E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Lennox Paket Klimalar, Form'un Tesislerinde Üretilecek

Lennox Paket Klimalar, Form'un Tesislerinde Üretilecek

6 Mart 2019 Çarşamba | HABERLER2.409 kez okundu

Türkiye’de iklimlendirmenin öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, Amerika’nın en büyük klima üreticilerinden Lennox ile 36 yıldır devam eden iş birliği kapsamında yerli üretime geçiyor. İzmir Pancar Organize Sanayi bölgesinde yer alan fabrikasında Lennox markalı ürünlerin üretimi için özel bir hat oluşturan Form Şirketler Grubu, gerçekleştirdiği bu yatırım ile paket klima (rooftop) cihazların üretimini yapacak. Form ile imzalanan bu lisans anlaşması, Lennox tarafından paket klima konusunda uluslararası pazarlarda verilen ilk ve tek lisans anlaşması olma özelliğini de taşıyor.Lennox paket klimaların, lisans kapsamında Form Şirketler Grubu’nun İzmir’deki üretim tesislerinde üretilmesi için anlaşma imzalandı.

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’deki paket klima pazarının hızla büyümeye devam etmesi ve tüketicilerimize kaliteden ödün vermeden daha düşük maliyetli ürünler ulaştırabilmek adına yaklaşık 3 yıldır Lennox yetkilileri ile Türkiye’de üretim konusunu konuşmaktaydık. Bu görüşmeler sonucunda 2018 yılının ortasında, bir lisans anlaşması kapsamında, Form’un İzmir fabrikasında 80 kW üstünde olan cihazların yerli olarak yapılmasına karar verildi ve çalışmalar başlatıldı. Lisans anlaşmamızı 2018 Ekim ayında imzaladık. Ancak 2018 yılının ortasından beri Lennox ve Form tarafında oluşturulan satış ve teknik ekiplerin ortak çalışması sürüyordu. Kasım ayında ilk deneme ünitesi başarı ile tamamlandı. Verilen parça siparişleri ile bu ay itibarı ile seri imalata başlandı. İlk siparişlerimizi Lennox yetkilileri ile beraber bugün İzmir fabrikamıza gerçekleştireceğimiz ziyaret sonrasında teslim ediyor olacağız. Burada altını çizmemiz gereken bir diğer husus da; Form Endüstri Tesisleri firmamız Lennox tarafından, lider olduğu paket klima alanında lisanslı üretim hakkı verilen ilk ve tek firma oluşudur”.

Üretim tesisleri ve üretim ile ilgili olarak da bilgi veren Korun sözlerine şöyle devam etti: “Üretim, İzmir Torbalı’da bulunun Pancar organize sanayi bölgesinde, 2015 yılında tamamlayarak taşındığımız 20 bin m2 açık alan üzerine 11 m2 kapalı alandan oluşan fabrikamızda gerçekleştiriliyor. Fabrikamızda evaporatif soğutucular, doğal gün ışığı aydınlatma sistemleri, duman tahliye kapakları gibi endüstriyel tesislere dönük ürünler üretilmektedir. Tüm üretim süreçlerini ve bu ürünlerin satışını daha önce de bahsettiğim gibi Form Endüstri Tesisleri firmamız üstlenmiştir. Fabrikamız ayrıca Form Endüstri Ürünleri firmamız tarafından satışı gerçekleştirilen Euroform markalı fancoilleri 2018 yılı başından beri imal etmektedir. Bu yıl itibari ile de Lennox lisansı altında Lennox markalı paket klimaların üretimini de üstlenmiştir. Lisans anlaşmasıyla birlikte, fabrikanın bir holünü tamamen paket klima üretimine ayırdık ve bir hat oluşturduk. Bu hattın oluşumu için yaklaşık 2 Milyon TL’lik bir yatırım yaptık. Cihazı oluşturan ana ekipmanlar orijinal Lennox cihazında kullanılan ekipmanlar. Bu nedenle üretilecek olan cihaz Fransa da yapılan ile aynı teknik içerikte olacak. Bu sayede cihazın Eurovent performans sertifikası dahil tüm sertifikaları aynen geçerli olacak”.

Süreç içerisinde Lennox ürünlerinde kullanılan yerli malzeme ürün adedinin de arttıracağını vurgulayan Korun, ”Türkiye’de faaliyet gösteren yerli üreticilerden tedarik edebileceğimiz malzemeler Lennox’un Fransa fabrikasındaki 1 milyon € değerindeki test laboratuvarında testleri yapılıp onaylandıktan sonra sadece Türkiye’deki Lennox üretimlerinde değil Fransa ve İspanya’daki tüm Lennox üretimlerinde kullanılır hale gelebilecek. Bu sayede Türkiye’de üretilen pek çok ürün için ihracat imkanı da oluşmuş olacak. Üretilen cihazlar Lennox markası ile, “Made in Turkey by Form under licence of Lennox” şeklinde etiketlenecek. Şu an için Türkiye ve Türki cumhuriyetler bazında çevre ülkelere satış yapılacak. 2020 yılında da 30-300 kW aralığındaki tüm Lennox paket klima cihazlarını imal edebiliyor olmayı planlıyoruz” dedi.

Lennox İnternational Yönetim Kurulu Başkanı Todd Bluedorn ise Türkiye'de üretilen ve üretilecek Lennox paket klimaların tasarım ve yapımında en başından beri var olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirtti. Bluedorn sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortağımız Form, bu imalat için çok başarılı bir organizasyon geliştirdi ve Türkiye'de üretilen yeni Lennox paket klimalarını görmekten büyük heyecan duyuyorum. Bugün buradayım çünkü Lennox, Türkiye'nin geleceği ve özellikle de büyük beklentiler vaat eden iklimlendirme pazarı konusunda son derece pozitif. Bu bölgede yüzyıllar boyunca görülen dinamizmin Türkiye piyasasını geliştirmeye devam edeceğini biliyoruz. FORM ile yapılan bu yeni lisans anlaşmasının, bu dinamik büyüme hikayesinin bir parçası olmamız için mükemmel bir yol olduğunu görüyoruz”.
 


 


İlginizi çekebilir...

İSİB, Afrika Pazarlarında Emin Adımlarla İlerliyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Nijerya'da düzenlenen Mega Clima 2019 Fuarı'na katıldı. Bu yıl 3. kez düzenlenen fuarda topl...
31 Temmuz 2019 Çarşamba

BDR Thermea Group'tan, Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

Baymak'ın da aralarında yer aldığı markaları bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group, dünyanın ilk hidrojenle çalışan kombisini tanıttı. BDR Therm...
23 Temmuz 2019 Salı

Klima Kullanırken Elektrik Faturanızı Şişirmeyin

Klimalar yazın kurtarıcımız ancak klimalar hem doğaya zarar veriyor hem de elektrik faturalarını kabartıyor. EnCazip, elektrik faturasını şişirmeden, ...
23 Temmuz 2019 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.