E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

DÜNYA'DA İLKOKULDAN ÜNİVERSİTE SONUNA KADAR BİR ÖĞRENCİNİN MALİYETİ ÜZERİNE'¦

DÜNYA'DA İLKOKULDAN ÜNİVERSİTE SONUNA KADAR BİR ÖĞRENCİNİN MALİYETİ ÜZERİNE'¦

2 Ağustos 2017 Çarşamba | PERSPEKTİF
5.684 kez okundu

Prof. Dr. A. Nilüfer Eğrican

HSBC Grubu’nun raporuna göre bir çocuğun eğitimine ilkokuldan üniversitenin sonuna kadar aileler tarafından ortalama 44 bin 221 dolar harcama yapılıyor. Aileler çocuklarının iyi bir kariyere sahip olması için destek vermeye hazır olsalar da pek çoğu çocuğunun devam eden eğitim masrafları için önceden birikim yaparak gelecek planlaması yapmıyor.

HSBC Grubu’nun 15 ülkeden 8 bin 400’ün üzerinde ebeveyn ile yaptığı araştırma ailelerin çocuklarının eğitimine ilişkin planlarına yönelik bulguları ortaya çıkardı. ’’Eğitimin Değeri: Daha Yükseğe ‘’raporuna göre ebeveynler bir çocuğun eğitimine ilkokuldan lisans eğitiminin sonuna kadar global olarak ortalama 44 bin 221 dolar harcıyor.

Bu miktar 132.161 dolarla en yüksek Hong Kong’da, 16.708 dolarla en düşük Fransa’da. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 99.378 dolar, Singapur’da 70.939 dolar, ABD’de 58.464 dolar, Cin’de 42.892 dolar, Avustralya’da 36.402 dolar, Birleşik Krallık’ta 24.862 dolar, Kanada’da 22.602 dolar, Hindistan’da 18.909 dolar.

Dünyada kendi ülkesi dışında eğitim yapan, dolasan öğrenci sayısı 4 milyon. Bu öğrencilerin 160 milyar doları aşkın bütçesi var. 2020’de öğrenci sayısı 7 milyona, bütçesi de 280 milyara çıkacak. Türkiye bu öğrencilerden 150 binini ülkemize çekmeyi hedefliyor.

 HSBC raporuna göre, ebeveynlerin yüzde 87’si çocuklarının mevcut eğitim masrafına katkı sağladığını belirtiyor. Bununla birlikte her 10 ebeveynden 9’u çocuğunun lisansüstü eğitim alabileceğini düşünürken yüzde 76’sı lisansüstü eğitim masraflarına katkı sağlayacağını öngörüyor. Araştırmaya göre, öğrenim kredileri hariç olmak üzere yüksek öğretimdeki öğrencilerin yalnızca yüzde 15’i eğitimlerine finansal katkı sağlarken, yüzde 16’sı devlet desteğinden faydalanıyor. Yüzde 8’i ise okul veya üniversitesinden burs desteği alıyor.

Aileler, çocuklarının iyi bir kariyere sahip olması için destek vermeye hazır olsalar da pek çoğu çocuğunun devam eden eğitim masrafları için önceden birikim yaparak gelecek planlaması yapmıyor.

 Ebeveynlerin yüzde 74’ü çocuğunun eğitim masraflarını karşılamak için günlük gelirini kullanırken, yaklaşık dörtte biri eğitime her yıl ne kadar harcama yaptığını bilmediğini söylüyor. Pek çok ebeveyn çocuğunun eğitimini karşılamak için eğlence aktivitelerini kısmak, daha uzun saatler çalışmak, kendi uzun vadeli birikim veya yatırımına daha az katkı yapmak ve ikinci bir işte çalışmak gibi finansal fedakarlıklar yapıyor.

Ebeveynlerin yüzde 82’si çocuğunun başarısı için kişisel fedakarlıklar yapmaya hazır olduğunu söylüyor.

Günümüzde genç bireyler için eğitim, rekabetin yüksek olduğu küresel iş gücü piyasasında her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Dünya genelinde ebeveynler bu durumun farkında olup, çocuklarının hayata atılırken en iyi başlangıcı yapmaları için zaman ve para yatırımı konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyorlar. Aileler bu amaç için kişisel olarak yaşam tarzlarından maddi fedakarlıklar yaparak çocuklarına en iyi desteği sağlamaya çalışıyorlar.

Eğitimin aile bütçesi üzerinde yaratabileceği yükü azaltmak için ailelerin önceden planlama ve birikim yapmaları ümidiyle…

 


 


İlginizi çekebilir...

ARAŞTIRMALARIN KATMA DEĞER OLUŞTURMASINDA VE ÜRÜNLERİN TİCARİLEŞTİRİLMESİNDE ÜNİVERSİTELER VE SANAYİNİN ROLÜ

Türkiye'nin en iyi üniversiteleri dünya sıralamasında çok gerilerde iken; Türk girişimcisinin güçlü olduğu bir teknoloji alanı da bulunmamaktadır....
6 Temmuz 2017 Perşembe

İNSAN GÜCÜ PLANLAMASI: ÜRETİME DAYALI EĞİTİM

Yakın bir gelecekte bilişim teknolojileri akıl almaz noktalara gelecek. Bilgisayarlar dünyayı anlama ve yorumlama konusunda kat be kat üstün olacak. T...
1 Haziran 2017 Perşembe

İHRACATIN YOLU AR-GE'DEN GEÇİYOR

Sektörümüzde Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (URGE) Projesi kapsamında çok faydalı çalışmaların devam ettiği bugünlerde "Ar-Ge ve Teknoloji...
8 Mart 2017 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.