E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

Büyümenin Anahtarı "İhracat"

Büyümenin Anahtarı "İhracat"

31 Temmuz 2019 | KONUK YAZAR
284. Sayı (Ağustos 2019)
3.218 kez okundu

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet Şanal


Ülkemizin ve sektörümüzün katma değeri yüksek üretim yapmaya ve bu ürünleri ihraç etmeye ihtiyacı var. Hepimiz biliyoruz ki üretim ve ihracat büyüyebilmenin temelidir.
İşte bu bilinçle bugün Türk iklimlendirme ürünlerinin dünyanın dört bir yanında yerini alabilmesi, aranan ve tercih edilen bir konuma ulaşması için çalışıyoruz. Kurulduğu günden bugüne kadar Türk iklimlendirme sektörünü global pazarlarda tanıtmaya ve en iyi şekilde temsil etmeye odaklanan İSİB, pazar yelpazesine uzak pazarları da ekleyerek Afrika ve Güney Amerika ülkelerine rotasını çevirdi. Sektörümüz başta Avrupa olmak üzere Rusya ve Türki Cumhuriyetleri’nde güzel bir performans sergiliyor. Buralarda gösterdiğimiz rekabet üstünlüğümüzü koruyarak, aynı başarıyı uzak pazarlarda da sergilemeyi hedefledik. 

Ticari Heyet Organizasyonlarının Olumlu Yansımaları Var
İhracat yelpazemizi genişletmek hedefi ile çıktığımız bu yolda, ticari heyet organizasyonları, iklimlendirme tanıtım günleri ve uluslararası fuarlarda daha etkili katılım aksiyonları belirledik. Bu aksiyonlar üyelerimiz arasında ilgi ile karşılandı. İklimlendirme ihracatçısı yönünü uzak pazarlara çevirmeyi istedi. Biz de İSİB olarak üyelerimizin beklentileri, istekleri ve hedeflerini göz önüne alarak bir yol haritası belirledik. Güney Amerika’dan başlayan yolculuğumuz bu sene de yoğun bir ziyaret trafiği ile devam ediyor. 2019 yılının ilk yarısında da Gana, Peru-Kolombiya, Mısır ve Polonya sektörel ticari heyet ve İklimlendirme Tanıtım Günleri organizasyonlarını gerçekleştirdik. Yılın geri kalanında da dört ülkeye daha ziyaretimiz olacak. İSİB üyelerinin yeni pazarlara karşı istekli ve hevesli tavrı da İSİB’in faaliyetlerine olumlu yansıyor. Üyelerimize mümkün olduğunca yeni kapılar açmak istiyoruz. Sektörel heyet organizasyonlarının yanı sıra dünya çapındaki pek çok sektörel fuara da katılıyoruz. İSİB’in bu sene yoğun bir takvimi var. Tüm bu çalışmalarımızın olumlu yansımalarını da görmeye başladık. Artık yavaş yavaş meyvelerini toplayacağız. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Tanzanya çalışmasından sonra ülkeye olan ihracatımızın üç kat arttığını tespit ettik. Bunlar güzel başlangıçlar. Diğer yeni pazarlarda da böylesine güzel gelişmelerin yaşanacağından eminiz. Çünkü gittiğimiz her ülkede heyetlerimiz ilgi ile karşılandı, ağırlandı. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bizlere güvenen ve desteğini esirgemeyen üyelerimize, gittiğimiz pazarlarda her zaman yanımızda olan büyükelçilerimize ve ticari ateşelerimize teşekkürü bir borç bilirim. 

Uluslararası Fuarlar Bizim İçin Önemli
Hepimizin bildiği gibi uluslararası fuarlar sektörümüzün gelişimi ve geleceği için en önemli kapılardan biridir. Bu kapsamda Birliğimiz, fuar katılımlarına ve ziyaretlerine ayrı bir önem veriyor. Yer aldığımız fuarlarda oluşturduğumuz stant konsepti ve içeriğini zenginleştirdik. İSİB stantları daha aktif bir rol üstlenmeye, adeta üyelerimiz ve ziyaretçiler için birer buluşma noktası olmaya başladı. Sektörün önemli fuarlarında üstlendiğimiz partner ülke olma konsepti ile kendimizi daha iyi ifade etmeye başladık. Örneğin ISH ve Climate Word Rusya fuarlarında partner ülke olduk. Bize gösterilen ilgiden memnun kaldık. Önümüzdeki sene Mostra Convegno fuarının partner ülkesiyiz. Bu sayede çok daha kapsamlı çalışmalara imza atabiliyoruz. Dünya çapında pek çok önemli fuarda yerimizi alacağız. İsrail AClima,, Chilventa Almanya, Climate World Moskova, Aqua Therm Kiev, Acrex Hindistan, Hvac R Pakistan, Interclima Fransa ve Big5 Dubai fuarları 2019 yılının geri kalan aylarında katılım sağlayacağımız fuarlar. 

İhracatta Yükseliş Trendi Devam Ediyor
Bizim sektörümüz, yılın dört mevsimine de hitap eden, barındırdığı geniş ürün yelpazesi ile özel bir sektördür. Ürünlerimiz teknoloji barındıran özellikli ürünlerdir. Bu nedenle zor bir sektörüz. Global pazarlarda çok güçlü rakiplerimiz var. Böylesine zorlu bir ortamdan sıyrılabilmek ve güçlü olabilmek için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Geçen yıl başlayan ve etkisi hala devam eden ekonomik durgunluğa ihracat ile göğüs germeye çalıştık. İhracatın ne denli önemli olduğunu hepimiz gördük. Yaşanan bu durgunluğa rağmen sektörümüz ihracatta sürekli bir yükseliş trendi içinde. Çıtamız her geçen yıl yükseliyor. Kazanımlarımızı korumak ve geliştirmek ve global pazarda daha etkili ve rekabetçi olabilmek adına yoğun bir tempoda çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. 2018 yılını 4,5 milyar dolar ihracat ile tamamladık, sektörün ulaştığı en tepe nokta idi ancak 2019 yılında yeni bir zirve oluşturacağız. Kısa bir süre içinde de dünya iklimlendirme ithalatından aldığımız payı yüzde 1’in üzerine çıkaracağımıza inancımız tamdır. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte de ihracatta 15 milyar doların üzerine ulaşmak istiyoruz. Bu nedenle mevcut pazarlarda büyümek, bulunmadığımız pazarları da yelpazemize katmamız gerekiyor. 

İhracat/İthalat Dengesinde Artıya Geçtik
Sektörümüz 2019 Ocak-Mayıs döneminde ihracat fazlası verdi. İSİB’in kuruluşundan beri ihracatta olumlu bir seyir izliyoruz ve ilk kez ihracatın ithalatı karşılama oranının artıya geçtiğini görüyoruz. Hedefimiz dış ticaret fazlası oranındaki artışı yılsonuna kadar korumak ve devam ettirmek. Sektörün ilk 5 aylık verilerine baktığımızda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1,4 oranında artış yaşandı. 1 milyar 951 milyon dolar ithalat, 1 milyar 978 milyon dolar da ihracat gerçekleşti. Bu rakamlar geçtiğimiz sene ise 2 milyar 520 milyon dolar ithalat ve 1 milyar 871 milyon dolar da ihracat olarak gerçekleşmişti. İhracat pazarlarımızı genişletmek ve ihracatımızı artırma hedeflerimizin yanı sıra ihracatı ithalatından daha fazla olan bir sektör olmayı da hedeflemiştik. Bugün hedeflerimize ulaştığımızı görmek mutluluk verici. Bir süredir ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen sektörümüzde yaşanan olumlu gelişmeler, birlik ve beraberliğimizin, azmimizin ürünüdür. İSİB olarak kurulduğumuz günden bugüne sektör firmalarımız, üyelerimiz birlik ve beraberlik içinde hareket etti. Amacımız bu birliğimizi korumak ve ihracat fazlası vermeye devam eden bir sektör olmaktır.

Sektörel Sorunların Çözümü İçin Köprü Olacağız
Sektörümüzün arzu ettiğimiz seviyelere ulaşması için önümüzde duran sorunlarımızı çözmemiz gerekiyor. ÖTV uygulamalarındaki dengesizliğin haksız rekabete yol açması ve hammaddelere anti-damping vergisi uygulanmasının yarattığı sıkıntılar var. Örnek vermek gerekirse, soğutma ve nemlendirme yapabilen klima santralleri özel tüketim vergisine tabi olurken, aynı karakterdeki benzer cihaz ısıtma/havalandırma santrali adı altında satılması halinde ÖTV’ye tabi olmuyor. Gıda güvenilirliğini sağlayan ticari buzdolabı; dolabı ayrı soğutma ünitesi ayrı satıldığında ÖTV’ye tabi değil, birleşik satıldığında ÖTV’ye tabi. Şofben ve termosifon ÖTV’ye tabiyken, kombi cihazları tabi olmuyor. Bu durum haksız rekabet oluşturacak şekilde faturalamaya ve ÖTV kaçağına sebep oluyor ve dürüst çalışan firmaların rekabet imkânını engelliyor. ÖTV tüm ürünlere kaldırılarak uygulama eşitlenmelidir.

Öte yandan ülkemizde üretimi bulunmayan veya üretim olanağı kısıtlı olan hammaddelere anti-damping vergisi uygulaması, katma değerli üretim ve ihracat yapan firmaların rekabetini kısıtlıyor. İklimlendirme üyesi ihracatçı firmaların önemli bir bölümü tarafından kullanılan bazı hammaddeler (örneğin yassı çelik ürünleri, bakır borular), sektörümüzün ana hammadde kalemlerinden ve bitmiş ürün maliyetindeki en önemli unsurlardandır. Fırın-ocak-kazan, radyatör, klima santrali, ısı değiştiriciler, sanayi tipi buzdolapları gibi birçok ürün grubunda bu tip hammaddeler kullanılıyor. Mevcut sistemde hammaddelere uygulanmakta olan gümrük vergileri gerek iç piyasada gerek ihracatta, iklimlendirme sektör imalatçılarında rekabet etme sorunları yaratıyor. Söz konusu uygulamanın, hammaddelerde kaldırılmasını ve ürünlerde devam etmesini istiyoruz.

İSİB’in Üstlendiği Görevler
Birliğimizin üstlendiği misyon ve vizyon hem ülkemiz hem de sektörümüz için önemli. İSİB olarak üyelerimizin ihtiyaçları, beklentileri ve hedefleri doğrultusunda aksiyon belirliyoruz. Üyelerimize global pazarlardaki gelişmeler hakkında kılavuzluk yapıyoruz. Onlara yeni ufuklar açmak en önemli hedefimiz. Dünyada potansiyel arz edip ülkemizce yeterince değerlendirilemeyen pazarları araştırıyoruz. Öte yandan ihracatçımıza devlet destekleri de mevcut. Fuar katılımından pazar ziyaretlerine, sertifikasyonlardan yurtdışındaki ofis mağaza desteğine, Eximbank kredilerinden tasarım desteklerine kadar ihracatçılarımızın yurtdışı faaliyetlerine ilişkin birçok konuda devlet desteği bulunmakta. Bu kadar geniş bir yelpazede devlet destek imkânı bulununca da doğal olarak tüm destekler ihracatçılarımız tarafından net olarak bilinemeyebiliyor. Bu nedenle biz de bu konuda üyelerimizi bilgilendirmek için özel bir gayret sarf ediyoruz. Türk katılımcısının yoğun olduğu fuarlarda İhracatçılar Birliği olarak devlet yardımları birimimizden uzman arkadaşlarımız tüm üyelerimizi tek tek dolaşıyor ve bilgi paylaşımında bulunuyor. Ayrıca Ticaret Bakanlığı’nın kullanıcı dostu güzel bir sitesi var: kolaydestek.gov.tr. İhracata yönelik herhangi bir faaliyete başlamadan önce bu sitenin incelenmesini tavsiye ediyorum. Ayrıca İSİB’in web sitesinde de ihracatçılarımızın yararına pek çok içerik bulunmakta. Öte yandan uzmanlarımız tüm üyelerimize destek olabilmek için bir telefon kadar yakın. İSİB, sektörümüzün gelişimi için önemli bir fırsattır diyebilirim.


 


İlginizi çekebilir...

TTMD Sempozyumu ve COVİD-19

TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Sempozyumu 1-4 Haziran 2020 tarihleri arasında sanal olarak gerçekleştirildi. Uzun sayılabilecek bir geçmişe sah...
6 Temmuz 2020

Soğutma, Pandemi Döneminde Her Zamankinden Fazla Yaşamın Hizmetinde

Türkiye'de soğutma sektörünü temsil eden SOSİAD ve dünya genelindeki diğer soğutma sektörü meslek örgütleri, soğutmanın sürdürülebilir bir dünya i...
4 Haziran 2020

"Yeni Ödüllere İmza Atacağımız Güzel Projeler Gerçekleştireceğimizden Hiç Şüphemiz Yok"

Zorluklarla geçen bir yılda dahi, emekle çalışan ekibimiz ve bizi yükseğe taşıyan müşterilerimizle bu başarıları elde ettiğimizi biliyoruz....
4 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.