E-Dergi Oku 

MTMD 'Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Webinar'ı Gerçekleşti

MTMD 'Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Webinar'ı Gerçekleşti

21 Mayıs 2020 | HABERLER305 kez okundu

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği 20 Mayıs Çarşamba günü, saat 14.00-15.15 arasında “Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Yaklaşımları Webinarı” gerçekleştirdi.

MTMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komisyonu Üyesi Sayın Önder Polat’ın moderatörlüğünde yapılan etkinliğe; E. Baş İş Müfettişi Dr. İbrahim Oğur, DETAM Genel Koordinatörü Yunus Kaçan ve DETAM Genel Müdürü İlker Süslü konuşmacı olarak katıldı.

Önder Polat, açılış konuşmasında pandemi süreçlerinin mekanik tesisat sektörünü nasıl etkileyeceği ve bundan sonra neler yaşanacağı, neler yapmalıyız konularının görüşüleceğini aktardı. Sonrasın da ilk konuşmacı Dr. İbrahim Oğur, corona virüsle ilgili mevcut süreç hakkında genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra iş yerlerinde gerekli tedbirlerin alınması, toplumda ve çalışanlarda corona virüsle mücadele algısı oluşmasına dikkat çekti ve işyerinin de bu mücadelenin bir parçası olması gerektiğini vurguladı. Riskleri ve tehlikeyi önlemek için corona virüs süreci ile ilgili bir SWOT analizi yapmak gerektiğini ifade etti. Tehlike ve riskleri önlemek için alınması gereken önlemlere dikkat çekti. Corona virüsün 7 Mayıs’ta Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SGK Genel Müdürlüğü yayınlamış olduğu bir genelge ile ne iş kazası ne meslek hastalığı, yalnızca “hastalık” olarak tanımlandığını ifade etti.

İkinci konuşmacı Yunus Kaçan, corona virüs için alınan birtakım önlemlerin içinde “Evden çalışma” (Home Office) olduğunu aktardı. Evden çalışma ile ilgili yasalarda bir düzenleme çalışması yapıldığını belirten Kaçan, işverenlerin evden çalışma ile ilgili yöntem ve koşulların üzerinde durması ve geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Kaçan, işverenlerin iş organizasyonunu gözden geçirmesi gerektiğini ve evden çalışmaya uygun şartların oluşturulması gerektiğini ifade etti. Evde de iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması gerektiğine dikkat çekti. Son olarak evden çalışmanın avantajlarına ve dezavantajların değinen Kaçan, firmaların evden çalışmaya adaptasyon sağlaması gerektiğini belirterek sözlerini noktaladı.

Son konuşmacı İlker Süslü, iş yerlerinde alınması gereken önlemleri değerlendirdi. Asıl işveren ve alt işverenin gerekli önlemleri alması ve denetim, gözetim gibi organizasyonların düzenli olarak yapılması gerektiğini belirtti. Kişisel eşyaların işyerinde ayrı tutulmasına ve kullanılan işyeri ekipmanlarının da kişiselleşmesinde fayda olduğuna dikkat çekti. İlker Süslü, işyerlerinin toplu kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi gerektiğini ve toplu kullanım alanlarında sosyal mesafe kurallarına uygun kişi sayısını minimuma indirmekte fayda olduğunu vurguladı. Tüm çalışma alanlarına COVİD 19 ile ilgili bilgilendirme, broşür ve tanıtım afişlerinin asılabileceğini ve gerekirse COVİD 19 ile ilgili bilgilendirme eğitimlerinin verilmesine dikkat çekerek sözlerini noktaladı.

Konuşmacılar sözlerini tamamladıktan sonra soru-cevap bölümüyle dinleyicilerin soruları yanıtlandı.

Webinar’ın kaydına ulaşmak için lütfen tıklayın: https://bit.ly/2ZpOR1Y


 


İlginizi çekebilir...

Vaillant, Pandemi Döneminde "Evde konfor" Odağında Attığı Adımları "XCO'20"de Anlattı

Vaillant, 'Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO'20'de, pandemi döneminde değişen müşteri deneyimi ve bu alanda atılan adımları anlattı...
21 Mayıs 2020

Alarko Carrier ACademi'den "Pandemi Hastaneleri Özelinde Enfeksiyon" Webinarı

Alarko Carrier ACademi Webinar'ları "Pandemi Hastaneleri Özelinde Enfeksiyon" konusuyla devam ediyor...
20 Mayıs 2020

Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu 1-4 Haziran'da

'Daha Sürdürülebilir bir Gelecek için Esnek HVAC Çözümleri' başlığını taşıyan Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyu...
20 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.