E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

2017 KOSGEB Desteklerinin Getirdikleri...

2017 KOSGEB Desteklerinin Getirdikleri...

21 Şubat 2017 | KONUK YAZAR
6.303 kez okundu

Bu yıl KOBİ’lere 1.1 milyar TL’lik destek verileceği KOSGEB Başkanlığı’nca açıklandı. Yeni yılla birlikte KOBİ’ler aynı anda 3’den fazla destek programından faydalanabilecek. ABD için uygulanan Uluslararası Kuluçka Merkezi(UKM) programından alınan verim ve gelen talep nedeniyle AB ülkeleri için de çağrıya çıkılacak.

Bugün Türkiye’de 3 milyon 580 bin KOBİ var. Bunun yaklaşık 900 bini KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve ancak 100 bini KOSGEB Desteklerinden etkin bir şekilde yararlanıyor. KOSGEB tarafından KOBİ ve Girişimciye toplam 2 Milyar civarında destek sağlandı.

50 bin TL üst limitli 12 ay ödemesiz, geri kalanı 3 ayda bir eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli olarak ‘’KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği’’ için 471 bin 993 KOBİ,KOSGEB Veri Tabanı’na yeni kayıt ve beyanname güncellemesi yaptı.

Toplamda 244 bin 980 kredi faiz başvurusu yapıldı. Destek 2016 bütçesinden kullanılacağı için süre uzatımına gidilmedi. Fakat kayıt yaptıran ve bilgi güncelleyen KOBİ’ler 2017 desteklerinden faydalanabilecek.

KOSGEB  Veri Tabanı’na kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine ve teçhizat alımlarının desteklenmesine yönelik olarak’’ Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı ‘’uygulamaya koyuldu.

Programda işletme başına sağlanacak kredi üst limiti 1 milyon 500 bin TL oldu. Sıfır faizli olarak uygulanacak programda 300 bin TL’lik kredi faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanıyor. Kredi vadesi ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay oluyor.

Başvurular KOSGEB tarafından onaylandı, bankaların onay süreci 9 Aralık 2016 tarihinde sona erdi ve kredi kullanımları 28 Şubat 2017’ye kadar tamamlanacak.

Başvuruda bulunan işletmelerin sıralamasının bilgisayar ortamında otomatik olarak yapıldığı Başkanlıkça ifade edildi. Her il için TÜİK verilerine göre il kotası belirlenmiş. İşletmelerin ölçeklerine göre sıralaması (mikro, küçük, orta) yapılmış. İşletmelerin ölçeğine göre yapılan sıralamada: sıralamanın eşit olması halinde KOBİ Bilgi Beyannamesi’nde yer alan yıllık iş birimi sayısı fazla olan işletmeler, bu veriye göre yıllık iş birimi sayısının eşit olması halinde de, KOBİ Bilgi Beyannamesi’nde yer alan net satış hasılatı yüksek olan işletmeler lehine sıralama yapılmış. Memnun edicidir ki yüzde 93’ü mikro ölçekli işletmelere, yüzde 6’sı küçük ölçekli işletmelere, yüzde 1’i orta ölçekli işletmelere ayrılmış. Kriterler çerçevesinde belirlenen 15 bin firmaya bilgilendirme yapılmış.

KOSGEB’in sisteminden geçerek krediyi hak eden işletmeler, KOSGEB’in protokol imzaladığı (Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası) bankalardan herhangi birisi aracılığı ile kredi kullanımını gerçekleştirebilecek. Program kapsamında kredinin riski tamamen krediyi kullandıran protokole taraf bankalara ait olacak.

 2017 yılı için, 2016 destek programlarında revizyon yapılarak, 3 yeni Destek Programı daha geliştirildi. Özellikle KOBİGE-KOBİ Gelişim Destek Programı ile 2 bin 755 adet projeyi destekleme kararı alındı.

‘’Orta Yüksek ve İleri teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme’’ ve ‘’Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde Katma Değerin Arttırılması’’ ana başlıklarında bin 377 projeye 300 milyon TL civarında destek verilmesi kararlaştırılmış ve proje ödemeleri başlamıştır.

‘’Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi’’, ’’Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme’’, ’’KOSGEB Destekli Girişimcilere İvme’’ ana başlıklarındaki bin 378 projeye yaklaşık 225 milyon TL’lik destek sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bunlara ilave olarak 2016’da yürürlüğe giren Teknopazar Destek Programı ile işletmelerin teknolojik ürün/prototip tanıtım giderlerine 150 bin TL’ye kadar destek verilmektedir.

KOSGEB, KOBİ’leri uluslararası alana taşıma vizyonuyla, ABD’de 3 farklı Uluslararası Kuluçka Merkezi (UKM)’nin kurulması için çağrıya çıkılmıştı.

Katma Değeri yüksek, hızlı büyüme potansiyeli olan yerli üretim ve tekno girişimleri yurtdışında da destekleyerek KOBİ’lerin ve girişimcilerin dış pazarlara ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla çıkılan bu yolda ilgi oldukça yoğun oldu ve değerlendirmeler neticesinde gelen başvurulardan 3 tanesi 3 milyon 850 bin ABD Doları üst limitiyle desteklenme kapsamına alındı.

Teknoloji ağırlıklı işletmelerin Avrupa’daki gelişmiş ekosistem içerisinde yer alarak tecrübelerini arttırmak için ayrıca Avrupa’da da UKM kurulması için çalışmalar yapılacak.

Bir diğer değişiklik de KOBİ’lerin artık istedikleri kadar destek programından yararlanmasına olanak verilmesi oldu.

Kuruluş amacına uygun bir KOSGEB anlayışı ile sağlanan desteklerle, KOBİ’lerin somut adımlar atması, sadece ülkemizde değil, global pazarlarda da rekabet güçlerini arttırması ümidiyle…

 

Prof. Dr. A. Nilüfer Eğrican


 


İlginizi çekebilir...

Soğutma, Pandemi Döneminde Her Zamankinden Fazla Yaşamın Hizmetinde

Türkiye'de soğutma sektörünü temsil eden SOSİAD ve dünya genelindeki diğer soğutma sektörü meslek örgütleri, soğutmanın sürdürülebilir bir dünya i...
4 Haziran 2020

"Yeni Ödüllere İmza Atacağımız Güzel Projeler Gerçekleştireceğimizden Hiç Şüphemiz Yok"

Zorluklarla geçen bir yılda dahi, emekle çalışan ekibimiz ve bizi yükseğe taşıyan müşterilerimizle bu başarıları elde ettiğimizi biliyoruz....
4 Mayıs 2020

'Önceliğimiz Üyelerimizin Sıkıntısız Bir Şekilde Önümüzdeki 2-3 Ayı Atlatabilmesidir'

Tabi ki 2020 yılı Türkiye ve dünya açısından çok olumlu bir şekilde başlamadı....
4 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.