E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

ISH Frankfurt 2019

ISH Frankfurt 2019

5 Nisan 2019 Cuma | HABERLER
280. Sayı (Nisan 2019)
416 kez okundu

ISH Frankfurt 2019

Sektördeki “Dijitalleşme”nin ve “Enerji Dönüşümü”nün gözler önüne serildiği ISH Frankfurt 2019’da, ısıtmada ileri teknoloji, iç hava kalitesi, nesnelerin interneti, otomasyon, akıllı su yönetimi ve içme suyu arıtımı konuları ağırlık kazandı...

HVAC ve su alanında dünyanın en önemli buluşma noktalarından ISH Frankfurt, bu yıl 11-15 Mart tarihleri arasında düzenlendi. 161 ülkeden 190 bini aşkın profesyonelin ziyaret ettiği fuar yine oldukça etkileyici bir atmosferde gerçekleştirildi. Frankfurt Fuar ve Sergi Merkezi’ndeki organizasyona 57 ülkeden 2532 firma katıldı. Fuarın en etkileyici verilerinden birisi katılımcıların yüzde 66’sının, ziyaretçilerin ise yüzde 48’inin Almanya dışından gelmesiydi. Fuarı başta Çin olmak üzere İtalya, Hollanda, Fransa, İsviçre, İngiltere, Polonya, Belçika, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nden binlerce kişi ziyaret etti.

Sektördeki yüzlerde inovatif ürünün sergilendiği ve trendlerin izlenebildiği ISH Frankfurt’a hem ziyaretçi hem de katılımcı firma anlamında Türkiye’den de yoğun bir katılım vardı.

Ana temalarından birisi dijitalleşme olan ISH 2019, sektördeki “Dijitalleşme”nin ve “Enerji Dönüşümü”nün gözler önüne serildiği bir organizasyon oldu.

Isıtmada ileri teknoloji, iç hava kalitesi, nesnelerin interneti (IoT), otomasyon, akıllı su yönetimi, içme suyu arıtımı gibi konuların ağırlık kazandığı ISH Frankfurt 2019’da, disiplinler arası işbirliği ve bilgi alışverişini cesaretlendiren ve hızlandıran dijitalleşmenin önemli bir pazar yarattığı da bir kez daha kanıtlandı.

Partner ülkenin Fransa olduğu fuar panel, seminer ve özel gösterileriyle de göz doldurdu. ISH 2019’da Teknoloji ve Enerji Forumu’nun ana odağı akıllı evlerde ısıtma teknolojileriydi. İki gün süren Intersec Forumu’nda ise 30 uzman konuşmacı yangın güvenliği ve siber güvenlik gibi konularda izleyicileri bilgilendirdiler.


İSİB, Türk Firmalarına Destek Oldu
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), üyelerine, üyesi olmayan katılımcılara ve tüm ziyaretçilere info standında ve fuar firması tarafından temin edilen toplantı salonlarında ikili iş görüşmeleri yapılabilmesi amacıyla çeşitli imkânlar sundu.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ve Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz tarafından yapılan firma ziyaretlerinde, İSİB faaliyetleri ve devlet yardımları konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu. Ayrıca fuar alanında ve şehir merkezinde de Türk iklimlendirme sektörünü tanıtan reklam çalışmaları gerçekleştirildi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, ISH Fuarı’nın bu yıl hem katılımcı hem de ziyaretçi açısından oldukça iyi geçtiğini söyleyerek, İSİB olarak Türk iklimlendirme firmalarının yanında olduklarını ifade etti. Sektörün en önemli fuar organizasyonu olan ISH’ı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Şanal, fuara 127 Türk firmasının katıldığına ve bu sene kendilerine ayrılan sergi alanlarında metrekare bazında artış yaşandığına dikkat çekti. 

İSİB’in gerek fuar gerekse ticari heyet organizasyonlarına ciddi bir ekiple hazırlandığını vurgulayan Şanal, ISH’da da sektörün diğer kuruluşlarıyla birlikte etkin çalışmalarda bulunmaya önem verdiklerinin altını çizdi. İSİB’in sektör ihracat pazarını genişletme çalışmaları kapsamında uluslararası fuarların önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Şanal, “Ülkemizin içinde bulunduğu durumda hepimiz ihracatın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu nedenle İSİB olarak hem sektörümüzün hem de ülkemizin dış pazarlarda daha etkin ve güçlü bir konumda olabilmesi için yoğun bir çalışma temposu içine girdik. Sektör firmalarımızın da ISH ve diğer fuarlara ciddi anlamda hazırlandıklarını gördük. Umarım ISH Fuarı firmalarımıza yeni kapılar açmıştır. Fuardan İSİB olarak olumlu bir enerji ile döndük” diye konuştu.

İSKİD, Türkiye HVAC&R Pazar Verilerini Paylaştı
1994 yılından beri düzenli olarak İSKİD tarafından hazırlanan İSKİD istatistikleri, ilk kez ISH Frankfurt Fuarı’nda uluslararası katılımla gerçekleşen resepsiyonda paylaşıldı. İSKİD, Fuar’da Galeria 25 no’lu standında ziyaretçilerine iklimlendirme sektörünü anlatırken, gerçekleşen sunumla katılımcılar, Türkiye İklimlendirme Sektörü ile ilgili rakamsal veriler hakkında da bilgi sahibi oldular.

Eurovent Derneği ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) işbirliğiyle düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy yaptı. Atasoy’dan sonra söz alan Eurovent Derneği’nden İş Geliştirme Sorumlusu ve Stratejik İlişkiler Takım Lideri Morten Schmelzer, işbirliği yapmaktan ve Türkiye ile süren olumlu ilişkilerinden memnuniyetlerini dile getirdiler. Daha sonra konuşmaya davet edilen Frankfurt Ticaret Ataşesi Tansu Günendi, Almanya’da böyle bir etkinlik düzenlenmesinden ve Türk üreticilerinin uluslararası organizasyonlarda böylesine etkin olarak yer almalarından mutlu olduklarını belirterek Almanya ile ticaret ilişkilerine değindi.

İSKİD Başkanı Ozan Atasoy’un sunum yaptığı Turkish HVAC&R Market Presentation&Reception etkinliği ile Türkiye split klima, VRF, klima santrali, fancoil ve eşanjörlerin pazar verileri paylaşıldı. Sunumda ayrıca Türkiye’nin yatırım konusunda avantajlarından bahsedilerek, son yıllarda global markaların tercih bölgesi olduğu vurgulandı. 

AFS, ISH 2019 Frankfurt Fuarı’nda
Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşen ISH 2019’da AFS’nin esnek hava kanalları her fuarda olduğu gibi yoğun ilgi gördü. Özellikle Akustik Serisi sessiz ürünler, çalışma ortamlarında gürültülü havalandırma sistemleri için en etkili çözüm olarak katılımcılara sunuldu.

Uluslararası Operasyonlar Müdürü Ahmet Zahit Poyraz: “2019 yılında su, enerji ve yaşam konseptli olarak açıklanan fuara katılım her geçen yıl artıyor. 2015 yılında Türkiye’den 104 katılımcı yer alırken 2017 yılında 140 olarak gerçekleşmişti. Uzun süredir düzenli olarak bizler de katılım sağlıyoruz. ISH, sektörün en önemli etkinliklerinden bir tanesi ve uluslararası piyasada yer almak isteyen her firma mutlaka katılmalı. Ürünlerimizin Ar-Ge sürecinde daima çözüm odaklı bir felsefeyle hareket ediyoruz. Gürültülü ortamlar ve iç ortam hava kalitesinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinden yola çıkarak çalışmalarımızı yönlendiriyoruz. Bu anlamda Akustik Serisi sessiz ürünlerimiz çok ilgi görüyor. Aynı zamanda CONAIR panjur ve anemostadlarımız da katılımcılardan ilgi gördü. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı katıldığımız tüm organizasyonlarda hem sektörü hem de ülkemizi, ürünlerimizle en iyi şekilde temsil edebilme gayesindeyiz” dedi.

Bosch Akıllı Dijital Çözümlerini Tanıttı
Bosch Termoteknik, fuarda akıllı dijital çözümlerini tanıttı. Bosch’un akıllı çözümlerinden birisi, projeye özel 3B verileri ve P&I diyagramlarını otomatik olarak hazırlayıp ve projelerin başlangıç aşamalarında daha kesin hesaplamalar yapılmasını ve daha sonra oluşabilecek hesaplama farklarını ortadan kaldırarak planlamacıların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Bosch, fuarda, buhar kazanı sistemleri için yeni bir planlama kılavuzunu interaktif bir dijital versiyon olarak başlattığını da duyurdu.

Bosch Enerji ve Bina Çözümleri’nin enerji yönetimi çözümleri enerji üretimi, dağıtımı ve tüm üretim hatları dâhil olmak üzere genel optimizasyonlara olanak sağlıyor. Fuar standındaki Enerji Platformu programı ile Bosch, üretim sahalarının canlı görüntülerini ziyaretçilerle paylaştı.

Fuarda sergilenen, endüstriyel kazanlar için özel olarak tasarlanmış yapay zekâ ile dijital verimlilik asistanı MEC Optimize, tahmini bakım özelliklerini, işletim verilerini izleyip raporlayarak fark yaratıyor. Ek olarak, akıllı algoritmalar sayesinde verileri yorumluyor ve kullanıcıları olası duruş süresi riskleri hakkında önceden bilgilendiriyor. Bireysel olarak belirlenen bilgiler ve önerilen eylemlerle, sistem operatörlerine sistem verimliliklerini en üst düzeye çıkarma ve enerji maliyetlerini en aza indirme konusunda destek oluyor.

Bosch, ISH Fuarı’nda saatte 300 ila 5.200 kilogram buhar aralığında mevcut olan yeni CSB Universal Buhar Kazanını (Kompakt Buhar Kazanı) da sergiledi. Bosch CSB Buhar Kazanı, düşük NOx’li brülörlü tam bir kazan sistemi olarak atık ısı geri kazanımı için modüller ve kazan üzerine monte edilmiş kompakt buhar kontrolü ile sunuldu. Kazan, yüzde 95’ten daha yüksek bir verim elde ederek, sürdürülebilir şekilde düşük emisyon sağlıyor. Bununla birlikte yenilikçi tasarımı, servis ve bakım işleri için kolay erişim olanağına sahip.

COPA 2019 ISH Frankfurt Fuarı’na Katıldı
COPA Isı Sistemleri, ISH 2019 Fuarı’nda sektör profesyonelleriyle buluştu. Fuara dünyanın en bilinen iklimlendirme markalarının yer aldığı 12.1. holde katılan COPA, 170 metrekarelik standında yenilikçi ürünleriyle boy gösterdi. Standında panel radyatör, dekoratif radyatör, alüminyum radyatör, havlupan, duvar ve salon tipi klima modelleriyle birlikte prototip kombi ve oda termostatı gibi yeni ürün gruplarını da sergileyen COPA, fuar süresince uluslararası ziyaretçilerini ağırladı. Satış, tedarik zinciri, üretim, kalite ve Ar-Ge departmanlarından oluşan deneyimli COPA ekibi, fuar süresince çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçilerine bilgi aktarımı yaptı. 

Prototip olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulan ve satış için hazırlık sürecinde olan konvansiyonel, yarı yoğuşmalı ve premix tam yoğuşmalı modellerine sahip COPA Etro Serisi kombiler stantta öne çıkarak ziyaretçilerden tam not aldı. Kombiler dışında; 20 cm yüksekliğindeki panel radyatör, 7 ve 8 giriş çıkışlı radyatör bağlantı seçenekleri ve 26.000 BTU kapasiteli salon tipi klima yoğun ilgi gören ürün gruplarından oldu. 13 Mart Çarşamba akşamı düzenlediği kokteyl ile COPA, yerli ve yabancı ziyaretçileri ile birlikte keyifli vakit geçirdi.
Copa Isı Sistemleri Genel Müdürü Sayın Ersin Kantar fuara ilişkin şu yorumları yaptı: “Türkiye’de 18 yıldır ihracatta lider konumunda olan bir firma olarak ISH Frankfurt Fuarı bizim için en önemli etkinliklerden biri. Kendimizi göstermek, ürünlerimizi tanıtmak, paydaşlarımızla ilişkilerimizi geliştirmek ve rakiplerimizi gözlemlemek için büyük bir fırsat. Bu fuar; 2018 - 2019 yılında yaptığımız yeni yatırım ve ürünlerimiz ile, müşteri ve tedarikçilerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda dolu dolu geçirdiğimiz bir fuar oldu. Standımızda yerli yabancı birçok ziyaretçi ağırladık. 4 kıtada 40’tan fazla ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Amacımız COPA markasını büyütmek ve ihracattaki yerini arttırmak.”

Çukurova Isı da ISH Frankfurt Fuarı’ndaydı
Çukurova Isı da dünyanın en önemli HVAC&R fuarlarından biri olan ISH Frankfurt Fuarı’nda yerini aldı. 11-15 Mart tarihleri arasında Frankfurt’ta düzenlenen fuarda “Made in Turkey” sloganını paylaşmanın gururunu yaşayan Çukurova Isı, standında yüksek yoğunluklu infrared ısıtıcıları, kafe tipi seramik plakalı radyant ısıtıcıları ve borulu radyant ısıtıcılarını sergiledi ve kendi markası olan Goldsun ve Silversun’ın tanıtımını yaptı. 

Doğu İklimlendirme ISH 2019’daydı
Doğu İklimlendirme 2013 yılından beri düzenli olarak katıldığı bu fuarda, Ecodesign direktiflerine uygun üretmiş olduğu ürün gamını ziyaretçilerinin beğenisine sundu. Sergilediği ürünlerin içinde 275-850 m3/h debi aralığında, 4 farklı kapasitede ürettiği Four Home, Ev Tipi Isı Geri Kazanım Cihazları da yer aldı. Son teknoloji kablosuz kumanda ve sensör alt yapısına sahip bu ürünler Avrupa pazarında her geçen gün daha fazla talep görüyor. Doğu İklimlendirme, bu ürünleri hem kendi markası olan FourSeasons® markası hem de Avrupa’nın seçkin markalarına OEM olarak üretiyor. 

Sergilenen diğer bir ürün grubu da RTER - Rotorlu Isı Geri Kazanım Cihazlarıydı. Yüzde 80’nin üzerinde ısıl verime sahip cihazın öne çıkan başlıca özellikleri, ERP2018 uygunluğu, tüm haberleşme protokollerine açık tak çalıştır otomasyonu, standart bir cihaz ile hem dikey hem de yatay yönde hava dağıtım kanallarına bağlanabilmesi. Firmanın Dış Pazarlar İş Geliştirme Müdürü Zihni Işık, Doğu’nun güçlü Ar-Ge ekibi, tecrübeli ihracat departmanı ve geniş ürün gamı ile bu yılın da özellikle Avrupa pazarındaki ihracat cirosunu ciddi oranda arttırdıklarını, 2020 yılında ihracat cirosunun, toplam ciroya oranının minimum yüzde 50 olmasını hedeflediklerini belirtti.

Eneko ISH’nın İlgi Odağıydı
Eneko 10 yıldır katıldığı ISH Fuarı’nda, geçen seneye göre iki kattan fazla büyüttüğü standında sergilediği kendi üretimi olan ürünleriyle dünya genelindeki misafirlerinin yoğun ilgisini çekti. Eneko, tüm cihazların otomasyon ve elektrik panosu çözümlerinin cihazın içerisinde yer alması, tak-çalıştır mantığındaki üretimi, cihazları uzaktan izlemesi ve ileri teknolojisi ile birleşen kalitesiyle ziyaretçilerin beğenisini kazandı

Eneko’nun ISH 2019 Fuarı’nda bilgi paylaşımında bulunduğu başlıca ürün grupları şunlardı: Yeni Nesil Rooftop Cihazları-ERF Serisi; Rotorlu ve Karşıt Akışlı Isı Geri Kazanıma Sahip Kompakt Santraller-ERV ve ECV Serisi Cihazlar; Isı Geri Kazanımlı Endüstriyel Mutfak Davlumbaz Egzoz Sistemleri-DES Serisi Cihazlar; Konfor Klima Santralleri-ERO, EPO, EHU Serisi Klima Santralleri; Hijyenik Klima Santralleri-HGY Serisi Klima Santralleri; Havuz Nem Alma Santralleri-EDH Serisi Santraller; Tavan Tipi Yüksek Verimli EC Plug Fanlı ve Karşıt Akışlı Isı Geri Kazanım Cihazları-EVUVENT Serisi Cihazlar.

GF Hakan Plastik Yeni Ürünlerini Tanıttı
2019 yılı için ihracat odaklı çalışmalarını sürdüren GF Hakan Plastik, 11-15 Mart tarihleri arasında gerçekleşen ISH 2019 Fuarı’nda, yeni ürünlerini GF standında sergiledi. Firma, Silenta ürün grubunun yanı sıra Ür-Ge ekibi tarafından geliştirilen Aerator ve PP-RCT ürünlerinin tanıtımını yaptı. Yeni nesil atıksu sistemi olarak sektöre sunulan GF Aerator, bina içi drenaj sistemleri için tahliye alanları arasındaki hidrolik dengeyi ayarlamak amacıyla geliştirilen bir ürün. Yüzde 100 geri dönüşümlü malzemeden üretilen ve halojen içermeyen GF Aerator, Silenta Premium ve Silenta 3A boru sistemleri ile uyumlu olarak kullanılabiliyor. Hammaddesi PP-R’dan farklı olarak özel bir kristallenme işlemi uygulanan (ß-nucleation) PP-RCT boru sistemi ise bina içi su tesisatlarında daha yüksek sıcaklıklarda ve daha yüksek basınç altında çalışma imkânı sunuyor. PP-R borulara göre daha ince duvar kalınlığına sahip olan GF Aquasystem Cam Elyaf Takviyeli Katmanlı PP-RCT borular, darbe dayanımıyla da uzun vadeli kullanıma olanak sağlıyor.

GROHE İnovatif Ürünleriyle Dikkat Çekti
GROHE, ISH’da “Yeni Yaşam Alanları”, “Tüketicilerin Yaratıcı Olması”, “Sadelik Arayışı”, “Kontrolü Ele Alma” ve “Akıllı Yaşam Yönetimi” olmak üzere beş mega trende yönelik rekor sayıda inovasyon ve beş yüzün üzerinde tekli yeni ürünü tanıttı. Bu, GROHE’nin bugüne kadar yaptığı ve gerek tüketicilerin gerekse mimarlar, tesisatçılar, sigortacılar ve akıllı ev uzmanları gibi profesyonel ortakların ihtiyaçlarına yönelik olarak şekillendirilmiş en büyük inovasyon hamlesiydi.

İmbat Yoğun İlgi Gördü
Çevreye duyarlı ve yüksek verimli ürünlerin tasarımını ve üretimini gerçekleştiren İmbat, fuarda Eurovent sertifikalı, tamamen yerli üretimle sunduğu çatı tipi klima cihazları ve su soğutma grubu cihazları ile birlikte hassas kontrollü klima cihazları ve soğuk depo cihazlarını sergiledi.

İmbat’ın Ar-Ge çalışmalarıyla sürekli geliştirdiği, verimlilik odaklı ve çevreci tasarıma sahip ürünlerine olan ilgiden oldukça memnun olduklarını dile getiren İmbat Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Gümrükcüler, “2019 yılı için hedefimiz, yurtiçi projelerimize devam ederken hem İmbat için hem de ülkemiz için yeni ihracat kanalları oluşturmak; bugüne kadar 40’ın üzerinde ülkeye yapılan ihracatımızı daha fazla ülkeye ve sayıya çıkarmak. Standımıza ve ürünlerimize olan ilgi de bu konuda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

MGT Filtre için Verimli Bir Fuar Oldu
ISH Frankfurt Fuarı’na 4. kez katılan MGT Filtre, HVAC sektörüne yönelik özel filtrasyon ürünleriyle yine başarılı bir fuar geçirdi. Ülkemizin gelişmişlik seviyesini artırmanın temel şartının üretim olduğu düşüncesinden hareketle ihracat faaliyetlerine ağırlık veren MGT Filtre, ISH Frankfurt Fuarı’nda HVAC sektörüne yönelik ürettiği filtrasyon ürün ve hizmetlerini sergiledi. MGT Filtre, sürekli olarak katılım sağladığı dünya çapındaki fuar organizasyonlarından birisi olan ISH Frankfurt Fuarı’nda, her zaman olduğu gibi iklimlendirme alanında tüm filtre ihtiyaçlarını kapsayan ürün gamıyla büyük ilgi gördü.

ISH Frankfurt 2019 Fuarı’nın kendileri için çok verimli geçtiğini söyleyen MGT Filtre Genel Müdürü Onur Töngüt, “MGT Filtre olarak Avrupa’da yapılan ISH Frankfurt Fuarı’nı çok önemsiyor ve katılıyoruz. Gelişen iletişim imkânlarıyla fuar ziyaretçi sayıları azalsa da bu yılki ISH Fuarı’nda nitelikli ziyaretçi sayısında önemli bir artış olduğunu gözlemledik. Bunda Fuar’ın yeni düzenlemelerinin etkili olduğunu düşünüyorum. Ürün grupları aynı olan firmaların, bu yıl aynı salonlarda yer almaları ziyaretçiler ve katılımcılar açısından faydalı oldu” açıklamasında bulundu.

ODE, ODE R-Flex Ailesinin Yeni Üyesini Tanıttı
ODE Yalıtım ISH 2019’da, dünyanın ve Avrupa’nın pek çok ülkesinden gelen ziyaretçilere ürün ve hizmetlerini tanıtarak, standında yerli ve yabancı iş ortaklarını ağırladı. Fuarda ODE Yalıtım standını ziyaret eden tesisat sektörü temsilcileri, ODE Starflex, ODE Rockflex ve ODE R-Flex ürün serilerinin yanı sıra firmanın yeni geliştirdiği ürünleri inceleme fırsatı buldular. Firmanın elastomerik kauçuk köpüğünde ODE R-Flex ailesinin yeni ürünü, tesisat yalıtımında maksimum koruma sağlamak üzere pazara sunuldu. Özellikle soğuk hat tesisat yalıtımında, yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısı (µ≥ 11.000) ile yoğuşmaya karşı maksimum koruma sağlayan ürün, tesisatı koruyarak çalışma ömrünü uzatırken, 0,032 W/(m.K ) (-20 °C) değerindeki ısı iletkenlik katsayısı ile enerji verimliliğini artırıyor.

ISH Fuarı’nda, ODE Yalıtım olarak yer almaktan büyük gurur duyduklarını belirten ODE Yalıtım Uluslararası İş Geliştirme Yöneticisi Ozan Turan, organizasyonun, geleceğin yön belirleyici HVAC teknolojilerinin sektör profesyonellerine tanıtılması açısından çok önemli bir buluşma noktası olduğunu söyledi.

Standart Pompa, ISH Frankfurt 2019’daydı
Standart Pompa ISH Frankfurt’a 112 metrekarelik bir stantla katıldı. Özellikle ECO serisi ürünleri, hidrofor ve yangın söndürme sistemlerini sergileyen Standart Pompa, ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Standart Pompa’nın sıcak-soğuk su sirkülasyonlarında ve havalandırma sistemlerinde kullanılan ECO serisinin ECO-SNT, ECO-SNM, ECO-SNL ve ECO-SKY ürünleri, yüksek verimlilik performansıyla doğaya saygı gösteriyor ve dünya enerji kaynaklarını tasarruflu kullanıyor.

Standart Pompa’nın yangın söndürme sistemlerinde sunduğu çözümler arasında yer alan UL listeli/FM onaylı pompalar ise dünyanın en zor kriterlerini güvenle karşılıyor. SKM çok kademeli, çok çıkışlı yangın pompaları, yüksek binalarda farklı zon’ların ihtiyacı olan farklı basınçları tek bir pompa ile sağlıyor. Fuarda yer alan bir diğer ürün grubu olan frekans kontrollü (opsiyonel) TH hidroforlar ise suyu her kata ulaştıracak şekilde basınçlandırıyor ve sistemlere verimlilik katıyor.

Ulpatek, ISH Frankfurt’ta Yerini Aldı
Kurulduğu günden bu yana ISH Frankfurt Fuarı’na katılan Ulpatek, bu yıl da geleneğini bozmadı. Gösterişli standıyla yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin uğrak noktası olan Ulpatek, uzman mühendisleriyle filtrasyon konusunda müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Ulpatek, ULPALAB adını verdiği filtre test laboratuvarında yer alan, ISO 16890 standardına uygun yeni filtre test sistemini fuar ziyaretçilerine tanıtma imkânı buldu.


Celalettin Çelik / Viessmann Genel Müdürü
ISH Frankfurt Katılımı Hakkında...

Viessmann olarak ISH Frankfurt Fuarı’nda iki ana mesaj üzerine yoğunlaştık... Öncelikli olarak, “Partners for Generations to Come” sloganı çerçevesinde yeni nesillerin de partneri, iş ortağı ve paydaşı olduğumuzu vurgulamaya çalıştık. Bu yaklaşımımız, 102 senelik köklü bir şirket olarak, dördüncü neslin işbaşına geldiği bir dönemde firma olarak bizler için de önem taşıyor. İkinci mesajımız da “We create living spaces for generations to come” sloganıyla ifade etmeye çalıştığımız, yeni nesillerin ideal yaşama alanlarına ve çevreye karşı şirketimizin duyduğu sorumluluktu.

Fuarda, yüz yıllık tecrübemizle ürettiğimiz duvar tipi cihazlardan sanayi tipi buhar kazanlarına kadar her yakıt tipine ve ihtiyaca uygun olarak uzanan geniş ürün yelpazemizin yanında cihazlarımıza entegre edilen internet bağlantı platformlarını, dijital servisleri, tüketici aplikasyonları konusunda hem tüketici konforunu yükselten hem de tesisat firmaları ile yetkili servislerimizin işini kolaylaştıran, cihazları uzaktan gözlemelerine imkan veren sistem, ekipman ve süreçlerimizi göstermeye, anlatmaya çalıştık.

Fuardaki standımız yaklaşık üç bin beş yüz metrekarelik bir alanı kapsıyordu ve standımızı günde ortalama yirmi bine yakın kişi ziyaret ediyordu... Ortada yer alan ve “Park Yolu” olarak dekore edilmiş bölümde çeşitli ikramlar eşliğinde paydaşlarımız gerek kendi aralarında gerekse Viessmann çalışanlarıyla görüş alışverişinde bulunabiliyorlardı. Firma olarak önem verdiğimiz konuların başında coorperation, yani “İşbirliği, birlikte üretme, birlikte geliştirme yani Co-Creation” geliyor. Partnerlerimizle ve tüketiciyle diyalog halinde olmak ve geleceği bu diyaloglarla, gelen taleplerle şekillendirmek firma politikamızın en önemli özelliklerinden birisi. Dolayısıyla park yolu bu amaçla tasarlandı ve işlevini başarıyla gerçekleştirdi.

Standımızın önemli unsurlarından birisi de belirli konularda uzman konuşmacıların sahneye çıktığı ve bilgilerini aktardığı forum alanıydı. Kısaca, başta geniş forum alanı, ortada geniş ve uzun bir “diyalog ortamı”, sağında ve solunda da “Modernizasyon”, “Yeni İnşa” ve “Ticari” gibi bölümlerle ürün ve çözüm paketlerimizi anlatan sergileme alanlarımız mevcuttu.

Gündemimiz “Yenilenebilir Enerji” ve “Dijitalleşme”

Tüm dünyada bir “enerji dönüşümü” söz konusu... Yani yavaş yavaş fosil yakıtlardan ziyade yenilenebilir enerjiyle elde edilen elektriğin ana kaynak olarak kullanıldığı sistemler ön plana çıkmaya başlıyor. Fotovoltaik paneller, rüzgar türbinleri, yakıt hücre sistemleri ve kojenerasyon bu anlamda gün geçtikçe önem kazanıyor. Bu dönüşüm sektör için çok ciddi bir mücadele alanı ve baş edilmesi gereken önemli bir konu. İkinci önemli alansa “Dijitalleşme”... Sektörümüzün önemli oyuncuları ürünlerini internet üzerinden kontrol ve kumanda edilmesine yönelik çeşitli altyapı ve platformlar üzerine çalışıyorlar. Biz de Viessmann Türkiye olarak bu kapsamda mayıs ayından itibaren tüketici aplikasyonu ViCare ile internet üzerinden iletişime geçecek ara yüz Vitoconnect’in satışına başlayacağız. Dolayısıyla tüketici tarafından tüm cihazlarımızın internet üzerinden kumanda edilmesinin yolu açılmış olacak. Zaten 2020’den itibaren her cihaz internet bağlantılı olarak üretilmeye başlanacak. Sadece ısıtma sistemleri değil, aynı zamanda panjurlar, pencereler, aydınlatma sistemleri gibi evdeki diğer sistem ve cihazlar da aynı şekilde, aynı platform üzerinden kumanda edilebilecek. Özetle bu iki konu, “Enerji Dönüşümü” ve “Dijitalleşme”, bizler için ciddi bir meydan okuma ve aynı zamanda yepyeni imkânlar sunan alanlar...


 


İlginizi çekebilir...

ISK-SODEX Fuarı Başarıyla Gerçekleştirildi

ISK-SODEX, 2-5 Ekim tarihleri arasında sektörü İstanbul'da bir araya getirdi....
7 Ekim 2019 Pazartesi

İSİB, ISK SODEX Fuarı'nda Alım Heyeti Organizasyonu Düzenledi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), bu yıl 14. kez düzenlenen ISK Sodex Fuarı kapsamında, 43 ülkeden 133 firmanın katıldığı alım heyeti...
7 Ekim 2019 Pazartesi

İGDAŞ'ın Yeni Genel Müdürü Belli Oldu

İBB iştiraklerinden İGDAŞ'ın başına ekonomist ve siyaset bilimi konusunda çalışmaları olan Dr. Mithat Bülent Özmen atandı....
25 Eylül 2019 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.