E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Arçelik'in Gündemi Enerji Verimliliği

Arçelik'in Gündemi Enerji Verimliliği

13 Mayıs 2019 Pazartesi | SÖYLEŞİ
281. Sayı (Mayıs 2019)
2.586 kez okundu

Enerji verimliliği üzerine yaptığı çalışmalar ile Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketi kimliği kazanan Arçelik, sunduğu kurumsal çözümler ile dikkat çekiyor. Arçelik HVAC ve Enerji Çözümleri, Grup Satış Yöneticisi Bahadır Kocaaslan şirketlerinin enerji verimliliği çalışmalarını ve bu alandaki ürünlerini anlattı.

Enerji verimliliği üzerine uzun zamandır çalışıyoruz. Çalışmalarımızın neticesinde Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketi hüviyetini kazandık.

Arçelik Kurumsal Çözümler olarak enerji verimliliğini 3 ana boyutta ele alıyoruz. Birincisi yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi. Burada güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren solar paneller ile çözümler sunuyoruz. Konutlar, tesisler ve endüstri için enerji üretimi, depolama ve yönetimi hizmetleri veriyoruz.

İkinci boyutta binaların ısıtma, soğutma, havalandırma ihtiyaçlarının yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasını sağlayan mühendislik ve ürün çözümleri sunuyoruz.

Yenilenebilir kaynaklar olan, güneş, hava, toprak ve suyu, ısı pompaları yardımıyla binaların ısıtılması ve soğutulması için kullanabiliyoruz. Örneğin, Aydın Büyükşehir Belediyesi Binası, Kütahya Belediyesi Hizmet Binası gibi çeşitli projelerde yer altı suyu kaynaklı ısı pompaları ile ısıtıp soğutmaktayız. Bir başka projemizde güneş enerjisi ile yüksek sıcaklıklara ulaştırdığımız suyu absorpsiyonlu chillerler ile fabrika üretim proseslerinde ihtiyaç duyulan soğuk suyu üretmek için kullandık. Ayrıca ısı pompalarını, bireysel konutların ısıtma, soğutma ve sıhhi sıcak su ihtiyaçları için de kullanabiliyoruz. Ürün gamımızda bulunan 7kW ile 16kW kapasite aralığında hava kaynaklı ısı pompalarımız ile bugüne kadar Türkiye’de binlerce evin ısıtma ihtiyacını, fosil yakıtlı sistemlere göre çok daha tasarruflu bir şekilde karşıladık.

Üçüncü boyutta ise mühendislik ve ürün uygulamalarımız ile binalarda enerjinin daha az kullanılmasına dönük çalışmalar yürütüyoruz. Bu alanda en son teknoloji VRS Sistem Klimalarımız ve Grundig markalı LED aydınlatma sistemlerimiz ile hizmet veriyoruz. Arçelik olarak 5. Nesil, yüksek verimli VRS Sistem Klimalarımız, bireysel ve toplu konutlardan, ofis, otel, hastane, okul, spor tesisi, stadyumlar ve sanayi tesislerine kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor. Bu sistemlerimizde yer alan Dual Sensing Control ve Smart Load Control teknolojileri, verimliliği arttırılmış kompresörlerimizle birlikte 9.15 SEER (Sezonsal Enerji Verimliliği Oranı) değerine ulaşabiliyor. Ayrıca bu yeni nesil sistemlerimizle ısı geri kazanımı yapılarak, ülkemiz gibi uzun bahar mevsimi geçişlerinin olduğu coğrafyalarda % 30 civarında enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bu özellik şöyle çalışmaktadır: Geçiş mevsimlerinde binaların güneş alan cephelerinin soğutma, güneş almayan cephelerinin ısıtma ihtiyacının olduğu hallerde, soğutma yapılan mahallerden alınan ısı, ısıtma ihtiyacı olan mahallere aktarılıyor, ekstra enerji harcanmasının önüne geçiliyor. 5 Nesil VRS sistemlerimiz sadece mahal ısıtması ve soğutması için kullanılmayıp, konut ve tesislerin ihtiyaç duyduğu sıhhi sıcak suyu da üretebiliyor.

İklimlendirme alanında aynı zamanda üstün ve yüksek verimli chiller su soğutma grupları ile hizmet veriyoruz. Chiller ürün gamımızda hava soğutmalı scroll ve vidalı kompresörlü, su soğutmalı vidalı, santrifüj ve manyetik yataklı kompresörlü ürünler ile absorpsiyonlu chiller grupları yer alıyor. Bugüne kadar bu ürünlerimizle çeşitli hastaneler, adalet sarayları, üniversiteler, kamu ve özel sektör projelerinde yer aldık. Chiller ürün gruplarımız yanında Gebze fabrikasında üretimini yaptığımız fancoiller ve yerli üretim klima santralleri ile hizmet veriyoruz.

Arçelik olarak, ısıtma-soğutma-havalandırma dışında, her türlü iç ve dış mekânda verimli aydınlatma çözümleri de sunuyoruz. Özellikle sanayide ve tesislerde verimlilik artırıcı projelerde yer alıyoruz. Eski nesil konvansiyonel aydınlatmaların değişimi ile bina ve tesislerin hem enerji sarfiyatlarını azaltıyor hem de yapılan yatırımın projenin özelliklerine göre 1 yıl ile 3 yıl içerisinde geri dönüşünü sağlıyoruz. Ayrıca bu tür projelerde, yatırım bedelinin, sağlanan tasarruflarla geri ödenmesini sağlayan finansal modellerimiz de bulunuyor.

Enerji Verimliliği Danışmanı (EVD) şirketi olarak, mühendislik tasarımını ve uygulamasını yaptığımız sistemlerin, işletme ve bakım operasyonlarını da üstlenerek, toplam bina-tesis-sistem verimliliklerinin en üst düzeye çıkmasında yatırımcı ve işletmecilere destek sunuyoruz.


 


İlginizi çekebilir...

Optimum Isıtma Genel Müdürü Zafer Sağlam: '2020'de En Az Yüzde 30 Büyüme Hedefliyoruz'

Optimum Isıtma, brülör konusunda Ecoflam ile başladığı yolculukta aynı grubun diğer bir markası olan Alman Elco ile özellikle endüstriyel müşterilerin...
6 Aralık 2019 Cuma

Doğu İklimlendirme İş Geliştirme Müdürü Süleyman Kavas: '2020'de Yeni Ürünlerimiz Olacak ve İhracatımız Artacak'

Sektörde 20. yılını kutlayan Doğu İklimlendirme, 2018 yılında Ar-Ge merkezini, 2019 yılında da test laboratuvarını devreye almasıyla satışlarına paral...
6 Aralık 2019 Cuma

Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu: "Aradığınız Her Şey Vaillant'ta Var"

Dergimizin bu ayki sayısında Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu'nun hikâyesini kendisinden dinlerken, Vaillant'ın ge...
5 Kasım 2019 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.