E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

Ne İç Hava Kalitesinden Ne De Tasarruftan Vazgeçin

Ne İç Hava Kalitesinden Ne De Tasarruftan Vazgeçin

21 Ağustos 2014 | ÜRÜN
6.153 kez okundu

İç hava kalitesinin günümüzde insan sağlığı için giderek artan önemiyle birlikte modern yaşamın  gereği korunaklı, temiz havalı, konforlu mekan talebi artıyor. İç hava kalitesinin yetersizliği gözlerde kaşınma ve tahrişe, bulantı, yorgunluk, kronik başağrısı, mide ağrısı, alerji, ağrılı kuru boğaz, burun kanaması, konstrasyon kaybı ve hatta hafızada zayıflamaya neden olabiliyor.

Enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı olan ülkemizde yapılacak küçük tasarruflar önem taşıyor. Artan nüfus, enerji kaynaklarında meydana gelen azalma, araç ve gereçlerin yaygın kullanımı ile birlikte artan enerji ihtiyacı, dünya ülkelerinin enerji verimliliği konusunda çözümler bulmasını zorunlu kılıyor.

 

İnsan sağlığını koruyabilmek için şartlandırılmış (ısıtılmış veya soğutulmuş) mekânlara taze hava verilmesi gerektiğinden söz eden havalandırma sektörünün öncü firması AFS Yurtiçi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bahadırhan Tari, bu alanlara taze hava verilmediğinde iç hava kalitesinin bozulduğu, insanların en temel ihtiyacı olan temiz havanın ve buna bağlı sağlık koşullarının ciddi oranda etkilendiğini vurguluyor. Enerjinin verimli kullanılmaması doğal kaynakların hızla tükenmesi, çevre kirliliği gibi sorunlara yol açıyor.Dünya’da enerji tüketiminin bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında fosil yakıt kaynaklarının yarısının tüketilmiş olacağı tahmin ediliyor.

Enerjiyi Verimli Kullanmak Toplumsal Bir Görev

Enerji tasarrufunun kişi ve kurum bütçesi için önemine değinen Tari, “Enerji verimliliği uygulamalarının başarıya ulaşması için evlerden hastanelere, okullardan ofislere kadar her yerde bilinçli ve sorumlu davranılmalı. Enerjiyi verimli kullanmak herkesi ilgilendiren toplumsal bir görevdir.” diyor.

 ‘Temiz Hava İnsan Sağlığı İçin En Önemli İhtiyaç’

 Enerji geri kazanım cihazları, selülozik eşanjörü sayesinde taze hava ve egzoz(iç ortamdan dışarı atılan)  havası arasındaki ısı ve nem transferini aynı anda yaparak, iç ortamın ihtiyacı olan taze havayı karşılarTari, Vantila Reco Plus enerji geri kazanım cihazlarının iç hava kalitesini sağlamaktaki işlevini şu şekilde açıklıyor: “ İç ortam havası dış ortamdan 2-5  kat daha kirlidir. Bu nedenle iç ortam hava kalitesi sürekli kontrol edilmeli ve yenilenmelidir. Temiz hava insan sağlığı için en önemli ihtiyaçtır. Sigara dumanı, insan nefesi, zararlı inşaat malzemeleri, parfüm ve temizlik malzemeleri gibi etkenlerle kirlenen iç ortam havası, yüzde 80’e varan verime sahip selülozik eşanjörlü enerji geri kazanım cihazları ile temizlenir. Dolayısıyla maliyetleri yükseltme kaygısı taşımadan iç hava kalitesi maksimum seviyede tutulabilir.”

 

‘Gece Gündüz Sıcaklık Farkının Yüksek Olduğu Şehirlerde Free Cooling İle İç Hava Kalitesini Yükseltir’

 Ofisler, otel odaları, gösteri merkezleri, kafeteryalar, yatakhaneler, sınıflar vb. alanlarda Vantila Reco Plus enerji geri kazanım cihazlarının enerji tasarrufuna bağlı olarak çevre kirliliğini önleyip iç ortam hava kalitesini yükselttiğine de değinen Tari, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Yaz aylarında; özelikle geceleri dış hava sıcaklığının iç hava sıcaklığının altına düştüğü zamanlarda by-pass damperi özelliği ile iç ortam doğal olarak serinletilebilir. Doğal serinletme (free cooling), özellikle gündüz gece arasındaki sıcaklık farkının yüksek olduğu bölgelerde kullanılabilir.” 


 


İlginizi çekebilir...

COPA Klima Ailesinin Yeni Üyesi: COPA Naya Line

COPA, klima ailesine yeni model Naya Line serisini ekledi....
23 Haziran 2020

Sanica Kombi'den Yeni Ürün: Kral Kombi

Türkiye'nin az yakıp çok ısıtan tasarruflu kombisi Sanica, yeni ürünü '˜Kral' ile yüzde yüze varan enerji tasarrufu sağlıyor....
10 Haziran 2020

FORM UV-C Uygulamaları İle Yaşamın Her Alanında Sağlıklı Hava Çözümlerini Sunuyor

Form Şirketler Grubu, 55 yıllık sektör tecrübesiyle kapalı alanların steril iklimlendirme ihtiyacına Amerika'nın UV-C konusunda önde gelen markası...
1 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.