E-Dergi Oku 
COPA
FRİGOBLOCK
E.C.A.
WAVIN
YAPILOJİ

Esenyurt City Center'ın İklimlendirme İhtiyaçlarını Form Şirketler Grubu Karşılıyor

Esenyurt City Center'ın İklimlendirme İhtiyaçlarını Form Şirketler Grubu Karşılıyor

6 Aralık 2017 | PROJE
264. Sayı (Aralık 2017)
2.294 kez okundu

Toplam 200 bin metrekare inşaat alanına sahip; Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Müdürlüğü, Home Ofis Binaları, Esenyurt Üniversitesi ve City Center AVM dahil olmak üzere 8 binadan oluşan kompleks proje Esenyurt City Center’ın iklimlendirme ihtiyaçlarında Form Şirketler Grubu tercih edildi. Proje ile ilgili bilgi almak için Özyurt İnşaat A.Ş. Mekanik Grup Grup Yöneticisi Gediz Evyapan, Form Şirketler Grubu Merkezi Sistem Satış Mühendisi Mehmet Korkmaz ve Form Şirketler Grubu İş Geliştirme Müdürü Pınar Gürler ile sohbet ettik.

KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

Özyurt İnşaat A.Ş. firmasının mekanik grup yöneticisiyim. Meslek hayatıma 18 yaşımdan önce başladım. Mekanik işler konusunda yetişmeme vesilen olan ve bugün ki tecrübelerimi kazanmamı sağlayan kişi Salim Evyapan, yani babamdır.

ESENYURT CITY CENTER PROJESİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ, BU PROJENİN İLKLERİ, FARKLILIKLARI NELERDİR?

City Center projesi 8 binadan oluşan bir komplekstir. Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Müdürlüğü, Home Ofis Binaları, Esenyurt Üniversitesi ve City Center AVM’ den oluşuyor Toplam 200.000 metrekare inşaat alanına sahip.

Burası HVAC çözümü olarak her türlü sistemin var olduğu karma bir yapı haline geldi. Her binada enerji verimliliğinde doğru seçimi yapmak adına çok çalıştık. Sonunda da bununla ilgili özel sistem çözümleri ortaya çıktı. Bizim gözbebeğimiz tabi ki alışveriş merkeziydi. Diğer binaların sağlıklı olması da bu alışveriş merkezine farklı bir ortam sunacaktı.

City Center Esenyurt AVM Yaklaşık 40.000 metrekare kiralanabilir alana sahip, dört katlı, geniş koridorları, aydınlık mimarisi, ünlü markaların yer aldığı yaklaşık 130 mağaza, çocuk eğlence alanı, sinema ve teraslı restoran kafeleri güzel bir alışveriş merkezi oldu.

Biz bu projenin yapım aşamasında Breeam sertifikasını almak istedik fakat tarih olarak inşaatın neredeyse ortalarına denk geliyordu. Breeam’de atık alanların yerleştirilmesi, çevreye en az zarar gibi kriterler var; bu alanları sağlayamadığımız için tam anlamıyla giremedik. Fakat binamızı dizayn ederken “Breeam in Use” versiyonuna uygun şekilde tasarlamaya çalıştık. Enerji tüketimlerini en aza indirgemek amacıyla su kaynaklı ısı pompaları kullanıldı. Aranan kriterlerde doğal havalandırma ve günışığı kullanımı olduğundan projede bunlara yer verildi. Ayrıca armatürlerde Breeam puanı en yüksek olan ürünleri tercih ettik. Bunun yanında gri suyu da değerlendirdik. Bu gri suyu belediye ya da hükmet binasından almıyoruz; home office, AVM, üniversite binalarından evsel atık içermeyen, duş, el yıkama, çamaşır makinesi gibi kullanımlardan gelen suları toplayıp alışveriş merkezinin rezervuarlarında değerlendiriyoruz. Yapısal olarak da projede izolasyon değeri yüksek ürünler kullanıldı. AVM merkezinin çatısı, gün ışığından yararlanacak özelliğe sahip bir çatıdan oluşturuldu.

PROJENİN HANGİ NOKTALARINDA FORM’U TERCİH ETTİNİZ VE FORM’U TERCİH ETME SEBEPLERİNİZ NELERDİ; FORM ÜRÜNLERİNİN SİZE SAĞLADIĞI AVANTAJLARDAN DETAYLI OLARAK BAHSEDER MİSİNİZ?

AVM’de mağazalar ve koridor bölümünde Climatemaster ısı pompaları kullanıldı. Soğutma kulelerinde Form’dan yine Decsa marka ürünleri tercih ettik. Daha pahalı ya da daha ucuz olan ürünler de vardı ama biz burada optimumu yakalamak adına hem satış, hem proje desteği ve satış sonrası konusundaki hizmet kalitesinden dolayı Form’u seçtik. Bu yüzden projenin iklimlendirme sistemlerindeki ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Form ile çözdük. Üniversite ve ofis binalarında, Form VRF Mitsubishi Heavy’nin ürünlerini kullandık.

Ben, özellikle AVM projelerinde “water source heat pump/ su kaynaklı ısı pompası” kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü ilk yatırım maliyetinin düşük olmasından dolayı yatırımcıyı çok fazla koruyor. Özellikle geçiş mevsimlerinde sağladığı enerji verimliliği ile çok avantajlı oluyor. Ortak hacimlerde WSHP kullanmamızın sebebi, o bölgenin bağımsız olarak iklimlendirme kontrolünü sağlayabilmek. Öyle iklim şartları olacak ki bazı dönemlerde bu cihazların belki %80-90’ı çalışmaya gerek duymayacak.

Önümüzdeki ay ısıtma moduna geçeceğiz. Water source/ su kaynaklı kullanmamız ile bir avantaj da burada sağladığımızı düşünüyorum. Çünkü bu sistemde ısıtma moduna geçtiğiniz zaman performans olarak daha uzun vadede istediğiniz yüklere daha hızlı ulaşıp daha az enerji sarf edeceğiz. Kışın dahi ısıtma ve soğutmanın birlikte yapılması ile cihazlar kendi içinde ısı geri kazanım yapacak ve kazan çok az devreye girecek.

Cihazların satın alma aşamasında, teknik özellikler, performans ve ses seviyesi en önemli kriterlerdi. Bu konuda Form ile bir araya geldik ve tüm ürünlerin teknik çıktıları ve opsiyonel özellikleri üzerinden detaylı çalıştık. Özellikle soğutma kulelerinin performansı ve ses değerleri çok önemliydi. Çünkü burada bir yaşam var, belediye var, ev var ve bu alışveriş merkezi saat 22:00’ye kadar çalışıyor. Bizim için önemli olan burada müşterileri rahatsız etmememizdir. Kullandığımız ürünlerde seçimlerimizin yanlış olmadığını kullanırken gördük. Radyal fanlı kule tercih edildiğinde ses değerleri öngörülen değerlere göre çok iyi, soğutma olarak performansından herkes memnun.

Form’u seçerken önümüzde tabii ki başka seçenekler de vardı. Bence bir firmayı ya da ürünü seçerken en önemli neden satış tarafının teknik bilgisi, ürüne hakimiyeti, güvenilirliği, saha desteği ve satış sonrası ekibinin yeteneğidir. Dünyanın en iyi markasını kullanıyor olsanız da servis konusunda sıkıntı çektiğinizde markanın en iyi olması bir anlam ifade etmiyor. Biz de problem yaşamamak adına teknik olarak yerinde inceleme ve görüşme itibariyle doğru yönlere gitmeye gayret ettik. Kendi içimizde bazı güçlüklerimiz de oldu. Bu konuda Form’a bize destek olun dedik ve sağ olsunlar onlar da her konuda bize destek oldular. Yeri geldiği zaman tatil günlerinde bile bize destek oldular.

PROJEDE KULLANILAN SİSTEM VE ÜRÜNLERİ TEKNİK OLARAK TANITIR MISINIZ?

Form Şirketler Grubu A.Ş. Merkezi Sistem Satış Mühendisi Mehmet Korkmaz: Hükümet Konağı ve Emniyet Müdürlüğü binalarında toplam soğutma kapasitesi 2,000 kW olan hava soğutmalı CLIVET marka soğutma grubu kullanılıyor. Yeni jenerasyon 2 adet vidalı kompresör ve Direct expansition evaporatör tasarımı sayesinde yüksek verimlilik sağlıyor. Ayrıca Flat Ofis Binasının başkanlık katında 150 kW kapasiteli 1 adet scroll kompresörlü hava soğutmalı CLIVET marka soğutma grubu kullanılıyor. Özellikle sezonsal verimlilik ESEER değerlerinin yüksek olması sebebiyle tercih edilmiştir.

Form Şirketler Grubu olarak, 2010 yılından bu yana CLIVET’ in Türkiye’deki tek yetkili temsilcisiyiz. yurt içi ve yurt dışında CLIVET Soğutma Gruplarını kullanarak yüzlerce başarılı proje gerçekleştirdik.

30 yıllık bir geçmişe sahip olan CLIVET, İtalya’ da 50.000 m² alan üzerine kurulu modern üretim tesisi ile soğutma grupları ve yüksek verimli ısı pompası cihazlarının üretimi konusunda Avrupa’nın önde gelen firmalarından biridir. CLIVET, önceliğini yüksek verimli ürünlerin geliştirilmesine vermiş olup, özellikle soğutma grupları, ısı pompaları ve aynı anda hem sıcak hem de soğuk su üreten son derece yenilikçi cihazları dünya pazarına sunmuştur.

City Center AVM’de 3 adet 2,500 kW’lık radyal fanlı Decsa tam kapalı devre soğutma kuleleri ile yüksek enerji tasarrufu sağlanıyor. Kuleler radyal fanlı seçilmiş olup, istenilen sessiz çalışma sağlandı. Sistemin daha az enerji tüketerek çalışmasını sağlayan VFD uyumlu motor kullanıldı.

Decsa soğutma kulesinin gövde galvaniz kaplama sınıfı Z725’dir. Ayrıca dış etkenlerden ve korozyondan etkilenmesini önleyen DecsaProt özel kaplama seçeneği kullanılarak paslanmazlık garantisi sağlandı. Decsa’da kule ve batarya aynı fabrikada üretilmektedir.

Form Şirketler Grubu olarak 1990 yılından bu yana Decsa’nın Türkiye’deki tek yetkili temsilcisiyiz. Yurt içi ve yurt dışında Decsa Soğutma Kulelerini kullanarak, yüzlerce başarılı proje gerçekleştirdik.

Tam Kapalı tip kulelerde işletme anında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen kuru soğutma (free-cooling) teknolojisi sayesinde yüksek verim sağlanıyor. Decsa kuleler, nakliye maliyetlerini en aza indiren uygun dizayn ve minimum oturma alanı ile daha az yer gereksinimine ihtiyaç duyuyor.

Form Şirketler Grubu A.Ş. İş Geliştirme Müdürü Pınar Gürler: City Center AVM projesinin ortak hacimler ve mağazalar bölümünde ClimateMaster marka ısı pompaları kullanıldı. ClimateMaster’ın rakiplerinde olmayan ürün ödülleri ve sertifikasyonları ile sektördeki en geniş çalışma limitlerine ( -5 ila +45C su girişinde çalışabilme) sahip olması, önemli tercih edilme sebepleridir.

Bu projeyi çok uzun zaman takip ettik diyebilirim. Projelendirme ve inşaatın bitiş süresine baktığınızda 5 yılı geçmiştir. Gerçekten çok emek verdiğimiz bir proje oldu. Toplam 200 adete yakın ısı pompası satışı yaptık ve daha da açılacak olan mağaza, restoranlarla birlikte satışların devamı olacak. Genelde yatay tip modeller ile çözüm yapıldı. Mağazalar kendilerine ait cihazların alımını kendi yaptı. Koridorlar ve ortak hacimde kullanılan cihazlarda otomasyon uyumlu cihazlar kullanıldı.

Form olarak 1993 yılından beri ClimateMaster firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz ve 1998 yılından beri yani 20 yıldır çalışan cihazlarımız mevcut. Form Şirketler Grubu olarak satışını yaptığımız Türkiye’de çalışan WSHP cihaz sayısı, 40.000 adeti buldu.

SU KAYNAKLI ISI POMPASI SİSTEMİNİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ VE TERCİH EDİLME SEBEPLERİ NELERDİR?

Özellikle ısıtma ve soğutmanın aynı anda bağımsız yapılması istenen ve shell&core binalar için çok uygundur. Borulama mesafesi gerektirmez. Sistem su soğutmalı olduğundan, dış hava sıcaklığı ısıtma kapasitesini etkilemez. Daha küçük kapasiteli soğutma kulesi ve kazan kullanıldığından teknik oda çok küçüktür. En yüksek dış ortam sıcaklıklarında, üstün verimlilik sağlar. Kısa montaj süresi, basit, iki borulu izolasyonsuz su hattı uygulaması ile inşaat ve tesisat süresinde hız kazandırır. Bakır borulu bir sistem olmadığından, bakır boru, kaynak, işçilik ve süreden tasarruf sağlar. Sisteme sonradan cihaz ilave etmek veya sökmek istediğimizde diğer mekanlar bundan etkilenmez ve ısı pompaları devre dışı kalmadan çalışmaya devam eder


 

İlginizi çekebilir...

Enntepe Avm'nin İklimlendirme İhtiyacı Form Tarafından Karşılanıyor

Ofis ve AVM konseptine sahip Konya'daki Enntepe AVM projesinin iklimlendirme sistemleri ihtiyacını Form Endüstri karşılıyor....
5 Mayıs 2021

Form'dan Oteller İçin Yüksek Verimli Ve Uzun Ömürlü Alternatif Klima Uygulamaları

Oteller gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Alte...
10 Eylül 2018

Orjin Maslak Projesi: Mekanik Tesisat Sistem Seçimi 1. Bölüm

Günümüzde çeşitli fonksiyonları barındıran binalarda en uygun mekanik tesisat sistemlerinin seçimi enerji tasarrufu açısından önem kazanmaktadır. Seçi...
5 Haziran 2018

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2022 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.