E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

İklimlendirme İhracatı Ekim Ayında da Yükselişini Sürdürdü

İklimlendirme İhracatı Ekim Ayında da Yükselişini Sürdürdü

20 Kasım 2018 Salı / 11:02 | HABERLER86 kez okundu

İklimlendirme sektörü Ekim ayında da ihracatta yükselişe devam etti. Hem miktar hem de ciro bazında artış sağlayan sektör, Ocak-Ekim döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ciroda yüzde 19 oranında büyüme sağlayarak 3.8 milyar dolar ihracata ulaştı. Son 12 ayda ise sektör ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 19,2 artışla 4,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Mücevher, makine ve demir-çelik sektörleri ile birlikte en fazla ihracat artışı gerçekleştiren sanayi sektörlerinden biri olan iklimlendirme sektörü yıl sonu hedefi olan 5 milyar dolara da oldukça yaklaşacak.

Sektör ürünlerinin Ocak-Ekim dönemi ihracat artış ve rakamları ise; klima sistem ve elemanlarında yüzde 56 artış ve 286 milyon dolar, yalıtım elemanlarında yüzde 41 artış ve 78 milyon dolar, tesisat sistem ve elemanlarında yüzde 17 artış ve 1 milyar 455 milyon dolar, havalandırma sistem ve ekipmanlarında yüzde 16 artış ve 368 milyon dolar, ısıtma ekipmanlarında yüzde 14 artış ve 1 milyar 40 milyon dolar, soğutma sistem ve ekipmanlarında ise yüzde 15 artış ve 543 milyon dolar ciro olarak gerçekleşti. 

Yine 10 aylık dönemde ürün grupları bazında en fazla ihracat artışı; yüzde 342 artışla soğutucu akışkanlarında gerçekleşirken bu ürün grubunu yüzde 143 artışla soğutma kuleleri, yüzde 66 artışla klima cihazları ve aksam parçaları, yüzde 41 artışla filtreler, yüzde 25 artışla pompalar ve aksamları izledi.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal sektörün bütün kalemlerinde artış yaşandığını ifade ederek, 2018 yılında 5 milyar dolarlık ihracat rakamına yaklaşacaklarını söyledi. Sektör ihracatının son yıllarda Türkiye genel ihracat artışının daha üzerinde bir artış gerçekleştirdiğine dikkat çeken Şanal, “Hacim ve kg başına yapmış olduğumuz ihracat oranında artışlar yaşandı. Bu durum Türkiye’de artık katma değeri yüksek ürünlere doğru bir geçiş olduğunu gösteriyor. Öte yandan ithalatta olumsuz bir süreç yaşanıyor, yaşanması da bizim gibi ihracatçı firmalar için olumlu bir gelişme. Çünkü ülke olarak baktığımızda, hem firmalar hem de bireyler olarak gereksiz düşük kur politikasından dolayı ekstra giderlerimiz oldu. Bizler de bireyler olarak bu noktada kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyordu. Dövizdeki bu dalgalanmadan sonra herkes şapkasını önüne koydu ve bir takım tedbir kararları almaya başladı. Bu noktada bir önceki seneye göre iklimlendirme ithalatında gerileme oldu. 2018 sonunda da ithalatımızdaki gerilemenin devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

İSİB’in ihracat çıtasını yükseltmek amacı ile yoğun bir tempoda çalıştığı belirten Şanal, özellikle ihracat hacimlerinin düşük olduğu uzak pazarlara yöneldiklerini, yeni pazar arayışı içinde olduklarını kaydetti. Bu çerçevede Şili, Arjantin ve Tanzanya’ya ticari heyet düzenlediklerini ve 2019 yılı için de yine yoğun bir ticari heyet programı yaptıklarını dile getiren Şanal, “ABD, Kanada, Lübnan, Pakistan ve Hindistan’da organizasyonlarımız olacak. Almanya, Rusya ve Dubai’de sektörel fuarlarda yer alacağız. Amacımız ihracatta sektörümüzü hak ettiği noktaya ulaştırmak. Dış pazarlarda ciddi bir rekabet üstünlüğümüz var. Avantajlarımızı değerlendirerek daha iyi noktalara geleceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

 


 


İlginizi çekebilir...

Ünveren A.Ş. 'den Yeni Ürün. Battal boy UAS® Akrobat Kollar

Endüstriyel havalandırma sektörünün 69 yıllık köklü firması, çalışanların sağlığının korunması açısından çok önemli rolü olan UAS® Akrobat Kolları y...
17 Mayıs 2019 Cuma / 13:33

teskon+SODEX ile İklimlendirme Sektörünün Rüzgarı İzmir'den Esti

Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörlerinden iklimlendirme sektörü, gücünü 17-20 Nisan 2019 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenen teskon&...
13 Mayıs 2019 Pazartesi / 14:09

Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek Oldu

Pompa sistemleri sektörünün lider markası Wilo Türkiye'de, üst düzey bir atama gerçekleşti. Mehmet Ürek, Wilo Türkiye Genel Müdürü olarak atandı. ...
16 Nisan 2019 Salı / 16:50

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.