E-Dergi Oku 
COPA
FRİGOBLOCK
HENKEL

İzdüşüm...

İzdüşüm...

4 Haziran 2021 | YAYINCIDAN
306. Sayı (Haziran 2021)
771 kez okundu

Otuz yıllık meslek hayatımın vicdanıma yüklediği sorumluluk gereği, Özdemir Asaf’ın çok beğendiğim ve sıkça tekrarladığım “Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler” dizesinde özetlediği “kirlenme” konusunda okurlarımızın hoşgörüsüne güvenerek birkaç satır yazmak istedim. Bireysel hayatımızın yanı sıra, sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik hayatın içinde de doğru ile yanlış, iyi ile kötü her zaman olmuştur. Şahsen yasaların, yönetmeliklerin, tüzüklerin, etik kuralların vs. tümünün doğrunun, iyinin yerleşmesi ve geliştirilmesi için yapıldığına inanırım. Sektörel Yayıncılar Derneği (SEYAD) kurulduğu tarihte, iletişim biliminin özel bir alanı olan, bizim mesleğimiz “sektörel yayıncılık” için “Sektörel Yayıncılık Meslek İlkeleri” ile “Sektörel Yayıncılık Etik Kuralları”nı belirlemişti. Meslek İlkelerimizin 3’üncü 4’üncü maddesinde “Düşünce, din, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı; yayın yapılan alanın meslek etiğine aykırı yayın yapılamaz”, “Kamusal bir görev olan sektörel yayıncılık, ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez”; Etik Kurallarımızın 2’inci maddesinde, “Yayın yaptıkları sektörün ticari kuruluşlarından herhangi birine ortak olmaz. Sektörün ticari faaliyetlerinden kazanç sağlama yoluna gitmez” yazıyor. Sektör dergileri ve meslektaşlar arasında doğru ile yanlış, iyi ile kötü değerlendirmesi yapılırken bir de bu açılardan bakılmasını temenni ederim. “Meslek İlkelerimiz” ve “Etik Kurallarımız” metinlerinin tamamını www.seyad.org adresinden okuyabilirsiniz.

İSKİD Başkanı Ayk Serdar Didonyan “Yeni Dönem Çalışmalarımızın Odağında, “Kurumsal Ol, Ar-Ge Yap, İhracat Yap” Mottosu Olacak” başlığıyla perspektiflerini okurlarımız için yazdı. Okumanızı öneririm. Prof. Dr. Hüseyin Günerhan “Modern ve Gerçekçi Bir Sentez Olarak Çevrecilik” makalesiyle güncel bir konuda görüşlerini paylaştı.

Viessmann Türkiye Teknik Müdürü Mevlana Balçık, Viessmann’ın sıfır karbon hedefini bugünden gerçekleştirdiğini söyleşimizde aktardı. “Üretmeye, Büyümeye ve Kaliteli Ürünler Sunmaya Devam Ediyoruz” diyen Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, firmasının çalışmaları hakkında okurlarımızı bilgilendirdi.

Etna Pompa Pazarlama Müdürü Halil Kızılhan’ın, “Hidrofor Debisinin Q (m³/h) Hesaplaması Nasıl Yapılır?”, “Pompalarda Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?” makaleleri, Daikin Türkiye / Yeşil Enerji ve Çevre Bölüm Koordinatörü Dr. Andaç Yakut’un “Kapasitesi 12 kW’dan Büyük Klimalar, Rooftoplar ve Chillerler için Eko Tasarım Yönetmeliği (LOT 21) ve Artan Gereklilikler” makalesi, Chris Habets’in “Yüksek Oranda Dış Hava için Nemlendirme”, makalesi ve Rehva Journal’dan çevirdiğimiz “Havalandırma Hakkında Ne Biliyoruz ve Ne Bilmemiz Gerekiyor?” makalesi dergimizin içeriğini zenginleştirdi.
Yazarlarımıza teşekkür ederim.

Okurlarımıza yaz aylarında daha sağlıklı ve umutların yeşerdiği güzel günler dilerim.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan


 


İlginizi çekebilir...

Dijital Dönüşümü Sağlayabilenler ve ...

Sektörümüzün dernekleri geçtiğimiz ay 2021 yılı olağan genel kurullarını yapabilmişti....
4 Mayıs 2021

"Ölçemezsen Yönetemezsin", Sektör Envanterinin Önemi...

TTMD'nin Varoluş Yıllarına, sayın kurucuların anlatımıyla geçtiğimiz sayılarımızda yer vermiştik....
5 Nisan 2021

Soğutma Endüstrimizin Başarıları Gurur Veriyor

Soğutma endüstrimizin mühendislik kabiliyetini, Ar-Ge çalışmalarını ve küresel düzeyde rekabetçi kaliteli üretim yeteneğini biliyor ve bununla gurur d...
8 Mart 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.