E-Dergi Oku 
COPA
FRİGOBLOCK

Masdaf: "Doğru Su Temini ile Su İsrafına Son!"

Masdaf: "Doğru Su Temini ile Su İsrafına Son!"

6 Nisan 2021 | HABERLER
304. Sayı (Nisan 2021)
1.677 kez okundu

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, “Dünya nüfusunun yüzde 30’u yetersiz su kaynağı problemi ile mücadele ediyor. Artan nüfus, iklim krizi, bilinçsiz tüketim ve su kaynaklarını verimsiz kullanan teknolojiler nedeniyle 2025 yılında 2 milyar insanın su sıkıntısı çekeceği öngörülüyor. Su kaynaklarımızı, bu sonuçları göz önünde bulundurarak, sınırsız bir kaynağa sahip olmadığımız bilinciyle kullanmalıyız” diyerek şu açıklamalarda bulundu:
“Dünyadaki su kaynaklarının yüzde 3’lük bölümünü oluşturan tatlı su kaynaklarımızın; yüzde 71’ini tarımsal sulamada, yüzde 18’ini sanayide ve yüzde 11’ini ise evlerde kullanıyoruz. Sürdürülebilir bir yaşam için akıllı pompa teknolojilerini tercih ederek; binalarda, işletmelerde ve tarımda ki enerji ve su israfının önüne geçebiliriz. Masdaf olarak suyu yöneten akıllı pompa teknolojilerimiz ile hayatımızı tehdit eden su krizi ile mücadelede etkin rol oynuyoruz. Özellikle, konutlara, endüstrilere, hastanelere, okullara ve tarımsal sulamaya yönelik olarak geliştirdiğimiz “su şartlandırma sistemleri” ile küresel anlamda yaşanmakta olan su krizini önlemeye yönelik adımlar atıyoruz. Su kayıp ve kaçaklarını önlemenin yanı sıra enerji kaynaklarımızı da koruyoruz. Çünkü dünyadaki elektrikli motorların sarf ettiği enerjinin yüzde 22’si pompalar tarafından tüketiliyor. Bu nedenle binalarda ve endüstriyel tesislerde tüketilen enerjiden tasarruf edebilmek için doğru pompa seçimi yapılması ve mevcut pompaların periyodik bakımlarının yapılarak, sistemin yüksek verimde çalışmasının sağlanması gerekiyor.”

Su krizi ile mücadelede “gri su” kullanımının önemine de dikkat çeken Yırtmaç, “Pompa teknolojileri ile gerçekleştirilen ham su transferi ve dağıtımı, kullanım sonrasında oluşan atık suların etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesi de ekosistem ve dolayısıyla geleceğimiz için hayati önem taşıyor. Özellikle “gri su” olarak adlandırdığımız, siyah su (tuvalet suyu) haricinde bir evden kaynaklanan yani duştan, küvetten, lavabodan, mutfaktan, bulaşık ve çamaşır makinesinden gelen, kimyasal ve dışkı içermeyen atık suların verimli kullanılması amacıyla geliştirilen arıtma sistemleri ile konutlarda ve ofislerde kullanılan sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabilir” diyor.
Dünyadaki tatlı suyun yüzde 71’inin tarımsal sulamada kullanıldığını belirten Yırtmaç, Masdaf olarak tarımsal üretimi ve verimliliği artıracak akıllı pompa teknolojileri konusunda da alternatif çözümler sunduklarını ve su krizi ile mücadelede etkin rol oynadıklarını belirtti. 


 


İlginizi çekebilir...

İzmir Yıldıztepe Enerji, Üntes Bayisi Olarak Hizmet Vermeye Başladı

Üntes, Türkiye genelindeki bayilik çalışmalarına İzmir'deki 3. Bayisi olan Yıldıztepe Enerji ile devam ediyor....
21 Nisan 2021

Yurtdışı Projelerde Pa-Flex İmzası

Özellikle Özbekistan ve Türkmenistan'da mekanik taahhüt yapan,bu ülkelere tedarikçi olarak hizmet veren firmalar aracılığı ile Pa-Flex kauçuk izol...
21 Nisan 2021

Viessmann.Live Etkinliği Yoğun İlgi Gördü

Viessmann'ın ISH Fuarı'na paralel olarak 22-27 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği dijital Viessmann.live etkinliği, çok sayıda zengin içeriğin...
21 Nisan 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.