E-Dergi Oku 

Yalıtım Su Sayaçlarının ve Su Borularının Donmasını Önlüyor

Yalıtım Su Sayaçlarının ve Su Borularının Donmasını Önlüyor

7 Ocak 2020 | HABERLER1.642 kez okundu

İzocam, soğuk havalarda artan su sayacı ve su borusu patlamalarını önlemek için boru ve sayaçlarda yalıtım yapılmasının önemini hatırlatıyor. Tesisatlarda yapılan yalıtım donmaları engellemenin yanı sıra enerjide yüzde 50’ye varan oranda tasarruf sağlıyor.


Kış aylarında hava sıcaklığının eksilere düşmesi, buzlanma ve don, açıkta olan yüzlerce su sayacının bozulmasına ve su borularının patlamasına neden oluyor. Açıkta olduğu için patlayan su boruları konusunda önceden önlem almak ve su kayıplarını önlemek için çok basit bir yol var; yalıtım.
İzocam su borularının ve sayaçların yalıtılması ile donma sonucu patlamaların önüne geçilebileceği konusunda herkesi uyarıyor. Boru çapı, dış ortam sıcaklığı ve yalıtım kalınlığı boru ve sayaçlar üzerinde doğrudan etkili oluyor. Yalıtım kalınlığı arttıkça, donmaya karşı direnç de artıyor ve hareketsiz suyun donma süresi uzuyor.
Kolay uygulanabilen, sayaçlara özel hazırlanmış İzocam Vana Ceketi su sayaçlarının patlamasını önlüyor. Vanalar için özel üretilen, dış yüzeyi silikonlu iç yüzeyi 500 °C’ye dayanıklı silikonsuz cam kumaşı kaplı özel yalıtım çeketi kapalı ya da açık ortamlardaki DIN, ANSI, API standartlarında üretilmiş bütün vana (pistonlu, küresel, kelebek vana vb.) ve pislik tutucuların ısı yalıtımında çözüm sunuyor ve donmayı engelliyor.
İçinde hareketsiz suyun donduğu her türlü tesisat elemanında yaşanabilecek bu soruna çözüm getirmek ise borulara yüksek kalınlıkta uygulanan camyünü esaslı İzocam Camyünü Prefabrik Boru ile kolaylıkla mümkün. Kaplamasız veya alüminyum folyo kaplı, yüksek birim ağırlıkta cam yününden imal edilen İzocam Camyünü Prefabrik Boru, boruların terlemeye veya donmaya karşı yalıtımında çözüm sağlıyor.
İzocam Camyünü Şilte ve levhaları da benzer şekilde su sayaçlarının, vana ve depoların da yalıtımı donmaya karşı önlem alınmasına yardımcı oluyor.

Tesisat yalıtımı enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf sağlıyor
Türkiye’de yalıtım sektörünün öncüsü İzocam, binalardaki ısıtma ve soğutma tesisatlarının yalıtılmasının istenen sıcaklığa ve konfor şartlarına hızlı ulaşılmasını, sıcaklığın uzun süre korunmasını mümkün hale getirerek enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf sağladığını da vurguluyor.
Tesisat yalıtımı yapılmış olan binalarda örneğin kış aylarında yanan kalorifer kazanından binaya dağılan borulardaki sıcak su, dairelere ulaşana kadar sıcaklığını ve dolayısıyla enerjisini koruyor. Aksi durumda ise, daireye ulaşana kadar borulardaki sıcaklık düşüyor, daire geç ısınıyor ve dönüş borusundaki su daha fazla soğuduğu için kazanın bunu tekrar ısıtması için daha fazla yakıt (enerji) harcaması gerekiyor. Borulardaki sıcaklığın belli bir derecenin altına düşmesi de kazanın verimliliğini düşürüyor. Borulardan geçen su sıcaklığının korunması ise ancak yalıtım sayesinde sağlanıyor.


 

İlginizi çekebilir...

İklimlendirme Sektöründen Genç Mühendislere: "Mesajınız Var"

İklimlendirme sektörünün duayenleri, mesleki ve hayata dair deneyimlerini "Mesajınız Var " kitabında genç mühendis adayları ile paylaşıyor....
25 Kasım 2020

İç Ortam Hava Kalitesi, ISH Digital 2021'in En Önemli Teması Olacak

Dünyanın önde gelen su, ısıtma ve iklimlendirme ticaret fuarı ISH, 22-26 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek ve tamamen dijital olacak....
24 Kasım 2020

İSİB, 2020'nin Son Sanal Heyet Organizasyonunu Kolombiya'ya Yapıyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) yılın son sanal heyet organizasyonunu 1-4 Aralık 2020 tarihleri arasında Kolombiya'ya düzenliyor...
24 Kasım 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.