E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİNDE ARIZA TESPİTİ VE TEŞHİSİNİN ÖNEMİ

BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİNDE ARIZA TESPİTİ VE TEŞHİSİNİN ÖNEMİ

15 Aralık 2016 Perşembe | ÜRÜN TANITIMI
252. Sayı (Aralık 2016)
3.231 kez okundu

Mesut KARADAĞ - Alarko Carrier BYS Satış Şefi

 

Bina otomasyon sistemleri iklimlendirme ekipmanlarıyla konfor düzeyini arttırmanın yanı sıra enerji giderlerini de azaltıyor. Bütün sistem ve ekipmanlar tek bir istasyondan yönetilerek daha az sayıda teknik personel ile işletme giderlerin de düşürülmesine katkıda bulunuyor. Fakat artan enerji maliyetleri işletme giderlerine gün geçtikçe daha da olumsuz katkıda bulunmaktadır. Bu durum dolaylı olarak firmaların rekabet gücüne olumsuz olarak etki yapmaktadır. Bu nedenle 15-20 yıl öncesine göre oldukça verimli olan sistemleri daha da verimli hale getirmek öncelikli hedef olmalıdır.

Bu konuda bina otomasyon sistemlerine gün geçtikçe daha fazla görev düşmektedir. Verimlilik konusunda son yıllarda bina otomasyon sistemlerinde oldukça fazla sayıda yenilik yaşandı. Bu konuda öncü bir yere sahip olan Automated Logic Corp. yeni arıza tespit ve teşhis yöntemleri ile %15’e varan enerji tasarrufu vaat ediyor.

Bilindiği üzere bina otomasyon sistemleri HVAC cihazlarını istenilen senaryolar doğrultusunda maksimum konforu sağlayacak şekilde çalıştırmak üzere tasarlanmışlardır. İlgili mekanı konfor düzeyinde tutan cihaz acaba tasarım şartlarına uygun şekilde verimli olarak çalışıyor mu?

Klasik bina otomasyon yazılımlarını bunu sorgulamıyor. Son kullanıcı ise istenilen konfor şartları sağlandığı için her şeyin yolunda olduğunu zannediyor.  Halbuki cihazınız verimsiz bir şekilde size konfor sağlıyor. Verimsiz çalışma enerji giderlerinizi arttırıyor.

Carrier ortaklı Automated Logic’in HVAC tecrübesi sayesinde standart kütüphanesinde 100’den fazla arıza tespit ve teşhis yöntemi algoritması var. Üstelik bu algoritmalar standart olmayıp cihazlara özgü olarak tasarlanmış. Bu cihazları; klima santralleri, fan coiller, VAV üniteleri, hava ve su kaynaklı ısı pompaları olarak saymak mümkün.

Arıza tespit ve teşhis algoritmaları kullanıcıyı alarmla uyararak, ekipmanın verimli çalışmadığını, gereksiz enerji harcadığını ve konforu olumsuz etkilediğini bildirmektedir. Nasıl mı? Örnek bir uygulamayla konuyu daha detaylı inceleyelim.

SÜREKLİ ÇALIŞMA

Bir binada kullanılmayan alanları kapatmak tasarruf teknikleri içerisinde en çok kullanılan yöntemdir. Zaman takvimine bağlı olarak o bölge, çalışma saatleri boyunca (örneğin hafta içi) konfor şartlarında tutulur, çalışma saatleri sonrasında (örneğin hafta sonları) kapatılır.

Fakat bazı sıra dışı durumlarda o bölgenin konforda tutulması gerekecekse, bina otomasyon ara yüzü üzerinden o bölgenin sanki çalışma saatleri içindeymiş gibi davranılması (yazılımsal kilitleme yöntemi) sağlanır.

Günün sonunda bazen işletme operatörlerinin de gözünden kaçacak şekilde ilgili mahal gereksiz bir şekilde konforda tutulmaya devam ediliyor. Bu durum gereksiz enerji sarfiyatına sebep olmaktadır. Automated Logic Arıza Tespit ve Teşhis Algoritması ilgili bölgenin standart çalışma saatlerini bildiğinden, normal çalışma saatleri dışında bir çalışma söz konusu olduğunda bir alarm üretir ve operatörü ilgili bölgeyi kapatması gerektiği konusunda uyarır.

KAÇAK VANA SENDROMU

Klima santrallerinde ısıtma ve soğutma ihtiyacı serpantin girişlerindeki otomatik kontrol vanaları yardımıyla su debisi ayarlanarak sağlanır. Bu vanalar zamanla korozyon gibi nedenlerden dolayı sızdırmazlıklarını kaybetmektedir.

Örneğin ilgili mahal sıcaklık olarak istenilen koşullara geldiğinde bina otomasyon sistemi ısıtma vanasını %100 kapatır. Fakat sızdırmazlık sorunu yaşayan bir vana ısıtma serpantini üzerinden sıcak su akışının kesemeyerek, mahalde gereksiz ısınmaya sebep olacaktır.

Mahallin ısındığını gören bina otomasyon yazılımı bunun sonucu olarak soğutma serpantini soğutma vanasını açacak ve gereksiz soğutma yapmaya başlayacaktır. Hem ısıtma tarafına hem de soğutma tarafına gerçekte ihtiyaç olmadığı halde bir yük binmiş olacaktır. Bu durumda gereksiz enerji tüketimine sebep olacaktır.

Automated Logic Arıza Tespit ve Teşhis Algoritması ile vanaların performansları sürekli olarak takip edilir ve vanalarda herhangi bir sızdırmazlık sorunu tespit edilirse alarm üretilir. Bu tespit sayesinde gereksiz ısıtma ve soğutmanın önüne geçilmiş olacaktır.

Automated Logic Bina Otomasyon yazılımının bu ve buna benzer 100’lerce Arıza Tespit ve Teşhis Algoritması sayesinde binanız artık emin ellerde olacaktır. Erken teşhisin hastaların hayatını kurtardığı gibi Automated Logic Arıza tespit ve teşhis algoritması da binanızdaki sorunları erkenden teşhis ederek binanızın sağlıklı bir şekilde kesintisiz çalışmasına katkıda bulunacaktır.


 


İlginizi çekebilir...

Avrupa'nın Kombisi ilk Kez Türkiye'de

Baymak'ın yüksek tasarruflu ve çevre dostu tam yoğuşmalı kombi ailesinin Avrupa için tasarlanan yeni üyesi Brötje StarTec Premix, ilk kez Türkiye&...
27 Kasım 2019 Çarşamba

Norm Teknik'ten Normeks Yangın Dolapları

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliği'nin 94. maddesinde belirtildiği üzere tesisatın amacı, bina içinde yangın ile mücadelede güveni...
5 Kasım 2019 Salı

Buderus Kablosuz Oda Termostatı ile Hayatı Kolaylaştırın

Günümüzde ısıtma denilince akla gelen ilk ekonomik çözüm kuşkusuz kombi....
22 Mart 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.