E-Dergi Oku 

İSİB, ASHRAE BAŞKANINI KONUK ETTİ

İSİB, ASHRAE BAŞKANINI KONUK ETTİ

1 Haziran 2017 | HABERLER
620 kez okundu

İSİB’in konuğu olarak Türkiye’ye gelen  Ashrae Başkanı Timothy G. Wentz ve eşinin onur konuğu olduğu İSİB Başkanı Zeki Poyraz’ın evsahipliğinde Sütlüce Lazzoni hotel’de düzenlenen akşam yemeğine iklimlendirme sektörünün önde gelen temsilcileri ve derneklerimizin başkanları katıldı.

Tanışma takdimi ve karşılıklı bilgilendirmelerin yapıldığı gecenin ertesi günü Bahadırhan TARİ (Ashrae Turkish Chapter President) tarafından 12 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen ve Prof. Dr. Barış Özerdem'in (ilk Ashrae Turkish Chapter President) açılış konuşmasını yaptığı ASHRAE Genel Başkanı Timothy G. Wentz'in (2016 yılında yapılan RAL Genel Kurulu’nda RAL’ın  Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiş,  Temmuz 2017’den geçerli olmak üzere, ASHRAE Genel Merkezi tarafından bu göreve atanmıştır)  konuşmacı olarak katıldığı konferans gerçekleşti.

 

ASHRAE (American Society of Heating Refrigeration and Air-conditioning Engineers)nedir?

 

1894 yılında ABD’de kurulan ve 1980’lerden başlayarak da küresel ölçekte bir meslek kuruluşu haline gelen, kısa adı ASHRAE (American Society of Heating Refrigeration and Air-conditioning Engineers) olan, Amerikan Isıtma Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği, bina iklimlendirme sistemleri (HVAC), enerji verimliliği, iç hava kalitesi ile sürdürülebilirlik alanlarında çalışan ve temel değerlerini; mekanik tesisat ile ilgili uğraş alanlarında ve ürünlerinde sürekli geliştirme ve yaratıcılık,  mesleki anlamda adanmışlık, dürüstlük, işbirliği ve gönüllülük üzerine oturtmuş çok önemli uluslararası bir meslek kuruluşudur. Dünyanın 128 değişik ülkesinden yaklaşık 58000 üyesi bulunmaktadır. Oluşturduğu teknik standartlarla ve tasarım kriterleri ile tüm dünyadaki HVAC sektörüne yön veren ASHRAE’nin küresel işleyiş yapısı, 12 tanesi Amerika kıtasında olmak üzere, 14 bölgeyi içermektedir.  Bu bölgelerde 200’ün üzerinde yerel birim mevcuttur. En büyük bölge,  Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve Asya’nın önemli bir kısmını, Orta Doğu’yu, Avrupa’yı ve bazı Afrika ülkelerini içine alan, kısaca RAL (Region at Large) olarak anılan “Büyük Bölge”dir. İngiltere,  Belçika, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Romanya, Macaristan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Nijerya bu bölge içerisindeki ülkelerden bazılarıdır.

 

ASHRAE ne yapmaktadır?

 

ASHRAE kurulduğu andan itibaren, bina iklimlendirmesi üzerine düzenlediği kurslar, seminerler, kongreler, yayımladığı kitaplar vasıtasıyla bu alana yön vermiştir. Özellikle de oluşturduğu teknik standartlar ve tasarım kriterleri tüm dünyaca en üst düzeyde kabul görmektedir. Değişen ve gelişen şartlara göre, belli sürelerle gözden geçirilen ve yeniden yayımlanan bu standartlar,  bina kodları  ve tasarım kriterleri, ilgili alanda çalışan mekanik tesisat mühendisleri ve müteahhitleri, mimarlar, danışman mühendisler, özel ve kamusal kurumlar ile kuruluşlar  tarafından çok yakından takip edilmektedir. Isıl konfor, iç hava kalitesi, binalarda enerji etiketi, yeşil bina standartları, soğutucu akışkanların güvenlik sınıflandırması bu standartlardan sadece bazılarıdır. Kuruluş ayrıca HVAC alanında çalışan profesyonel kişiler için mesleki etik kuralları oluşturmakta ve bunları toplumla da paylaşmaktadır. ASHRAE’nin en önemli işlevlerinden bir tanesi de bina iklimlendirme alanlarındaki Ar-Ge faaliyetlerini teşvik ederek ve özendirerek daha verimli, çevre dostu bina teknolojilerinin gelişimine katkı koymaktır.  Bu özelliğiyle ASHRAE  ciddi ölçeklerde Ar-Ge bütçesi olan nadir meslek kuruluşlarından bir tanesidir.

 

ASHRAE Genel Başkanı Timothy G. Wentz’in  konuşması

 

Yeni teknolojilere uyum sağlayabilecek misiniz? Herkesin kendine ait bir sürgülü cetveli vardır. Hepimizi küresel olarak birbirimize bağlayan şey nedir? Toplulukları adapte etme gücü geleceğimizi biçimlendirme yeteneğimiz var. Bunun için önce bugünümüze sahip çıkmamız gerekiyor.

ASHRAE'de bir eğitim platformu oluşturduk. Hepimizi küresel olarak birbirimize bağlayan şey nedir? Toplulukları adapte etme gücü geleceğimizi biçimlendirme yeteneğimiz var. Bunun için önce bugünümüze sahip çıkmamız gerekiyor. Buranın öğrenime sunduğu konuları takip etmek isteyenler için www.ashrae.org/learning adresini öneriyorum. Gençleri buraya nasıl alacağımızı, onlara nasıl yardımcı olacağımızı düşünmeliyiz. Burada yeni kurslar, dersler gerçekleştirilecek. Dolayısıyla burası gençler için çok yararlı olabilir. Böylelikle onlara yardımcı da olmuş olacağız.

HVAC konusunda pek çok eğitmen, danışman var. Burası gelecek ayın sonunda açılacak, izleyiniz. Sitemizde ayrıca staj programları da olacak. Üyelerimiz için ücretsiz olan burası hem üyelerimiz hem de işverenler için kazan/kazan mantığı ile çalışacak bir yer olacak. Gençleri bu programa getirin ve neyi nasıl yaptığımızı gösterin lütfen.

Çoğu zaman işverenler yeni işe başlayacak olanlara %95 oranında iş deneyimlerini sorarlar. Buradaki fırsatı kullanıp stajyer temin eden işverenler bu stajyerlere kendi işyerlerinde çalışma teklifi yapmaktadırlar ki bu oran %85'tir.

 

Ben neden ASHRAE'ye katıldım?

 

Üniversiteden mezun olduğum gün babam kendi şirketimizde çalışmam yerine ASHRAE'ye gitmemi ve oraya katılmamı söyledi. Neden oraya katılmalıyım diye sorduğumda ise orada mekanik tesisat işleri yapan mühendisler oluğunu ve orada bulunursam onlarla temasım olacağı için gündemdeki konuları hem diğerlerinden önce öğrenmiş, hem de daha fazla bilgi sahibi olacağımı söyledi. Sonuçta ASHRAE'ye girdim.

Şimdi ASHRAE’yi nasıl daha da büyütebiliriz. Nasıl daha çok organizasyon yapabiliriz ve böylelikle daha çok mühendisi buraya üye yapabiliriz sorularını sormaktayız.

CİBSE ile Ekim 2016'da stratejik ortaklık imzaladık. ASHRAE yatırımları olan ülkeler her yıl belirli bir para veriyor. O ülkelerdeki temsilcilerimiz de oralara yatırım yapıp, eğitim programları düzenleyip  geliştirmeler de bulunuyorlar. Bir başka örnek 9. bölge olan Missouri'de HVAC&R laboratuvarı kurduk. Böylece genç mühendislerin gelip burada bilgi ve deneyimlerini artırmaları sağlandı.

Ayrıca bir liderlik akademisi oluşturmayı hedefledik ve 8 Nisan'da Atlanta'da kuruldu. İlk eğitim için 30 kişi öngörülmüştü ama 63 kişi başvuruda bulundu. Burada Türkiye'den de 6 kişi vardı. Gelecek akademi için siz de şimdiden isim belirleyebilirsiniz.

ASHRAE olarak bizim dünya çapında 300 tane enerji kolumuz var. Sitemizde öğrenciler için enerji yönetimi konusunda derslerimiz var ve bunların tamamı ücretsiz.

APPA tesis teknik müdürlerinden oluşan bir birlik. Buradaki tesis müdürlerine ders verdirdik.

 

Hayatta hepimiz hep güvenli olan bir şeylere tutunmak isteriz. ASHRAE'de yaklaşık 150 milyon doları araştırmaya kullandık. Çalışmalarımızı "ASHRAE Technology Portal" isimli teknoloji portalımıza koyuyoruz ve herkes buradan bu bilgilere erişebiliyor.

Uygulama kılavuzları oluşturuyoruz. Bunlar pratik yapanlar tarafından hazırlanıp, portala koyuluyor. Bu ay sonunda 3 yeni kılavuz daha portala koyulacak.

Uygulama AP'lerimizi geliştireceğiz. Bu AP'lerden birinin cep telefonlarımızla kullanabilme olanağı olacak. Bir diğeri ise hava meteorolojik bilgilerinin yer alacağı veri tabanı olacak.

Geleceği şekillendirmek için bugünden itibaren ne yapabilirsiniz konusunu düşünmeliyiz. Örneğin ASHRAE'nin Türkiye Temsilciliği'nde görev alabilirsiniz.

ASHRAE Başkanı Timothy G. Wentz, konferansın sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı. Bina Teknolojilerindeki gelişmeler konusunda yaptığı, “Yeni yapılan binalarda artık bizim için de düşünen bir sistem var. İşte bu beni korkutuyor. Gelecekte kendini tanıyan, gerekirse tedavi eden, hatta her şeyi kendisi kontrol edip, uygulayan binalar olacak” tespiti ise üzerinde düşünülmesi gereken bir noktayı vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


İlginizi çekebilir...

Vaillant, Pandemi Döneminde "Evde konfor" Odağında Attığı Adımları "XCO'20"de Anlattı

Vaillant, 'Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO'20'de, pandemi döneminde değişen müşteri deneyimi ve bu alanda atılan adımları anlattı...
21 Mayıs 2020

MTMD 'Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Webinar'ı Gerçekleşti

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği 20 Mayıs Çarşamba günü, saat 14.00-15.15 arasında 'Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Yaklaşımları Webi...
21 Mayıs 2020

Alarko Carrier ACademi'den "Pandemi Hastaneleri Özelinde Enfeksiyon" Webinarı

Alarko Carrier ACademi Webinar'ları "Pandemi Hastaneleri Özelinde Enfeksiyon" konusuyla devam ediyor...
20 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.