E-Dergi Oku 
COPA

Form'dan Oteller İçin Yüksek Verimli Ve Uzun Ömürlü Alternatif Klima Uygulamaları

Form'dan Oteller İçin Yüksek Verimli Ve Uzun Ömürlü Alternatif Klima Uygulamaları

10 Eylül 2018 | PROJE
273. Sayı (Eylül 2018)
12.041 kez okundu

Oteller gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Alternatif enerji kaynakları kullanılarak enerji verimliliğinin sağlanması, sürdürülebilir iklimlendirme sistemleri açısından önemli bir konu olarak dikkat çekiyor.

Form Şirketler Grubu gerçekleştirdiği toprak kaynaklı, deniz suyu kaynaklı ve yeraltı suyu kaynaklı uygulamalarla sistemi daha yüksek verimli kurgulayarak otellerin ısıtma-soğutma kaynaklı maliyetlerini düşürüyor. Ürün gamı içerisinde Climate Master ısı pompaları, DunhamBush ve Clivet soğutma grupları, Lennox Paket klimalar ve Mitsubishi Heavy Industries VRF klimalar ile güçlü markalar bulunuyor.

Otellerde kullanılan klasik hava soğutmalı ve su soğutmalı klima cihazları, doğru ünite ve sistem seçimi yapıldığında yüksek verimlilik sağlıyor. Ancak bu sistemler bulundukları dış ortam şartlarına bağlı çalışırlar. Yani sağlayabilecekleri verimlilik bulundukları coğrafyanın dış hava sıcaklığı ve nemi ile sınırlıdır.

Oysa deniz, göl veya nehir kenarında olan oteller için çok daha verimli bir sistem kurgulanabilir. Deniz, göl ve nehir gibi ortamlardan alınan su sıcaklıkları, her zaman klasik klima ile yapılan uygulamalardan çok daha verimli sonuçlar sağlar. Burada zor olan suyun binaya taşınması ve uygun ekipmanlar kullanılarak soğutma gruplarının kondenserinde kullanılmasıdır.

Bu uygulamaların avantajlarını 2 ana maddede özetleyebiliriz;

- Deniz, göl, nehir suları ile daha küçük cihaz seçimi ile aynı kapasiteyi sağlamak ve % 10 ile % 40 arasında daha az enerji tasarruf edebilmek,
- Hava soğutmalı cihazların ya da soğutma kulelerinin kapladığı geniş alanın tasarruf edilmesi,
- Bu kullanım ile cihazlar ısı pompası şeklinde çalışır ve kış aylarında sıcak su elde edilebilir.

Form Şirketler Grubu bu konuda Türkiye’de en çok uygulama yapmış ve çalışır referansı olan firmalardandır. Form’un ilk su kaynaklı ısı pompaları uygulaması 1989 yılında yapılan Antalya Princess Otel’dir. 750 kW/h kapasiteli bu uygulamada, deniz suyu kullanılarak yüksek verimli sistem sağlandı. Form’un günümüzde farklı kapasite ve kullanımlarda 21 otel uygulaması daha bulunmaktadır.

Bunların içinden dikkate değer olanları; Türkiye’nin tek toprak kaynaklı oteli olan Çanakkale Gelibolu Oteli, 630 kW/h kapasiteli göl kaynaklı Robinson Club Nobilis Golf Otel, 9,000 kW/h kapasiteli deniz kaynaklı Merit Afrodit Kıbrıs Otel, 8,200 kW/h kapasiteli deniz kaynaklı Rixos Sungate Otel, 6,000 kW/h kapasiteli nehir suyu kaynaklı Titanic Riverside Otel Belek, 2.500 kW/h kapasiteli deniz suyu kaynaklı Euphoria Aegean Resorts Hotel. 


 


İlginizi çekebilir...

Orjin Maslak Projesi: Mekanik Tesisat Sistem Seçimi 1. Bölüm

Günümüzde çeşitli fonksiyonları barındıran binalarda en uygun mekanik tesisat sistemlerinin seçimi enerji tasarrufu açısından önem kazanmaktadır. Seçi...
5 Haziran 2018

Esenyurt City Center'ın İklimlendirme İhtiyaçlarını Form Şirketler Grubu Karşılıyor

Toplam 200 bin metrekare inşaat alanına sahip; Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Müdürlüğü, Home Ofis Binaları, Esenyurt Üniversitesi v...
6 Aralık 2017

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.