E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

"Kötü İç Ortam Hava Kalitesi Sağlığımızı Bozuyor"

"Kötü İç Ortam Hava Kalitesi Sağlığımızı Bozuyor"

31 Temmuz 2019 | SÖYLEŞİ
284. Sayı (Ağustos 2019)
5.375 kez okundu

Günümüzde insanların yüzde 98’i kentlerde yaşıyor ve günün yaklaşık 22 saatini kapalı ortamlarda geçiriyor. Bu değerler iç ortam hava kalitesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. “Kötü iç mekân hava kalitesi, sizin ve çocuğunuzun sağlığı, çalışma performansı ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz etki yapar” diyen Sercair Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mehmetoğlu iç ortam hava kalitesi düzenleyici olarak geliştirdikleri cihaz hakkında dergimize bilgiler verdi.

Sercair nedir?
Sercair esas olarak iç ortam hava kalitesi düzenleyicisidir. Günümüzde iç mekân hava kalitesini düzenlemek için nem alıcı, nemlendirici, iyonizer, hava temizleyici, ozon jeneratörleri, UVC lamp gibi çeşitli cihazlar kullanılıyor.

İç ortam hava kalitesini sağlıklı bir şekilde düzenlemek için tüm cihazları aynı anda yönetmek ve en önemlisi de iç ortama taze hava almak gerekir. Sercair, tüm bu bileşen ve ekipmanların yönetimini özel tasarlanmış yazılım ile çalıştıran, dışarıdan iç ortama direk temiz hava sağlayan, aynı zamanda sıcaklık, nem, karbondioksit, VOCs (uçucu organik bileşikler), karbon monoksit ile partikül miktarı analizlerini aynı anda yapan inovatif ve çevreci bir cihazdır.

İç mekân hava kalitesi neden önemli?
Sanayileşmeyle birlikte nüfusun yüzde 98’i kentlerde yaşıyor. Kentte yaşayan insanlar da günün yaklaşık 22 saatini kapalı ortamlarda geçiriyor. Bu değer göz önüne alındığında iç ortam hava kalitesinin önemi daha çarpıcı hale geliyor. 

Bugün binalarda enerji tasarrufu için yüksek izolasyon değerine sahip malzemeler kullanılır. Bu malzemeler iç ve dış mekân arasındaki doğal hava geçişini büyük oranda engeller. İç mekân hava kalitesi geçmişte hiç olmadığı kadar kötüleşmiş durumda. Kötü iç mekân hava kalitesi, sizin ve çocuğunuzun sağlığı, çalışma performansı ve yaşam kalitesi gibi konularda olumsuz etki yapar.

Kapalı ortamlardaki hava kalitesi bina ve eşya yapımında kullanılan malzemelerden, temizlik amaçlı sarf edilen kimyasallardan ve insan aktivitelerinden kaynaklı olarak bozuluyor. Konut hava kirliliği yılda 3,8 milyon insanın ölümüne sebep oluyor. Amerikan Çevre Koruma Ajansı tarafından yürütülen çalışmalarda insanların kapalı alanlarda, açık alanlara göre 55 kata kadar daha fazla zararlı bileşiklere maruz kaldığı tespit edilmiş. 

İyi izole edilmiş, havalandırılmayan evlerde ve benzeri yerlerde, alerji yapan maddelerin miktarı havalandırılan yerlere göre yüzde 200 daha fazladır. Geçen 20 yılda astım oranı yüzde 160 oranında artmış. 

Düşük iç hava kalitesinin baş ağrısını, aleji ve astımın tetiklenmesini ve bazı solunum yolu hastalıklarının yayılmasını kolaylaştırdığı da biliniyor. Bu sebeple iç hava kalitesi gerek iş ve eğitim hayatındaki başarı gerekse de sağlıklı yaşayabilmek için mutlaka dikkat etmemiz gereken önemli bir unsur.

Sercair’in özellikleri nelerdir?
Biz, sağlıklı bir yasam için hava kalitesini 24 saat analiz ederek artıran bir sistem tasarladık. İç mekânda soluduğunuz havayı her zaman en yüksek kalitede tutan, iç ortam hava kalitesinde devrim niteliğinde inovatif bir cihaz ortaya çıktı. Sercair, Türkiye ve Amerika’da alanında uzman çok sayıda mühendisin katkılarıyla ortaya çıkmış bir cihazdır. Türkiye’de ki testler İTÜ’nün katkılarıyla yapılmış.

Sercair, akıllı yazılımıyla iç ve dış mekânda bulunan çok sayıda sensöre ait değeri aynı anda analiz ediyor. Akıllı sensörler herhangi bir kirleticiyi algıladığında sistem otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Gerektiğinde iç mekâna temiz hava veriyor, gerektiğinde de kirli havayı dışarı atıyor.

Sercair; sıcaklık, nem, VOC, karbon dioksit, karbon monoksit, PM ve ozon ölçümü ile partikül miktarı ölçümü analizini aynı anda yaparak hiç bir manuel müdahaleye gerek kalmadan iç ortam hava kalitesini otomatik olarak düzenliyor.

Sercair, üzerinde bulunan nem alıcı ve nemlendirme üniteleri sayesinde nem düzeyini her zaman ideal seviyede tutuyor. Koku ünitesi sayesinde, kullanılan ortama aromatik özellik katıyor.
Sercair’in diğer cihazlardan farkı, üzerinde bulunan nem alıcı ve nemlendirme üniteleri sayesinde bulunduğunuz iç mekânın nem düzeyini her zaman ideal seviyede tutmasıdır. Zehirli gaz sensörleri ve duman dedektörleriyle mekânların daha güvenli olmasını da sağlar. Tehlikeli seviye durumunda tüm kullanıcılar sesli alarmla uyarılır ve ortam havası en yüksek verimde otomatik olarak tahliye edilir.

Sercair’in uygulama özelliğinden bahseder misiniz?
Sercair’in özel aplikasyonu sayesinde bütün cihazlar aynı anda internetten ya da akıllı telefonlardan kontrol edilebiliyor. Ayrıca aplikasyon üzerinde tüm iç, dış hava sensör değerleri ve geçmişe dönük detaylı analizler de incelenebiliyor.

Aplikasyon haftalık özetleme yaparak, geçen hafta içerisinde iç mekâna taşınan temiz havanın, arındırılan nemin, dışarı atılan partiküllerin ve zararlı bileşenlerin yoğunluğunun bilgilendirmesini de yapıyor.

Aplikasyon izleme yetkisi özelliği sayesinde okullarda, hastanelerde, restoranlarda, sevdiklerinizin bulundukları mekânda nasıl bir hava soluduklarını nerede olursanız olun öğrenebiliyorsunuz.

Sercair’in Ar-Ge süreci nasıl ilerliyor?
Sercair en yeni teknolojilere sahip bir ana kart tarafından yönetiliyor. Alanında uzman ekibimiz tarafından geliştirilen elektronik kartlar, uzun süreli uyumluluk, dayanıklılık ve performans testlerine tabi tutuluyor. Sercair’in Los Angeles’da bulunan ofisinde bir Ar-Ge birimi bulunuyor. Bu birim özellikle cihazın yazılım alt yapısının oluşturulması ve geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Sercair cihazını nerelerden temin edebiliyoruz?
Sercair, internet sitemiz sercair.com, Amazon, eBay ve tüm yetkili satış noktalarımızda satışa çıkıyor. Şu an İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya başta olmak üzere birçok ilimizde yaklaşık 50’yi aşkın yetkili satış ve montaj noktamız bulunuyor. İl ve ilçe bazında yetkili bayilik ve distribütörlük şeklinde bayilik alt yapımızı oluşturmaya devam ediyoruz.
 


 


İlginizi çekebilir...

Covid-19 Salgını İklimlendirmenin Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Covid-19 salgınının, hayatın her alanına olduğu gibi sektörümüze de önemli etkileri oldu....
6 Temmuz 2020

Doğu İklimlendirme Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü Zihni Işık: 'Dinle, Uygula, Güven, Tesis Et, Sun'

Doğu İklimlendirme Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü Zihni Işık şirketlerinin faaliyetlerini dergimize anlattı....
4 Haziran 2020

Çamsan AVM'nin İklimlendirmesi Form'un Enerji Verimli Çözümleri İle Sağlanıyor

Çamsan Gayrimenkul Yatırım A.Ş. tarafından İstanbul Sancaktepe'de hayata geçirilen Çamsanpark AVM'nin iklimlendirme sistemlerindeki tercihi Fo...
4 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.