E-Dergi Oku 
COPA
FRİGOBLOCK

Online Alışverişlerimiz Artarken Güvenlik Tedbirlerimiz Azalmasın

Online Alışverişlerimiz Artarken Güvenlik Tedbirlerimiz Azalmasın

30 Haziran 2020 | TEKNİK MAKALE578 kez okundu

Alışveriş, en basit anlatımıyla, insanların ihtiyaçlarını giderebilmek, karşılayabilmek için ellerinde var olan bir mal veya hizmet ile ihtiyacı olan başka bir mal ya da hizmeti değiştirmesi ve bu şekilde, ihtiyaç duyulan ürünün elde edilmesi olarak tanımlanır.

Geçmiş zamanlarda alışverişler takas yolu ile gerçekleştirirken, günümüzde ise değişim aracı olarak para kullanılmaktadır. Fakat yadsınamayacak hızda dönüşen bir başka parametre var ki, o da mağazacılık kavramıdır. Fiziki mağazacılık anlayışından internet mağazacılığına hızlı bir evrim gerçekleşmektedir. Dijital çağın vazgeçilmezleri arasında yerini şimdiden almış, internet alışverişleri, olmazsa olmazlarımızdan biri haline gelmiştir.

İnternetten güvenli alışveriş için nelere dikkat edilmeli?

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesine paralel olarak, internet kullanımının artması ve sunduğu çeşitli avantajlar nedeni ile, insanların internetten alışveriş yapma eğilimleri artmakta, online alışverişlerde önemli ilerlemeler kaydedilmektedir. İnternet abonesi sayısının artmasına paralel, fiziksel mağazalarda harcanan zamanın giderek düşmesi, fiyatların daha uygun olması ve ücretsiz teslimat gibi avantajlar nedeniyle internet alışverişlerinde ciddi ilerlemeler kaydetmiştir.

İnternet alışverişleri, diğer mağazaları ziyaret etmeden ürün ve hizmetleri karşılaştırma imkanı sunmakta, diğer müşterilerin satın alma geçmişine, aldığı ürüne dair yorumlarını da değerlendirme fırsatı bularak, pazar araştırmasını çok daha kolay ve hızlı yapma imkanı sunmaktadır.

İnternet alışverişlerinde geçmiş dönemlere ait en büyük sorunlardan biri güvenlik açıklarıydı. Hızlı gelişen teknolojiye ve de güvenlik tedbirlerine rağmen, kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesinin önüne geçilemiyordu.
Günümüzde ise, hem kullanıcı hem de hizmet sağlayıcı cephesinden internet alışverişi için birçok güvenlik tedbiri getirildi. Internet ödemeleri önceki döneme göre çok daha güvenli olduğu söylenebilir. Peki dikkat etmeniz gerekenler nelerdir, güvenle alışveriş yapabilmek için hangi yöntemler kullanılmalıdır? 

Kullanmış olduğunuz bilgisayarın güvenli olduğuna dikkat edin
İlk internet alışverişinin başlangıcından itibaren değişmeyen bir kural, kullandığınız bilgisayarın güvenliğinin üst düzeyde olmasıdır. İnternet üzerinden indirdiğiniz dosyalardan, bir başkasından aldığınız flash belleklerden kişisel bilgisayarınıza zararlı yazımlar yüklenebilir. Bu zararlı yazılımlar, haberiniz olmadan sizi izleyip, kişisel bilgilerinize erişebilirler. Bu nedenle internet üzerinden alışveriş yapmak için girdiğiniz bilgisayarın güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

Günümüz teknolojisinin bizlere sağladığı imkanlar daha güvenli alışveriş yapmamızı sağlar oldu ve bu anlamda cep telefonu sms onayları, güvenli ödeme imkanlarını artırarak, SMS ile ödeme bilgilendirme gibi çeşitli alternatifler sunmaya başladı.

Virüs programı kullanın

Yukarıda da belirtildiği gibi, kötü amaçlı yazılımlar sizden habersiz bilgisayarınızda gözetleme kapıları açabilirler. Bunları bilgisayarınıza girdikten sonra belirlemek için mutlaka virüs programları kullanımını tercih etmelisiniz.

Şifrelerinizin tahmin edilmesi zor ve karışık olmasına dikkat edin

Birçok internet korsanı ve onların ürettikleri bot yazılımlar vesilesiyle hesaplarınızı ele geçirmeye çalışırlar. Bu nedenle tahmin edilmesi zor şifreler kullanmak ve bu şifreleri de belirli periyotlar ile güncellemek güvenliğinizi artıracaktır.

Alışveriş sitesinin geçerli güvenlik sertifikalarını kontrol edin

Ödeme yapacağınız web sitesinin HTTPS olmasına dikkat edin. Eğer güvenlik uyarısı alıyorsanız sertifika geçersizdir. HTTP protokolünü kullanan sitelerde havala yöntemi ile ödemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. HTTPS protokolü, taraflar arasında veri transferini 3. tarafların ele geçirmesini engellemek için kullanılan üst düzey şifreleme yöntemiyle çalışan bir sistemdir.

Daha önce alışveriş yapmadığınız ve duymadığınız web sitelerini forumlarda ve internette araştırın

İnternette yapacağınız 10 dk’lık araştırma ile siteler hakkında yorumlara ulaşabilir, alışveriş yapmadan önce o web sitesinden alışveriş yapmış olanların kişisel deneyimlerini okuyabilirsiniz.

İadeleri, ayıplı malları, kargo sürecini vb. gibi sitenin sizlere sunduğu kullanım avantajlarını araştırın. Kaygılarınız devam ediyorsa, iletişim bilgilerinden müşteri hizmetlerine ulaşmayı deneyin ve kuşkularınızı gidermelerini sağlayın.

Sanal kredi kartlarını daha etkin kullanın

Bankaların uygulamaya koyduğu sanal kredi kartı hizmetlerinden faydalanmaya çalışabilirsiniz. Güvenli alışveriş içinb önemli alternatiflerden biridir. Kredi kartınızın limitlerini esnetebilir, sadece anlık alışveriş miktarı olacak düzeyde limit koyabilirsiniz ki tercih edilen kullanım amacı da genelde budur. Limiti alışverişiniz kadar belirler, sonrasında sıfırlayabilirsiniz. Güvenli alışveriş anlamında esneklik sunar.

SMS onayı kullanın

İnternetten alışveriş yaparken onay için banka işlemleri için belirttiğiniz cep telefonuna SMS onay kodu içeren mesaj gelir. Bu onay kodunu girmeden hesabınızdan para çekilemez.

İnternette kötü amaçlı, bilgilerinize erişmek isteyen birçok kişinin olabileceğini unutmayın. İnternet üzerinden yapacağınız işlemler hiçbir zaman tamamen güvenli olmayacaktır. Bunu en güvenli hale getirmek sizin elinizdedir.

SismikMarket.com


 


İlginizi çekebilir...

Soğutma Grubu Kış Kapaması ve Bakımı

Merkezi iklimlendirme sistemlerinin kalbi niteliğinde olan su soğutma grupları, ekonomik kullanım ömürlerini masrafsız ve verimli bir şekilde tamamlam...
12 Ocak 2021

Covid-19 Bulaşında Aerosollerin Önemi

Covid-19 bir kapalı alan hastalığıdır. Covid-19'un bulaşması çoğu zaman iç mekanlarda gerçekleşir, bu nedenle güvende kalmak istiyorsak virüsün ka...
4 Aralık 2020

Kitapsız Stok

Yazı dizisinin bir önceki kısmında Toyota'nın "Stoksuz Çalışma" konusuna değineceğimizi söylemiştik ve bu bölüme stok ile başlayalım....
2 Kasım 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.