E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

FRİGO BLOCK YURTDIŞI PAZARLARINDA ETKİNLİĞİNİ ARTIRACAK

FRİGO BLOCK YURTDIŞI PAZARLARINDA ETKİNLİĞİNİ ARTIRACAK

5 Mayıs 2017 Cuma | SÖYLEŞİ
600 kez okundu

1991 yılında İstanbul’da kurularak soğutma sistemleri alanında faaliyetlerine başlayan Frigo Block; bugün Tekirdağ’da 12.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasında; yıllık 10.000 adet soğutma grubu, 1.000.000 m2 ısı değiştiriciler üretimi kapasitesine erişmiş durumda. Firmalarının başarısını dergimize anlatarak, hedefleri hakkında bilgiler veren Frigo Block Yönetim Kurulu Üyesi Levent Aydın, “2017 yılından beklentimiz yurt içinde mevcut satış hacmimizi korumak, yurt dışında ise ciromuzu artırmak” diyor.

 

 

FRİGO BLOCK HAKKINDA KISACA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Frigo Block 1991 yılında İstanbul’da kurulmuştur. İlk yıllarda gelişmiş ülkelerdeki firmaların temsilciliği ile başladığı çalışmalarını, izleyen yıllarda üretim faaliyetlerine dönüştürmüştür. Bugün bünyesindeki Ar-Ge birimiyle ve üretimde çalışan yaklaşık 110 personeliyle, Tekirdağ’da 12.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasında; yıllık 10.000adet soğutma grubu, 1.000.000m2 ısı değiştiriciler üretimi kapasitesine erişmiştir ve ürünlerini Şili’den Yeni Zelanda’ya kadar ulaştıran bir konuma gelmiştir.  

FRİGO BLOCK’UN YURTİÇİ VE YURDIŞI PAZARLARINDAKİ KONUMU NEDİR?

Frigo Block, endüstriyel soğutma alanında ülkemizin en önemli oyuncuları arasındadır. Hem yurt içi hem de ihra­cat tarafında lider firmalardan biriyiz. Frigo Block ailesi olarak; müşteri, emekçi ve hissedar memnuniyetini aynı zamanda sağlamayı amaçlayan bir felsefeye sahibiz. Bu üç bileşen için fayda sağlayabiliyorsanız aynı zamanda sektörünüz ve ülkeniz için de fayda sağlıyorsunuz demektir. Bu felsefenin bizi rakiplerimizden ayıran özelliklerin temeli olduğunu söyleyebilirim. Endüstriyel soğutma alanında yüzlerce standart ürün üretiyor olmamızın yanın­da özel ihtiyaçları karşılayacak mühen­dislik çalışmaları da sağlamaktayız.

Grup şirketlerimiz ile birlikte genel anlamı ile gıda tesisleri, spor tesis­leri, lojistik-depolama sektörü ve tarım sektörünün ihtiyacı bulunan endüstriyel soğutma çözümleri sunmaktayız. Türkiye’de standart dışı olan ve ileri mühendislik gerektiren hemen hemen bütün projelerde bizim grubumuz var. Örnek vermek gerekirse; birkaç sene önce Kar Park projesini yaptık. İstanbul’daki kapalı bir kayak merkeziydi ve çok ciddi bir mühendislik gerektiriyordu. Buz müzesi projemiz vardı. Ticari olarak devam ettiremediler, kapandı ancak o da bizim projemizdi. İstanbul’un ilk olimpik buz pisti bizim projemizdi. Baktığınız zaman, hem mühendislik hem de farklılık gerektiren büyük projelerin birçoğunda kendimizi görüyoruz. Şu anda yürütmekte olduğumuz ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğimiz  -80°C odalarda tıbbi malzemelerin muhafazasını içeren bir devlet ihalesi projesi var. Yurt dışında da birçok projeye imza atmış durumdayız. 60’dan fazla ülkede bitmiş projelerimiz mevcut. Coca Cola Irak, Kazakistan ve Tacikistan projeleri, Moskova’da 8.000 tonluk lojistik depo, Kazakistan’da 10.000 tonluk patates deposu, Sochi Olimpiyatları’nın tüm soğuk odaları gibi projeleri referanslarımız arasında sayabiliriz.

“Şu anda yürütmekte olduğumuz ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğimiz  -80°C odalarda tıbbi malzemelerin muhafazasını içeren bir devlet ihalesi projesi var. Yurt dışında da birçok projeye imza atmış durumdayız. 60’dan fazla ülkede bitmiş projelerimiz mevcut”

SON YATIRIMLARINIZ NELER OLDU, ANLATIR MISINIZ?

 

Tescilli Ar-Ge Merkezi için yatırım yapıyoruz. İhracat odaklı olarak Dubai Türk Ticaret Merkezi katılımcısıyız. BAE ve çevresinde satış ve servis noktaları oluşturuyoruz. Bu bölgede kendimize yeni pazar açmayı hedefliyoruz. İhracat odaklı pazarlama çalışmalarımızda çerçeveyi genişlettik. Güney Amerika, Asya-Pasifik ve Afrika bölgesinde yeni satış noktaları oluşturma çabalarımız devam ediyor. 

“BAE ve çevresinde satış ve servis noktaları oluşturuyoruz. Bu bölgede kendimize yeni pazar açmayı hedefliyoruz. İhracat odaklı pazarlama çalışmalarımızda çerçeveyi genişlettik. Güney Amerika, Asya-Pasifik ve Afrika bölgesinde yeni satış noktaları oluşturma çabalarımız devam ediyor”

ÜLKEMİZDEKİ VE DÜNYADAKİ GELİŞMELERİ GÖZ ÖNÜNE ALDIĞIMIZDA, FRİGO BLOCK’UN ÖNÜMÜZDEKİ HEDEFLERİ NELER OLACAK?

Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimizi, ancak bu zor dönemi henüz atlatamadığımızı söyleyebilirim. Ülkemizin siyasi istikrarı ve dünya ile iyi ilişkiler kurması özellikle bizim gibi ihracat odaklı çalışan firmalar için büyük önem taşımaktadır. Biliyorsunuz referandum sürecini geride bıraktık. Artık ülkemizin gündemi ekonomik reformlar ve dünya ile ilişkilerimizin geliştirilmesi olmalıdır. Firmamızın gelecek planlamasında ise İhracat çalışmaları, Ar-Ge faaliyetleri ve personel eğitimini temel politikalar olarak belirledik. 

AR-GE ÇALIŞMALARINIZ İLE İLGİLİ GELİŞMELER NELERDİR?

Ar-Ge konusunda uzun yıllardır çalışmalarımız devam ediyor. Son dönemde de tescilli Ar-Ge merkezi oluşturma çalışmalarımıza başladık. Kısa süre içinde bu çalışmamızı tamamlayacağımızı ümit ediyorum. Son iki yıl içinde CO2 evaporatörü test ünitesi, tren kliması test sistemi, CO2 kaskad sistem, propan chiller ve -80°C soğutma sistemi gibi tamamladığımız Ar-Ge projelerimiz bulunmaktadır. 

Ar-Ge birimimiz hem yeni ürün, hem de mevcut ürün geliştirmesi konusunda faaliyetlerini sürdürmektedir. Şu anda nemlendirme ve havalandırma ve soğutma konusunda yeni ürün çalışmalarımız devam etmektedir. 

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

2017 yılı sektörümüz için kolay bir yıl olmayacaktır. Teknolojiye yatırım ya­pan, farklılık ortaya koyabilen, dünya pa­zarlarında faaliyet göstermeyi becerebi­len firmalar yoluna devam edeceklerdir. 2017 Yılında iç pazardaki daralma kendini göstermektedir. Firmamız pazarlama çabalarını yurt dışında ve özellikle uzak ülkelerde yoğunlaştırmıştır.  Afrika, Güney Amerika ve Asya-Pasifik bölgesi önemli potansiyel oluşturmaktadır. 2017 Yılından beklentimiz yurt içinde mevcut satış hacmimizi korumak, yurt dışında ise ciromuzu arttırmaktır.


 


İlginizi çekebilir...

Rima Isı Sistemleri Pazarlama Müdürü Seçil Mert: "Dünyanın Önde Gelen Isı Eşanjörü Üreticisi Olacağız"

Bu sene 50. yılını kutlayan Rima Isı Sistemleri, Edirne'de gerçekleştirdiği modern tesis yatırımı ile ürün gamını genişletiyor. Özellikle yerli ıs...
25 Eylül 2019 Çarşamba

Bestherm İklimlendirme Genel Müdür Yardımcısı Erol D. Porsemay: "Tecrübemizi Ferroli ile Global Bir Konuma Taşıyacağız"

Dünyanın önde gelen iklimlendirme devlerinden Ferroli, Türkiye'deki üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmesi için Bestherm İklimlendirm...
25 Eylül 2019 Çarşamba

DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna: "Müşteri Memnuniyeti ve Deneyimini Geliştirecek Birçok Proje Gerçekleştiriyoruz"

Ürün tasarlamanın, geliştirmenin, üretmenin ve yatırım yapmanın tek başına yeterli olmadığı günümüzde, DemirDöküm müşteriyi odağına alarak geliştirdiğ...
25 Eylül 2019 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.