E-Dergi Oku 
COPA
FRİGOBLOCK
ODE YALITIM

Wavin Su Yönetimindeki 5 Sorunu Masaya Yatırıyor

Wavin Su Yönetimindeki 5 Sorunu Masaya Yatırıyor

7 Eylül 2021 | HABERLER
309. Sayı (Eylül 2021)
238 kez okundu

Wavin, küresel iklim değişikliği ve sürdürülebilirliği gündemine alarak şehirlerin su yönetiminde karşılaştığı beş problemi masaya yatırıyor.

“Gelecekte suyu depolamak yeşil şehirler için anahtar olacak”

Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal, şehirlerin büyürken ve iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele ederken, sorunları çözmek için daha akıllı ve daha bütünleşik çözümlere ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Gelecekte, kalıcı yağmur suyu yönetimi çözümleri yalnızca yağmur suyunun tahliyesi ile ilgili olmayacak. Aynı zamanda kurak dönemler için suyu depolamak ve yeniden kullanmak ve kentleşmenin neden olduğu artan su talebini karşılamak, daha yeşil şehirlerin gelişmesi için anahtar olacaktır” dedi.

“Petrolü ayırıyoruz, çöp ve molozları filtreliyoruz”

Wavin’in aşırı yağmurlarda meydana gelen sel baskınlarını önlemek için suyu etkin şekilde yönettiğini, yağmur suyunun toplanıp depolanmasına ve tekrar kullanımına kadar olan akışta komple sistem çözümü sunduğunu hatırlatan Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kurak dönemler için suyu depolayıp yeniden kullanmak büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda Wavin olarak çatılardan sifonik sistemle güvenli ve hızlı şekilde QuickStream teknolojimiz ile suyu topluyoruz. Tegra Road gully, noktasal yol drenajı ile fazla yağmur suyunu topluyor ve yağmur suyunu çöp, moloz gibi atıklardan filtreliyoruz. Delikli drenaj borularımızla suyu kademeli olarak toprağa salıyoruz. Petrol ve tortu ayırıcı gibi ürünlerimizle özellikle asfalttan kaynaklanan yağmur suyuna karışmış petrolü ayırıyor ve yağmur ünitelerine temizlenmiş şekilde suyu gönderiyoruz.”

“Daha yeşil kentler hedefliyoruz”

Geliştirdiği teknolojiler ile su kaynaklarını ve yeşili korumayı hedefleyen Wavin Türkiye Genel Müdürü Fatih Asal, yeşil, serin şehirler, sağlam binalar için kentsel ısı stresine dikkat çekiyor. Kentsel ısı stresinin halk sağlığı, enerji tüketimi ve vatandaşların genel konforu üzerinde ciddi bir etkiye sahip olduğunu kaydeden Asal şunları şöyledi: “Ağaçlar ve diğer bitkiler buharlaşma yoluyla soğumaya katkı sağlar. Su ve karbondioksiti fotosentez yoluyla besine dönüştüren bitkiler topraktaki suyu kökleriyle alır. Q- Bic Plus ağaç tanklarımızla ağaçların büyümesine katkı sağlayarak gelecekte daha yeşil ve serin kentler hedefliyoruz.”

“Yağmur suyu atık su değildir”

Fatih Asal, kentsel alanda, yağmur suyunun çok büyük bir kısmının toprakla buluşamadan kanalizasyon sistemlerine aktığını vurguladı. Yağmur suyunun basit bir arıtma ile evlerde de kullanılabileceğini söyleyen Asal, “ Ülkemizde, maalesef mevcut olan standart kanalizasyon sisteminde yağmur suları ayrı toplanmamakta, atık sular ile karışarak kanalizasyona gidiyor. Evsel atık suya göre çok daha temiz olan yağmur suyunun doğrudan kanalizasyona gitmesi ve atık su ile aynı arıtmaya tabi tutulduktan sonra kullanıma sunulması, hem ekolojik hem de ekonomik açıdan asla etkin bir yöntem değildir. Yağmur suyu, toplanması ve geri kazanımı en kolay olan su kaynağıdır. Ayrı toplandığı takdirde, atıksu muamelesi görmeden, basit bir arıtma ile hanelerde, ortak alanlarda kullanılabilir. Böylelikle daha az enerji harcanır ve merkezi arıtma sistemine kadar taşınmadan toplandığı yerde arıtılabilir” ifadelerini kullandı. 


 


İlginizi çekebilir...

NIBE Isı Pompaları Şimdi Çukurova Panorama Evlerinde

Adana Seyhan baraj gölü yakınında yer alan Çukurova Panorama evleri, 180 derece göl manzarası, geniş bahçeli, solar enerji sistemine sahip akıllı vill...
23 Eylül 2021

Üntes ISK-Sodex Fuarında Standını Ziyaret Eden Misafirleri için Fidan Bağışlıyor

Üntes, ISK-Sodex fuarında standını ziyaret edecek tüm misafirleri için fidan bağışlıyor....
23 Eylül 2021

T.C. Yargıtay Başkanlığı Yeni Hizmet Binası'nda Lowara Kalitesi

Yargıtay Başkanlığı yüksek yargı faaliyetlerinin tek alanda toplanması amacıyla hayata geçirilen Yargıtay yeni hizmet binasındaki sirkülasyon, hidrofo...
23 Eylül 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.