E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

Soğutucu Cihazlar Ve Klimalarda Güvenli Ve Verimli Uygulamalara Geçiş

Soğutucu Cihazlar Ve Klimalarda Güvenli Ve Verimli Uygulamalara Geçiş

14 Mayıs 2019 | GÜNCEL YORUM
281. Sayı (Mayıs 2019)
1.180 kez okundu

Son yıllarda yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen birçok konferansta, özellikle 20. yüzyılın sonlarından başlayarak 21. yüzyılın içinde bulunduğumuz yılına kadar, küresel ısınmanın giderek artış gösterdiği ve çok tehlikeli düzeylere ulaşmak üzere olduğu belirtiliyor. Küresel ısınmanın önüne geçebilmek için bu sıcaklık artışının en fazla 1,5ËšC’de tutulabilmesi amacıyla Avrupa Birliği tarafından hazırlanan pek çok eylem planı ve proje gerçekleştiriliyor. 

Bilindiği üzere, küresel ısınmaya neden olan etkenlerin başında yaklaşık olarak üçte ikisi gibi en yüksek oranıyla karbondioksit gelse de soğutucu cihazlar ve klimalarda kullanılmakta olan florlu gazlar da bu ısınmada önemli oranda etkili. Çünkü florlu gazlar karbondioksitten 23 bin kat daha güçlü bir küresel ısınma etkisi yaratabilmekte. Bu nedenle küresel ısınma potansiyeli yüksek florlu gazlar, yani soğutucu akışkan gazların etkisi her geçen gün daha da önemsenmekte. Florlu gaz emisyonlarının 2030’a kadar en az üçte ikisinin engellenmesi hedefine hizmet etmek düşüncesiyle, Avrupa Birliği’nin çevre ve iklim konularına yönelik finansman birimi tarafından bir fon oluşturuldu ve “Real Alternatives 4 LIFE” projesi hayata geçirildi.

Bu proje ile öncelikle küresel ısınma potansiyeli yüksek soğutucu akışkan gazların gerçek alternatiflerinin yaygınlaşması sağlanırken, soğutucu cihazlara ve klimalara servis verecek olan teknik elemanların yeterli bilgiye sahip olmaması çok önemli bir sorun olarak görülüyor. Bu sorunun çözümü için de öncelikle İngiltere, İtalya, Portekiz, Slovakya, Çekya, Hollanda gibi birçok ülkeye hitap eden bir eğitim programı hazırlandı.

Nisan ayı içinde bu projenin sosyal partnerleri arasında Türkiye’yi temsilen yer alan SOSİAD (Soğutma Sanayi İş Adamları Derneği) tarafından sektöre bir tanıtımı toplantısı düzenlendi. Bu toplantıda öğrendiğimiz bilgilere göre, SOSİAD, Air Conditioning and Refrigeration European Association-AERA’ya 2016 yılının Mayıs ayında Dublin’de yapılan AREA Genel Kurul toplantısında üye olmasından sonra; Real Alternatives 4 LIFE Projesi’nde sosyal ortak olarak yer almak istemesiyle bu projeye dâhil oldu. Sonrasında ise projenin ilk ayağı olarak online eğitim platformunu 250 sayfalık eğitim dokümanı olarak Türkçe’ye tercüme etti. 

Projenin ikinci ayağında ise SOSİAD üyesi kuruluşlardan seçilen dört kişiye; Belçika, İtalya ve Almanya’da karbondioksit ve hidrokarbon cinsi soğutkanlara uygun servis teknikleri konusunda eğitim aldırarak yetkili eğitmen sertifikası aldırdı. Üçüncü ayakta ise eğitimcilerin eğitimi programını düzenleyerek sahada çalışan kişilerin eğitilmesini sağladılar. Türkiye’de yetkilendirilecek olan eğitim merkezlerinin muhakkak SOSİAD’ın süzgecinden geçip, onaylanıp, proje merkezi IOR’a bildirilmesi gerekiyor. Yani proje adına Türkiye’de yetkilendirme süreci SOSİAD tarafından gerçekleştirilecek.

“Real Alternatives 4 LIFE” projesi ile soğutma sektörünün düşük küresel ısınma potansiyeline sahip alternatif ve doğal soğutucu akışkanlara doğru geçişi, doğru teknikler kullanarak sistemlere müdahale edilmesi ve R32 dahil, karbondioksit, amonyak, hidrofloroolefin denilen soğutkanlara uygun servis yöntemlerinin verilebilmesi hedefleniyor. Böylece “Real Alternatives”, yani florlu sera gazlarının dünyada kullanılabilecek olan gerçek alternatiflerine güvenli ve verimli uygulamalarla geçişi sağlanmış olacak. 


 


İlginizi çekebilir...

Ölümcül Virüs Salgını Henüz Bitmedi Ama Alınacak Önlemleri Artık Biliyoruz

Tüm dünya ülkelerinde yaşayan her bir bireyin yaşamını doğrudan olumsuz etkileyen böyle bir gelişme bu zamana kadar hiç olmamıştı desek herhalde siz d...
6 Temmuz 2020

İklimlendirme Sistemlerimiz Virüs Salgınına Karşı Ne kadar Uygun?

Doğal havalandırmanın yapılamadığı veya yeterli olamadığı bu kapalı ortamlarda kullanılan mekanik iklimlendirme sistemleri nasıl çalışmalı ki burada b...
4 Haziran 2020

Klima ve Soğutma Ürünlerinin 2019 Yılı Envanteri ve Sektörün Oransal Durum Saptaması

İSKİD yıllık klima ve soğutma ürünlerinin 2019 yılı envanteri hakkında genel bir açıklama yapıldı...
4 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.