E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Enerji İhtiyacına Güneş Teknolojileri ile Çözümler ODTÜ’den…

8 Kasım 2010 Pazartesi / 17:11 | HABERLER
166. Sayı (166)
3 kez okundu

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde, Türkiye’nin enerji ihtiyacının güneş santrallerinden karşılanmasını sağlayacak teknolojilerin geliştirileceği “Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜNAM)” kurulacak. 

“Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, GÜNAM’ın amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Merkez, güneş enerjisi teknolojileri ve uygulamaları alanında araştırma, uygulama ve geliştirme çalışmaları yürütecek. 

Güneş enerjisi teknolojilerini Türkiye’de geliştirmeyi ve bu alanlarda Türkiye’nin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Merkez, güneş enerjisinin çevre ve toplum çıkarları doğrultusunda en verimli biçimde kullanılması ve uygulanması yönünde yöntemler geliştirerek toplumun ve sanayinin hizmetine sunmayı amaçlıyor. Çevresel, ekonomik ve enerji bağımsızlığı açısından büyük bir öneme sahip güneş enerjisi teknolojilerinin gelişimi için gerekli toplumsal altyapıyı oluşturmayı da amaçlayan Merkez, Türkiye’de güneş enerjisi teknolojileri alanında çalışanlar için en uygun ve elverişli ortamı yaratarak beyin göçünü azaltmayı ve yurt dışında bu alanda çalışanlar için ülkeye geri dönüş için imkan yaratmayı da hedefliyor. 

Merkez, güneş enerjisi teknolojileri alanında araştırma yapacak, ulusal ve uluslararası projeler yürütecek. Ulusal ve uluslararası düzeyde ilgili kurslar, konferanslar, seminerler, yarışmalar, kongreler, sempozyumlar düzenleyecek olan Merkez, üniversite mensuplarının araştırma faaliyetlerine destek olacak. 

Amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapacak olan Merkez, kamu ve özel sektöre ihtiyaç duydukları alanlarda araştırma, inceleme, danışmanlık hizmeti verecek, bilimsel görüş verecek, rapor hazırlayacak ve amaçları doğrultusunda ulusal ve uluslararası işbirliğini geliştirecek. 


 


İlginizi çekebilir...

Ünveren A.Ş. 'den Yeni Ürün. Battal boy UAS® Akrobat Kollar

Endüstriyel havalandırma sektörünün 69 yıllık köklü firması, çalışanların sağlığının korunması açısından çok önemli rolü olan UAS® Akrobat Kolları y...
17 Mayıs 2019 Cuma / 13:33

teskon+SODEX ile İklimlendirme Sektörünün Rüzgarı İzmir'den Esti

Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörlerinden iklimlendirme sektörü, gücünü 17-20 Nisan 2019 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenen teskon&...
13 Mayıs 2019 Pazartesi / 14:09

Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek Oldu

Pompa sistemleri sektörünün lider markası Wilo Türkiye'de, üst düzey bir atama gerçekleşti. Mehmet Ürek, Wilo Türkiye Genel Müdürü olarak atandı. ...
16 Nisan 2019 Salı / 16:50

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.