E-Dergi Oku 
COPA

İklimlendirme Sektörümüz Türkiye'nin 11. Büyük Sektörü

İklimlendirme Sektörümüz Türkiye'nin 11. Büyük Sektörü

1 Ekim 2020 | YAYINCIDAN
298. Sayı (Ekim 2020)
3.097 kez okundu

İklimlendirme sektörümüz Avrupa’nın üretim üssü haline geldi... 2019 yılında 4,7 milyar USD büyüklüğe ulaşan sektörde ihracatçısının kilogram (kg) başına katma değeri 4.4 Amerikan doları olarak gerçekleşti… Hedef, 504,7 milyar dolar büyüklüğündeki global iklimlendirme pazarından yaklaşık yüzde 1 pay alan ülkemizin pazar payını yüzde 1,5’e ulaştırmak… Türkiye, split klimadaki üretim kapasitesi ile Avrupa pazar lideri, radyatör ve havlupanda ise dünya lideri konumuna ulaştı. Soğutma, tesisat, yalıtım ve havalandırma gibi diğer ürün gruplarında da benzer başarıları yakalamayı ve dünya sıralamasında ilk 10’a girmeyi hedefliyor.

İklimlendirme Sektörü İhracatçılar Birliği (İSİB) Başkanı Mehmet Şanal Konuk Yazar sayfamızda, iklimlendirme sektörümüzün Türkiye ekonomisindeki yerine ışık tutuyor. İhracatı artırmak için düzenledikleri dijital tanıtım çalışmalarına sektör firmalarını davet eden Mehmet Başkanın yazısını okumanızı öneririm.

Güncel sayfalarımızda “POMSAD’tan Batarya Hamlesi ve Avrupa Birleşik Su Etiketi”ne yer verdik. İlginizi çekeceğini umuyorum. Pandemi sürecinde çalışmalarını başarıyla yürüten şirketlerden birisi de Vaillant. Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, sektöre ilişkin değerlendirmelerini Söyleşi sayfalarımızda paylaştı. “Ar-Ge Merkezleri” yazı dizimizin bu ayki durağı Bosch Termoteknik oldu. Bosch Termoteknik Manisa Ar-Ge Merkezi ile ilgili bilgileri şirketin Ar-Ge Direktörü Murat Altay aktardı. Duyar Vana Ar-Ge mühendisi Bilal Aydemir “Patlayan Azim”, Yük. Müh. Enis Burkut “Su Tesisatında Kireçlenmenin Hydroflow Frekansı Jeneratörü ile Önlenmesi”, Doğu İklimlendirme Kalite Müdürü Alper Şaşal “Kobi İşletmeleri için Kaizen Sistemi Önerisi”, Alp Pompa A.Ş. “Yangınla Mücadele Mevzuatımız ve Taraflara Yüklenen Sorumluluklar Nelerdir” başlıklı yazılarıyla dergimize katkıda bulundular. Yazarlarımıza teşekkür ederim.

“İç Ortam Hava Kalitesi ve Covid19’un Bulaşma Yolları Hakkında Bir Analiz” çeviri makalemizin ve Türkiye’de pazara yeni sunulan “Nano Teknoloji Süper Sıvı Isı Yalıtımı” tanıtımının da ilgiyle okunacağını umuyorum.

Eskişehir ofisimizin açılışını yaptık
Zor bir dönem yaşayan yayın kuruluşları küçülmeye giderken, B2B Medya ekonomimize duyduğu güven ve dergilerini yayımladığı sektörlerin dinamizminden aldığı güçle yatırıma devam ediyor. İstanbul dışındaki ilk ofisimizi 26 Eylül 2020 tarihinde Eskişehir Tepebaşı ilçesinde açtık. Açılışla birlikte grafikerimiz Ömer Duman’ın 25. çalışma yılını da kutladık. Sevincimi okurlarımızla paylaşır, sağlıklı günler temenni ederim.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan


 


İlginizi çekebilir...

Yolcu Taşıma Araçlarında Covid Neleri Değiştiriyor?

Maya Basım Yayın tarafından yayımlanan Taşıyanlar dergisinin son sayısında yer alan, Yolcu Taşıma Araçlarında Covid Neleri Değiştiriyor? başlıklı araş...
4 Eylül 2020

Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri

ESSİAD, MMO, ISKAV, İSKİD, MTMD, MÜKAD, TTMD, TRFMA, UTTMD ve tıp doktorları Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Prof. Dr. Ayşın Zeytinoğlu, Prof. Dr. Canda...
10 Ağustos 2020

Daha Sürdürülebilir Gelecek için Esnek HVAC Çözümleri

TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Sempozyumu 1-4 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi....
3 Temmuz 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.