E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Güray Korun: "EHİS LAB Projemizi 2 Yıl İçinde Bitirmeyi Planlıyoruz"

ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Güray Korun: "EHİS LAB Projemizi 2 Yıl İçinde Bitirmeyi Planlıyoruz"

4 Mart 2019 | KONUK YAZAR
279. Sayı (Mart 2019)
1.821 kez okundu

Güray Korun
ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESSİAD), bildiğiniz üzere sektörümüzde ilk kurulan dernek olarak, 1990 yılından bu yana sektörümüzün gelişimi için birçok önemli faaliyetlere imza attı.

Derneğimiz, Ege Bölgesi başta olmak üzere, tüm Türkiye’deki, üreticisinden satıcısına, projecisinden uygulamacısına 150’ye yakın üyeyi tek çatı altında bir araya getirmektedir. Bölgemizde ve Türkiye’de stratejik öneme sahip olan ısıtma, soğutma, iklimlendirme ve havalandırma sektörünün önde gelen sivil toplum örgütlerinden biri olarak en temel amacımız, üyelerimizden aldığımız gücümüzle ulusumuza, sektörümüze, üyelerimize ve topluma hizmet etmektir.

Böylesine değerli bir misyona sahip derneğimizin 2019-2021 çalışma dönemi Yönetim Kurulu, Genel Kurulumuz tarafından 12 Ocak 2019 tarihinde göreve seçildi. Ben de 21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen görev dağılımları sonrasında değerli yönetim kurulundaki arkadaşlarımın takdiriyle yönetim kurulu başkanlığına getirildim.

Yönetim kurulumuz soğutma, iklimlendirme, havalandırma ve proje/mekanik taahhüt firmalarının uyumlu ve adaletli bir dağılım içerisinde, eşit olarak temsiline hassasiyet gösterilerek oluşturuldu. Bu kriterin de derneğimizin geçmişten gelen önemli bir üstünlüğü olduğu düşüncesindeyim. Eşit katılım ile tüm üye profilimize eşit uzaklıkta olabiliyor ve bu sayede temsilde adaleti sağlayabiliyoruz. Geçmiş dönemde görev aldığım yönetim kurullarında bu hassasiyetin güçlü bir birliktelik yarattığına şahit oldum. Bu doğrultuda 4 soğutma, 4 iklimlendirme, 2 havalandırma, 2 ekipman ve hizmet, 2 proje ve mekanik taahhüt firma temsilcisi yönetim kurulu üyelerimiz ile bu dengelerin korunduğunu düşünüyorum. 

2 senelik görev süremizde, beni ve yönetim kurulu arkadaşlarımı çok önemli görevler beklemektedir. En önemli projelerimizden olan ve her zaman ilk gündem maddemiz: Türkiye’deki Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Sektörü’nün önemli bir eksikliğini giderecek olan, İzmir Kalkınma Ajansı-İZKA ile başlattığımız Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı, EHİS LAB projemizdir. Bu projemizin gerçekleşmesiyle soğuk ve donuk vitrin teşhir reyon ve dolapları, fan coil, soğuk oda cihazları, split klima, klima santralleri, su soğutma gruplarının kapasite/performans testleri yanı sıra akustik ve elektriksel güvenlik testleri gerçekleştirilecektir. Böylelikle ülkemizin kaybı olan, her yıl test ve analiz giderleri için yurtdışına göndermekte olduğumuz meblağlar büyük oranda azalacaktır. 

EHİS LAB projesi aynı zamanda üniversite-sanayi işbirliğinin de önemli bir ayağını oluşturacaktır. Sektör ürün kalitesinin yükselmesine, ihracatımızın artmasına ve sektörümüzün gelişimine destek olacak projemizin çalışmaları Proje Yürütme Kurulumuz tarafından sürdürülmektedir. Proje yürütme kurulumuz, yönetim kurulundan arkadaşlarımla birlikte eski dönem başkanlarım ve konusunda uzman üyelerimizden oluşmaktadır. 

EHİS LAB projemizi 2 sene içinde bitirmeyi planlıyoruz. Bu iki sene içinde testleri yapmaya başlayacağız. Laboratuvarımız, sektörümüze ilk başlarda Ar-Ge laboratuvarı hizmeti verecek, akredite olduktan sonra da uluslararası bir kimliğe kavuşacaktır. Bu projemize tüm sektör paydaşlarımızın maddi ve manevi desteklerinizi bekliyoruz.

Önemsediğimiz bir diğer konu ise çalışma komisyonlarımız ile üyelerimize ve sektörümüze katma değer yaratacak çalışmalar yürütmektir. Bu çalışmalarda en büyük iş ortaklarımız ise çok değerli çalışmalara imza atmış olan, sektör derneklerimizin yer aldığı çatı kuruluşumuz olan ISKAV, sektör derneklerimiz ve ihracat çalışmalarıyla sektörümüze çıta atlatmış olan İSİB olacaktır. Bu dernek ve kuruluşlarla sağlayacağımız koordinasyon sonucunda ortaya çıkacak olan faaliyetlerden üyelerimizin en verimli şekilde yararlanabilmesi için çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz.


 


İlginizi çekebilir...

TTMD Sempozyumu ve COVİD-19

TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Sempozyumu 1-4 Haziran 2020 tarihleri arasında sanal olarak gerçekleştirildi. Uzun sayılabilecek bir geçmişe sah...
6 Temmuz 2020

Soğutma, Pandemi Döneminde Her Zamankinden Fazla Yaşamın Hizmetinde

Türkiye'de soğutma sektörünü temsil eden SOSİAD ve dünya genelindeki diğer soğutma sektörü meslek örgütleri, soğutmanın sürdürülebilir bir dünya i...
4 Haziran 2020

"Yeni Ödüllere İmza Atacağımız Güzel Projeler Gerçekleştireceğimizden Hiç Şüphemiz Yok"

Zorluklarla geçen bir yılda dahi, emekle çalışan ekibimiz ve bizi yükseğe taşıyan müşterilerimizle bu başarıları elde ettiğimizi biliyoruz....
4 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.