E-Dergi Oku 
COPA

Virüs Salgını ve İklimlendirme Havalandırma Sistemleri

Virüs Salgını ve İklimlendirme Havalandırma Sistemleri

3 Haziran 2020 | YAYINCIDAN
294. Sayı (Haziran 2020)
2.143 kez okundu

Ülkemizde Covid 19 küresel salgını ile mücadele üçüncü ayına girdi ve haziran başı itibariyle büyük ölçekte “yeni normal” yaşam başladı. Son kararlar açıklanmadan planladığımız “AVM’lerde İklimlendirme ve Havalandırma Sistemleri Sağlık Açısından Uygun mu?” dosya konusu için çok değerli hocamız Prof. Dr. Seyhan Onbaşıoğlu, İSKİD Başkanı Ozan Atasoy, Form Endüstri Ürünleri Genel Müdürü Toni Timirci, Systemair HSK İş Geliştirme Müdürü Arkun Andıç görüş ve değerlendirmelerini dergimiz için yazdı. Konuya farklı açılardan da yaklaşabilen paylaşımları okumanızı özellikle öneririm.

Tıpkı deprem gerçeği ile karşılaştığımız günlerde ekranları dolduran deprem uzmanı profesörler gibi, son iki buçuk aydır da doktorları, enfeksiyon ve salgın uzmanı profesörleri izliyoruz. Keşke, AVM’ler, ofisler, turizm tesisleri, ulaşım araçları, okullar, lokantalar, spor salonları vb. kapalı mekanların kullanıma açılması sürecinde iklimlendirme uzmanı hocalarımız, dernek başkanlarımız da çok izlenen ulusal kanallarda toplumu bilgilendirme fırsatı yakalayabilseydi. Maalesef gazetecilik karakterini giderek yitirmekte olan ana akım medyanın editörleri, program yapımcıları işin kolayına kaçmayı sürdürüyor. Sektörümüze hizmet sunan PR firmalarının da tam da kamuoyunun, sanayimizin ihtiyaç duyduğu anda sektörümüzün mesajlarının kamuoyuna ulaştırılmasında başarılı olduklarını söyleyemeyiz.

İklimlendirme cihazlarının tasarım üretim standartları değişecek
Önümüzdeki on yıllarda küresel salgınların artacağı öngörüldüğünden ve Covid 19 pandemisinin öğreticiliği ışığında pek çok sanayi alanında olduğu gibi iklimlendirme havalandırma cihazları üreticilerinin oluşturduğu sanayi alanımızda şimdiden yazıldığı gibi; UV-C lambalar, hepa filtreler gibi pek çok yenilik cihazların tasarım aşamasında dikkate alınacak, yeni standartlar belirlenecek. Dolayısı ile teknik bilginin, akademik düzeyde araştırmanın, bilimin, Ar-Ge’nin, araştırmanın, teknik yayınların, dergilerin önemi her zamankinden fazla artacak.

Konuk yazar sayfamızda SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş, “Soğutma Pandemi Döneminde Her Zamankinden Fazla Yaşamın Hizmetinde” başlıklı yazısıyla, Teknik Yayın Danışmanımız Muhittin Tekman sayfasında “İklimlendirme Sistemlerimiz Virüs Salgınına Karşı Ne Kadar Uygun?” başlıklı yazılarıyla dosya konumuza ağırlık verdiğimiz bu sayımıza katkıda bulundu.

Ar-Ge yazı dizimizde bu ay, Friterm Ar-Ge Merkezi’ne yer verdik. Friterm Ar-Ge Müdürü değerli dostum Dr. Hüseyin Onbaşıoğlu “Çok Özel Isı Değiştirici Batarya Uygulamaları ve Yazılım Geliştirme Çalışmaları” hakkında bilgileri okurlarımız için paylaştı. Son yıllarda ihracattaki başarıları ile dikkatleri çeken Doğu İklimlendirme’nin “Dinle-Uygula-Güven-Tesis Et-Sun” mottosunu Yurt Dışı İş Geliştirme Müdürü Zihni Işık ile gerçekleştirdiğimiz röportajda okuyabilirsiniz.

"Yeni Normal" olarak tanımlanan önümüzdeki günlerde, tüm okurlarımızın sağlıklı kalmasını, üretimin ve ticaretin sağlık açısından güvenli bir şekilde sürdürülebilmesini temenni ediyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan


 


İlginizi çekebilir...

Yolcu Taşıma Araçlarında Covid Neleri Değiştiriyor?

Maya Basım Yayın tarafından yayımlanan Taşıyanlar dergisinin son sayısında yer alan, Yolcu Taşıma Araçlarında Covid Neleri Değiştiriyor? başlıklı araş...
4 Eylül 2020

Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri

ESSİAD, MMO, ISKAV, İSKİD, MTMD, MÜKAD, TTMD, TRFMA, UTTMD ve tıp doktorları Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Prof. Dr. Ayşın Zeytinoğlu, Prof. Dr. Canda...
10 Ağustos 2020

Daha Sürdürülebilir Gelecek için Esnek HVAC Çözümleri

TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Sempozyumu 1-4 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi....
3 Temmuz 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.