E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

İklimlendirmede Güney Afrika Pazarı Mercek Altında

İklimlendirmede Güney Afrika Pazarı Mercek Altında

25 Eylül 2019 | HABERLER
286. Sayı (Ekim 2019)
619 kez okundu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Güney Afrika’nın Johannesburg kentine Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonu düzenledi. Heyete İSİB üyesi 23 firma katılım sağladı.
İhracat pazarlarını genişletmeye ve Türk iklimlendirme ürünlerinin uzak pazarlarda yer almasını sağlamaya çalışan İSİB, bu kapsamda hedef pazarlar arasına uzun süredir izlediği Güney Afrika’yı da ekledi. 

Heyete Başkanlık yapan İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Cem Savcı, heyete katılan firmaların ve Güney Afrikalı sektör temsilcilerinin organizasyondan memnun kaldığını dile getirerek, pazarın zor bir pazar olduğunu fakat barındırdığı potansiyel itibari ile de çalışmaya değer olduğunu ifade etti. Güney Afrika’nın jeopolitik durumu göz önüne alınarak, burada yapılan faaliyetlerin etkisinin sadece bu ülke ile sınırlı olmayacağını, ülkenin Afrika kıtasının büyük bir bölümü ile ticaret ilişkilerinin olması sebebiyle diğer pazarlarda da kaldıraç etkisi yaratabileceğine dikkat çeken Savcı, ülke iç dinamiklerinin ticareti direkt olarak etkilediğini ve ticaret kültürünün yeni yeni oluştuğunu kaydetti.

İklimlendirme pazarının bölgede hareketli bir yapıya sahip olduğunu, hem üretim hem de ithalat faaliyetlerinin mevcut olduğunu belirten Savcı, “Johannesburg ülkenin ticaret başkenti. Bölge ticaret bakımından hareketli bir bölge. Türk iklimlendirme Sektörü olarak buradaki potansiyeli değerlendirebiliriz. Pazarda son yıllarda Çin ürünlerinin yaygınlaşmaya başladığı bilgisini edindik. Avrupa menşeili ürünler de var. Hali hazırda pazarda faaliyet gösteren ihracatçı firmalarımız mevcut ancak istenilen seviyede değil. Seneye Güney Afrika’ya bir heyet daha düzenleyeceğiz ve 2021 yılında Johannesburg’da düzenlenecek olan ülkenin en etkili iklimlendirme fuarında da yerimizi alacağız. Bu pazarı ile ilgili çalışmalarımıza düzenli olarak devam edip, her gidişimizde yeni bağlantılar oluşturarak 2021’deki fuar organizasyonundan sonra pazarda belirli bir hacme ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. 

Türk iklimlendirme sektörünün Güney Afrika’ya 2018 yılında 17 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Savcı, ağırlıklı olarak soğutma grubu ve tesisat sistemleri ihracatı yapıldığını belirtti. Savcı, “Heyetimiz B2B görüşmeleri yaparak muhatapları ile bir araya geldi. Pazarda soğutma ve tesisat grubu ürünlerimiz zaten talep görüyordu ama ısıtma, yalıtım, havalandırma ve klima grubu ürünlerimize de ilgi gösterdiler. Amacımız, Pazar dinamiklerine göre aksiyon alıp daha kapsamlı heyetler oluşturarak, devamlı iletişim halinde olarak, pazar payımızı arttırmak, tüm sektör ürünlerimizi ve kaliteli Türk Malı gerçeğini pazarda yaygın ve yerleşik hale getirmektir” diye konuştu. 


 


İlginizi çekebilir...

Solarex İstanbul Fuarı 2021 Yılına Ertelendi

Solarex İstanbul Fuarı 2021 yılına ertelendi. Firma tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;...
20 Temmuz 2020

İzocam, Dijital Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor

zocam, gelişen teknolojiyle birlikte, iş yapış biçimlerinde çağın gerektirdiği değişimi gerçekleştirmek amacıyla dijitalleşme yatırımlarını sürdürüyor...
20 Temmuz 2020

Masdaf Pompa Sistemlerinde 'Performans Test' Güvencesi

Verimli ve çevreci pompa teknolojilerini, yeni geliştirdiği 'pompa test standı'nda test edip, performanslarını ölçen Masdaf, yüksek müşteri me...
20 Temmuz 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.