E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

Form Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Tunç Korun: 'Lennox Marka Klimaları Yerlileştiriyoruz'

Form Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Tunç Korun: 'Lennox Marka Klimaları Yerlileştiriyoruz'

5 Nisan 2019 | SÖYLEŞİ
280. Sayı (Nisan 2019)
3.165 kez okundu

Amerikalı klima üreticisi Lennox ile lisans anlaşması yaparak İzmir’deki fabrikasında özel bir hat oluşturan Form Şirketler Grubu, gerçekleştirdiği bu yatırım ile Lennox marka paket klima (rooftop) cihazların üretimini yapacak. Konu ile ilgili dergimize bilgiler veren Form Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Tunç Korun “Bu üretim sürecinde kullanılacak parçaların %70’inin yerli üreticilerden sağlanmasını hedefliyoruz” diyor.

Form şirketler grubu olarak Amerikalı klima üreticisi Lennox ile ne kadar zamandan beri iş birliği yapıyorsunuz? Bunun hem size hem de Lennox’a katkıları ne oldu ve bu iş birliği nasıl gelişti?

Amerika’nın en büyük klima üreticilerinden Lennox ile 36 yıldır devam eden bir iş birliğimiz var. Türkiye’deki satışların artması ve yerli imalata olan ihtiyaç doğrultusunda yaklaşık 3 yıldır Lennox ile Türkiye’de bir imalat gerçekleştirme konusu gündemimizdeydi. Var olan iş birliğimizi bir adım ileri taşıyarak bir lisans anlaşmasına imza attık. Bu anlaşma, Lennox tarafından paket klima konusunda uluslararası pazarlarda verilen ilk ve tek lisans anlaşması olma özelliğine sahip. Lennox ile çok daha öncesinde başlayan iş birliğimiz sayesinde paket klima sektörünün Türkiye’deki ilk oyuncuları arasında yer alıyoruz. Halihazırda Türkiye paket klima pazarında %50’ye yakın pazar payına ve binlerce referansa sahibiz.

Lennox paket klimayı Türkiye’de üretmek üzere lisans anlaşması yaptınız. Bununla hem şirketinize hem de ülkemize ne gibi katkılar sağlamayı hedefliyorsunuz?

İmzaladığımız lisans anlaşması kapsamında orijinal Lennox markalı olarak üretilecek cihazlar “Made in Turkey by Form under licence of Lennox” şeklinde etiketlenecek. 2 yıl içerisinde bu üretim sürecinde kullanılacak parçaların %70’inin yerli üreticilerden sağlanmasını hedefliyoruz. Ayrıca yerli üretime geçişimizin Türkiye ekonomisine katkı sağlayıp, istihdamı arttırmasını umuyoruz.

Bu lisans anlaşmasının koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

Söz konusu lisans anlaşması çerçevesinde Lennox, paket klima ile ilgili uzmanlığını bizimle paylaşmanın yanı sıra Lennox’un onaylı tedarikçilerinden aynı koşullarda hammadde ve yarı mamul temin edebilmemizi de sağlıyor. Böylece Türkiye’de üreteceğimiz tüm Lennox paket klimalar, Lennox’un Fransa ve Amerika’da da uyguladığı üretim standartlarına uygun ve aynı zamanda tüm uluslararası sertifikalarına sahip cihazlar olacak. Bu sayede Eurovent performans sertifikası dâhil tüm uluslararası sertifikalar Form tesislerinde üretilen cihazlar için de geçerli olacak.


Lennox marka paket klima üretimi için yaptığınız yatırımın maliyeti ne oldu? Bu üretim bandının özellikleri hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Lennox ürünlerinin üretimi için 2 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdik. İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan üretim tesislerimizde Lennox için özel bir hat oluşturduk. Bu hatta üretilen tüm ürünler, özel test cihazlarıyla %100 kalite kontrolden geçirilerek Lennox standartlarına ve Eurovent performans kriterlerine uygun olarak test ediliyor.

Burada üretilecek ürünler hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

İlk aşamada 80 kW üstü kapasitelerde Lennox markalı paket klima cihazları üretilecek. 2020’den itibaren ise 80 kW altı kapasiteliler de üretilmeye başlanacak. Cihazlar üzerinde kullanılacak tüm komponentler, Lennox tarafından onaylanmış parçalar olacak. İlerleyen aşamada daha fazla Türk Malı komponentlerin de Lennox tarafından uygunluk onayı alınarak sürece dahil edilmesini ve hatta bu komponentlerin yurtdışındaki diğer Lennox üretim tesislerine ihracatını hedefliyoruz.


Bu ürünlerin hedef pazarları nereler olacak? Ne kadarlık bir ürün üretimi öngörülüyor ve bunların maddi ve diğer getirileri neler olacak?

Şu an için Türkiye ve çevre ülkeler bazında satışlar yapılacak. Paket klimalarda üretim daima sipariş üzerine yapılıyor ve stok tutulmuyor. Çünkü her cihaz farklı aksesuar grubu ile seçilip sipariş veriliyor. Yeni yatırımdan beklentimiz yıllık üretim kapasitemizin, ürünün model ve kapasitesine göre değişmekle beraber ilk etapta 45 Milyon TL civarında olması; ardından 2020 yılında 80kW altı ürünlerin de devreye alınmasıyla bu miktarı ikiye katlayarak 90 Milyon TL civarına taşımayı planlıyoruz. Türkiye’de üretim yapabilmenin en önemli avantajı öncelikle teslimat sürelerinin kısalması, lojistik maliyetlerin daha optimuma çekilmesi ve üretim süreçlerinin tamamen kontrol altında tutulabilmesi diyebiliriz.


Neden Form markası altında üretim yerine Lennox markası altında üretim tercih edildi? Buradaki stratejiyi anlatır mısınız?

Amerika’nın en büyük klima üreticilerinden biri olan Lennox, 1895 yılından itibaren iklimlendirme alanında hizmet veriyor. Alanında en iyisi olan Lennox ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği yerli pazardaki müşterilerimize en iyi ürünleri yine en iyi çözümlerle sunmamızı sağlıyor. Bu nedenle güçlerimizi birleştirerek tüketicinin ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunmak temel hedefimiz.


Paket klimaların yerli ve yabancı üretim bazında kıyaslaması yapılacak olunursa, ithalatçı bir firma olarak bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Paket klima konusunda yerli üretim yapmak, planlama ve üretimi, maliyetleri ve teslimat sürelerini kontrol altında tutabilmek açısından elbette ki büyük avantajlar sağlıyor. Ancak yabancı firmalarla çalışırken üretim sürecine ait Ar-Ge, sertifikasyon vb. süreçlerle uğraşmanız gerekmiyor. Ayrıca Lennox gibi yabancı üreticilerin pazarda daha eski olmalarının da getirdiği bir marka bilinirliği söz konusu. Doğrusu her ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Biz sadece ithalatçı kalmak istemedik. Piyasada yerli imalat ürünlere olan talepteki artışı da görerek bu yatırımı işinde uzman ve bizim de güvenilir ortağımız olan bir firmayla birlikte yapmayı tercih ettik.

Türkiye merkezi klima pazarında yaklaşık pazar payı büyüklüğünüz nedir? Bunun içinde paket klimaların payı ne kadardır? Siz bu payın ne kadarına sahipsiniz? Bu yerli üretim ile bu payın daha da artması söz konusu olabilir mi?

Türkiye’de merkezi soğutma sistemlerinin bir parçası olan paket klimalar 90’lı yıllarda gelişim göstermeye başladı. Yaklaşık 500 milyon Euro olan merkezi klima ana ekipmanları pazarında, paket klimalar yaklaşık 25 milyon Euro’luk bir paya sahip. Form olarak biz de bu pazarın %50’lik bir kısmına sahibiz. Tabii ki gerçekleştireceğimiz yerli üretim ile pazardaki payımızı arttırmayı hedefliyoruz.


Form markası ile ilgili de yeni yatırım planlarınız olacak mı?

Form olarak önümüzdeki dönemde, üretimin tüm faaliyetlerimiz içindeki payını artırmak gibi bir hedefimiz var. Özellikle uzman olduğumuz konuda ve enerji verimliliği sağlayan ürünlere yönelik Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor.


 


İlginizi çekebilir...

Covid-19 Salgını İklimlendirmenin Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Covid-19 salgınının, hayatın her alanına olduğu gibi sektörümüze de önemli etkileri oldu....
6 Temmuz 2020

Doğu İklimlendirme Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü Zihni Işık: 'Dinle, Uygula, Güven, Tesis Et, Sun'

Doğu İklimlendirme Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü Zihni Işık şirketlerinin faaliyetlerini dergimize anlattı....
4 Haziran 2020

Çamsan AVM'nin İklimlendirmesi Form'un Enerji Verimli Çözümleri İle Sağlanıyor

Çamsan Gayrimenkul Yatırım A.Ş. tarafından İstanbul Sancaktepe'de hayata geçirilen Çamsanpark AVM'nin iklimlendirme sistemlerindeki tercihi Fo...
4 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.