E-Dergi Oku 
COPA
FRİGOBLOCK
HENKEL

Atık Su Borularında Sessizlik ve Yanmazlığın Önemi

Atık Su Borularında Sessizlik ve Yanmazlığın Önemi

3 Haziran 2021 | ÜRÜN435 kez okundu

Bu bir ilandır

Günümüzde artan kentleşme oranı, yeni ve farklı sorunları da beraberinde getiriyor. Bu sorunlardan biri de gürültü kirliliği. Özellikle büyük kentlerde artan çevresel gürültünün yanı sıra her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde insanların maruz kalacağı tesisat borularından gelen sesler de rahatsızlık sebebi oluyor.

Sessiz ve Güvenli
Dünya Sağlık Örgütü`nün(WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü`nün yapmış olduğu araştırmalara göre, 0 dB insan kulağının eşiği olup 0-30 dB arasındaki seslere karşı rahatsızlık duymamaktadır. 30-65 dBA arasında gösterilen birinci derece gürültüler, konforsuzluk, rahatsızlık, sıkılma duygusu, kızgınlık, konsantrasyon ve uyku bozuklukları gibi toplumsal sorunlara yol açmaktadır. Almanya’da sesin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle 70’li yıllarda bu konuda DIN 4109 normu oluşturulmuştur.

DIN 4109 normunca müsaade edilen ses geçirgenlikleri:
Su tedarik ve atık su tesisatlarında Oturma ve yatak odalarında
<35 dB
Sınıf ve bürolarda
<35 dB
Ev içi diğer tesisatlarda <30 dB <35 dB

Bu norma göre;
- Sıhhi, Kalorifer ve Pis Su Tesisatları ...
- Asansör, Yürüyen Merdiven ...
- Klima, Havalandırma ...

gibi tesis ve tesisatlar, insanları rahatsız etmeyecek derecede ses çıkarmalı veya geçirmelidir. İnsanları rahatsız etmeyecek ses olarak da bu normda 35 dB (pis su, sıhhi ve kalorifer tesisatı) belirlenmiştir.

Günümüzde otel, hastane, okul, ofis binaları gibi ortak alan kullanımı yüksek olan yapılarda olduğu kadar konutlarda da sessiz boru kullanımı artık lüks değil tamamen ihtiyaç haline gelmiştir. Sessiz ortamlar için, atık su borularında,4 lt/s debili akışta ses şiddeti 20 dB(A)’dan daha düşük olması ideal değerdir.

Bu değerlere baktığımızda GF Hakan Plastik Silenta Premium (13 dB) ve Silenta 3A (16 dB) atık su sistemleri üç katlı, mineral katkılı yapıları ile ses dalgalarını iletmediğini, konforlu yaşam alanları yaratılmasına katkı sağladığını görüyoruz.

Yangın Yönetmeliği ve kullanılacak tesisat malzemelerinin seçimi

Ülkemizde yüksek katlı bina sayısındaki hızla artış ile birlikte bu çok katlı yapılarda uygulanması gerekli yönetmeliklerde de düzenlemeler yapılmaktadır. Bu yönetmeliklerden bir de Yangın Yönetmeliği’dir. Yangın Yönetmeliği gereği, tesisat borularının en az “zor alevlenici” olması gerekmektedir. Tesisatlar, hem yanıcı madde kaynağı hem de yangının katlar ve diğer haneler arasında alevin iletimini sağlayabilmektedir. Eğer tesisatınız zor yanıcı ve alevlenici malzemelerden olmaz ise kontrol dışı yanma mekanizmasını engellemek imkansız hale gelir. Özellikle şaft içinde kalan tesisat borularının alev yürütmez ve damlama yapmaz olması, olası bir yangının dağılmaması için son derece önemlidir. Aslında amaç, yanma sırasında flashover evresine ulaşana kadarki zamanı uzatmak ve bu evreye kadar itfaiyenin gelmesini sağlamaktır.

GF Silenta FR atık su sistemleri, sessiz boru (12 dB) olması yanı sıra yanmazlık özelliği (B-S1-d0) ile de yönetmeliğe uygun çözümler sunmaktadır.

Yaşanmış yangın olaylar bize ölümlerin, yanmaktan çok dumandan zehirlenme olarak gerçekleştiğini göstermektedir. Bu nedenle atık su borularının yandıktan sonra zehirli gaz çıkartmıyor (halojen free) olması da çok önemlidir.

Daha fazla bilgi için: https://www.gfps.com/tr-tr.html


 


İlginizi çekebilir...

KSB 'den Yeni Nesil Dalgıç Pompalar

KSB Grup, Mayıs 2021 başında pazara kendini kanıtlamış en genç jenerasyon dalgıç drenaj gri su pompasını sundu: AmaDrainer 3 serisi pompalar....
15 Haziran 2021

Hiense Split Klimalar Üntes Güvencesi ile Şimdi Türkiye'de

ÜNTES, 2015 yılından beri Türkiye'de tek yetkili distribütör olarak devam ettiği HISENSE VRF cihazlarının satışının yanı sıra 2021 yılında ürün ga...
11 Haziran 2021

Daikin Markalı Yeni Shira Plus ile Klimada Zirveyi Yakalayın

Daikin, üstün özelliklere sahip yeni Shira Plus ile sınırları zorluyor....
7 Haziran 2021

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.