E-Dergi Oku 

İklimlendirme Sektörünün Covid-19 Karnesi

İklimlendirme Sektörünün Covid-19 Karnesi

2 Kasım 2020 | YAYINCIDAN
299. Sayı (Kasım 2020)
4.546 kez okundu

İklimlendirme sanayicilerini temsil eden İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, Konuk Yazar sayfamızda sekiz aylık Covid-19 pandemisi sürecinde sektörümüzün karnesini değerlendirdi. Bu süreçte dernek çalışmalarına da değinen Atasoy, üyeleriyle yaptıkları anketlerden elde ettikleri verilere göre ürün bazında yaşanan üretim artış ve kayıplarını okurlarımız için yazdı. Okumanızı öneririm.

SOSİAD 15. yılını kutluyor. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş’un şahsında onbeşinci yıllarını tebrik ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Florlu Sera Gazı İçeren veya Çalışması Bu Gazlara Dayanan Ekipmana Müdahale Eden Gerçek ve Tüzel Kişilerin Belgelendirilmesine İlişkin Tebliğ” yayımladı. Dört bölüm, 12 maddelik tebliği sayfalarımızda okuyabilirsiniz. 

Dünyada 7 tane bulunan ısı ve kapasite deneyi laboratuvarından birisine sahip olan E.C.A.’nın Ar-Ge merkezi, test süreçlerindeki gelişmişliği ile dikkat çekiyor. 2020-2021 yılında Ar-Ge çalışmalarında ısı pompaları, fotovoltaik, elektrikli ürünler ve benzeri teknolojilere odaklanacaklarını belirten Emas Makina Sanayi A.S. Genel Müdürü Mehmet Özokumuşoğlu, Ar-Ge merkezlerinin yaptıkları çalışmaları dergimize anlattı.

İklimlendirme ve soğutma sistemlerinin öncü markalarından İmbat, 30 yıldır edindiği tecrübe ve vizyonu ile özellikle yurtdışı pazarlardaki başarısı ile dikkat çekiyor. “İmbat, artık kök salmayı, filiz olmayı geçmiş, sürdürebilir ve sağlıklı büyüyen genç bir ağaçtır” diyen İmbat ihracat sorumlusu Özgen Gümrükcüler, başarılarının arkasındaki sırrı dergimizle paylaştı. Bursa’da yer alan tesislerinde yüzde 100 Türk sermayesiyle faaliyet gösteren Copa, sezona premix yoğuşma teknolojisine sahip Copa Eomix kombiyi ürün gamına ekleyerek başladı. Sahip olduğu tesislerde yıllık 150 bin adet kombi üretim kapasitesine sahip şirketin faaliyet ve hedeflerini, Copa Genel Müdürü Ersin Kantar dergimize anlattı.

Duyar Vana Ar-Ge mühendisi Bilal Aydemir “Kitapsız Stok”, Termo Teknik Servis Yöneticisi Ali Bayramoğlu “Kombiniz Kışa Hazır mı?”, Jenesis Buhar Sistemleri “Teknoloji ile Gelen Yeni Buhar Kazanları: HUB”, Daikin Türkiye “Isı Pompaları ile Ev İklim Konforu ve Uygulamalarında Dikkat Edilecek Hususlar”, Wavin “25 Soruda Yerden Isıtma Sistemi”, Armacell “Binaların Yangından Korunması Hayat Kurtarır” başlıklı yazılarıyla katkıda bulundular. Yazarlarımıza teşekkür ederim.

Başın sağolsun Türkiye, başın sağolsun İzmir
Bilim ülkemizin deprem kuşağında olduğunu göstermesine rağmen birinci derece deprem bölgelerindeki yerleşimlerde maalesef bir türlü gerekeni yapamayan güzel ülkemin, güzel insanlarını göz göre göre yitiriyoruz. İzmir depreminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Afeti yönetmek yerine, enkazı yöneten karar vericilerin de artık zaman yitirmeden gereğini yapmalarını temenni ediyorum. 

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan


 

İlginizi çekebilir...

İklimlendirme Sektörümüz Türkiye'nin 11. Büyük Sektörü

İklimlendirme sektörümüz Avrupa'nın üretim üssü haline geldi......
1 Ekim 2020

Yolcu Taşıma Araçlarında Covid Neleri Değiştiriyor?

Maya Basım Yayın tarafından yayımlanan Taşıyanlar dergisinin son sayısında yer alan, Yolcu Taşıma Araçlarında Covid Neleri Değiştiriyor? başlıklı araş...
4 Eylül 2020

Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri

ESSİAD, MMO, ISKAV, İSKİD, MTMD, MÜKAD, TTMD, TRFMA, UTTMD ve tıp doktorları Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Prof. Dr. Ayşın Zeytinoğlu, Prof. Dr. Canda...
10 Ağustos 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.