E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

E.C.A. Serel Eğitim Merkezleri

E.C.A. Serel Eğitim Merkezleri

4 Eylül 2019 | HABERLER
285. Sayı (Eylül 2019)
1.054 kez okundu

Sektörün önde gelen firmalarından her ay birinin eğitim bölümlerini ziyaret ederek mercek altına aldığımız yazı dizimizin bu ayki durağı E.C.A. SEREL Eğitim Merkezleri. Firmanın eğitim şefi Tamer Şeker, eğitim çalışmaları ve E.C.A. SEREL Eğitim Merkezleri ile teknik bilgileri dergimizle paylaştı.

E.C.A.- SEREL markalı ürünlerin üretim, satış ve satış sonrası hizmetleri Elginkan Holding çatısı altında yer alan Emar A.Ş. tarafından gerçekleştiriliyor. Ülkemizin yerli markası olan E.C.A., kurucusu Ekrem Elginkan’ın “Daima Kalite” ve “Yıllarca Beraber” ilkeleri kapsamında 70 yıla yakın süredir müşterilerine, bayi, alt bayilerine, mühendislere/mimarlara, tesisatçılara, yetkili servislerine vb. sektör profesyonellerine ürün ve hizmetlerini ulaştırıyor. 

Elginkan Ailesi’nin kurmuş olduğu ve bütün mal varlığını emanet ettiği Elginkan Vakfı’nın amaçları arasında; üretim, kalite ve verimin artmasına katkıda bulunabilmek adına tüm seviyelerde gelişen ve değişen teknoloji ile üretim şartlarına uyumu sağlamak için yetişkin eğitimleri düzenlemek bulunuyor. Elginkan Vakfı’nın Manisa, Bolu ve Kocaeli’de bulunan eğitim merkezlerinde geliştirme ve uyum kursları, meslek kursları, toplam kalite yönetimi seminerleri vb. eğitimler, katılımcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Bu merkezlerde açılışlarından bu yana Manisa’da 253 bin 999, Bolu’da 81 bin 477 ve Kocaeli’de 130 bin 352 kişi olmak üzere toplam 465 bin 828 kişiye ücretsiz eğitim verildi. 

Yıllık planlar kapsamında yurt genelinde bayi, satış personeli, tesisatçılar, mühendis/mimarlar, kamu kurumlarındaki teknik personeller, öğretmen ve öğrenci grupları başta olmak üzere ısı ve yapı ürünleri, sıhhi tesisat, ısıtma tesisatı, doğalgaz tesisatı, güvenli doğalgaz kullanımı vb. pek çok konuda eğitim ve seminerler düzenleniyor. Sahada hizmet verecek teknisyenlerin belgelendirilmesi de “E.C.A. – Serel Eğitim Merkezleri” bünyesinde yapılıyor.

Elginkan Vakfı 2008 yılından bu yana 30 adet doğalgaz ve sıhhi tesisat uygulama laboratuvarlarını okullara kazandırarak, son 2 yıldır kombi, radyatör, doğalgaz sayacından oluşan eğitim setlerini 40 okula göndererek de eğitime verdiği önemi kanıtlıyor.

Emar A.Ş. Eğitim Şefi Tamer Şeker: “Tüm Eğitim Süreçlerimizde Çevre Bilincinin Artırılması Yer Alıyor”

“Şirketim Emar A.Ş.’de, E.C.A. – Serel ürünlerine yönelik yetkili servis, bayi/alt bayi, satış personeli, meslek lisesi ve üniversite öğrenci/öğretmenlerine, mühendis, teknisyen, tesisatçı vb. gruplara mesleki ve teknik eğitimleri yıllık planlar kapsamında yurt genelinde geçekleştiriliyor. Yaklaşık yılda 3500-4000 kişinin katıldığı eğitimler düzenlenmekte.”

“Yetkili servis eğitimlerimiz; ısıtma (kombi, kazan vb.), soğutma (klima vb.), yapı ürünleri (armatür, vitrifiye vb.) ürün gruplarına göre gerçekleştiriliyor. E.C.A. Yetkili Servis teknisyenleri yurt genelinde hizmet verdikleri ürün gruplarına göre 20-40 saat arasında değişen branş eğitimlerine katılarak, eğitim sonlarında girdikleri teorik ve pratik sınavlarda başarılı oldukları takdirde servis personel belgesi alabiliyor. Bu kapsamda Emar A.Ş. Teknik Müdürlüğü olarak sahada hizmet verecek teknisyenlerin belgelendirilmesi “E.C.A. – Serel Eğitim Merkezleri” bünyesinde yapılıyor. İstanbul/Şişli ve Ankara Eğitim Merkezlerimizde teorik ve pratik eğitimler düzenleniyor. Eğitim merkezimizde yetkili servis teknisyenlerimize yönelik olarak sunduğumuz eğitimler tamamen ücretsiz olup; yemek, yol ve konaklama giderleri E.C.A. tarafından karşılanıyor. Yetkili servis teknisyenlerimizin, her yıl en az bir defa eğitim merkezlerimizde branş ve/veya oryantasyon eğitimlerine katılım sağlamaları, bu süreçlerde teknik ile birlikte iletişim, müşteri, Servis Otomasyon Sistemi (Seremar) ile ilgili konularda sürekli güncellenmeleri ve iş güvenliğinin sağlanması temel hedefimizdir. Ayrıca yurt dışı servis organizasyonlarında görev alan teknisyenler, eğitim merkezlerimiz ve ülkelerinde eğitiliyor. 2018 yılında 100’ün üzerinde yurt dışı servis teknisyenine eğitim verildi. İhracat yapılan tüm ülkelerde düzenli olarak satış ve servis eğitimlerine devam ediliyor.”

“E.C.A. – Serel Eğitim Merkezi beş farklı bölümden oluşturuldu. Yapı Ürünleri (armatür, vitrifiye, gömme rezervuar, sıhhi tesisat), soğutma ürünleri (klima, VRF), bireysel ısıtma (kombi, DG ve ısıtma tesisatı) merkezi ısıtma (kazan, kaskat, boyler, otomasyon, baca, doğalgaz ve ısıtma tesisatı) uygulama eğitimi alanları ve teorik eğitim sınıflarından oluşuyor. İstanbul/Şişli Eğitim Merkezimiz 400 m2, Ankara Eğitim Merkezimiz 200 m2 alana sahip. Tüm alanlarda çalışır ürün ve sistemler üzerinden uygulama eğitimleri düzenleniyor, ürün eğitimleri ile birlikte sıhhi tesisat ve doğalgaz tesisatına yönelik eğitim başlıkları da müfredatta yer alıyor. Eğitimler esnasında kullanılan atık suları geri dönüştürüp tekrar eğitimlerde kullanabilen sistemler oluşturuldu. Çevre bilincinin arttırılması tüm eğitim süreçlerimiz içinde yer alıyor. Servis teknisyenlerimizin özelikle hizmet verdikleri ürünlerdeki soğutucu akışkanlar ile çalışma disiplinlerine ve teknik ekipman kullanımlarına yönelik eğitim müfredatımız kuvvetli alanımızdır.”

“Simülasyon Stantları ile Uygulama Eğitimleri Destekleniyor”

“Yetkili servis teknisyenlerine yönelik ürün arıza simülasyon stantları ve soğutma çevrimini görsel olarak takip edebildikleri, şartları değiştirebildikleri stantlar ile uygulama eğitimleri destekleniyor. Isıtma sistemleri güneş panelleri ile entegre edilerek yetkili servis, bayi, mühendis eğitim gruplarında yenilenebilir enerji uygulamaları katılımcılar ile paylaşılıyor. Ayrıca doğalgazın ilk geldiği bölgelerdeki yetkili servislerimize “yerinde eğitim uygulaması” ile iş yerlerinde, müşteri alanlarında becerilerini arttıracak teknik ve idari eğitimler sunuluyor.”
“Yetkili servis eğitimleri E.C.A. markasının temsili, müşteri ilişkileri ve teknik hususların geliştirilmesi için çok önemli fırsatlar içerir. 15 yılın üzerinde yetkili servis teknisyenlerimiz ile yakın çalışma yapmaktayım, mesleğe ilk başladığım yıllarda teknik, el becerisi yüksek teknisyenler öne çıkarken son 5 yıldır, bu becerilerine müşteri iletişiminde başarılı olmayı ekleyen teknisyenlerin mutlu olduklarını tüm sektörde görmekteyiz. Zaten günümüz rekabet şartları da müşteri odaklı olmayan farklı bir bakış açısına izin vermiyor.” 

“Diğer bir husus da iş güvenliğine dikkat eden teknisyen yetiştirmek. Hiçbir şey insan sağlığından önemli değildir. Özellikle gaz yakan cihazlara hizmet veren teknisyenlerimizin disiplinleri, kullanıcı ve kendileri için önem arz eder. Diğer branşlarda da iş güvenliği kurallarına uyum konusunda sürekli teknik ve bilinçlendirme eğitimleri, duyuruları, örnek vaka bültenleri ile teknisyenlerimizi bilgilendiriyoruz. İSG uzmanları tarafından teknisyenlerimizin belgelendirilmeleri konusunda çalışmaları sürekli takip ediyor ve planlıyoruz.”

“Tüm eğitimlerimizde, “Ölçersen yönetebilirsin, ölçersen çözebilirsin” ve “İlk seferde doğru hizmet” yaklaşımları ile teknisyenlerimizi bilgi ve ekipmanla donatma hedefi doğrultusunda hareket ediyoruz. Şirketimiz, servislerimize ölçüm cihazları alımında mali destekler sunuyor. Yetkili servislerimizin saha geri bildirimlerini alabilmek, geri bildirim konusunda onları özendirmek için Servis Otomasyon Sistemi (Seremar), e-posta, WathsApp, uzaktan eğitim modülü vb. pek çok iletişim ortamı ile sürekli ve sistematik bilgi alışverişi sağlıyoruz. 

Yetkili servis eğitimlerimize ilave olarak ulusal meslek standartları kapsamında kombi ve kazan branşında faaliyet gösteren servis teknisyenlerimizin “Doğalgaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli” belgelendirmesi kapsamında belgelendirilmelerinin koordinasyonu teknik müdürlüğümüz tarafından sağlanıyor. İlgili tüm servis teknisyenlerimizin akredite kurumlardan MYK belgelerini almalarına yönelik izlemesi sağlanıyor.”

“Milli Eğitim Bakanlığı ile Sıhhi Tesisat Uyum Kursları Düzenliyoruz”

“Yıllık planlar kapsamında yurt genelinde bayi, satış personeli, tesisatçılar, mühendis/mimarlar, kamu kurumlarındaki teknik personeller, öğretmen ve öğrenci grupları başta olmak ısı ve yapı ürünleri, sıhhi tesisat, ısıtma tesisatı, doğalgaz tesisatı, güvenli doğalgaz kullanımı vb. pek çok konuda eğitim ve seminerler düzenleniyor. Doğalgazın yeni kullanıma başladığı il ve ilçeler eğitim planlarımızda önceliklendiriliyor. Özellikle yapı ürünlerinde, E.C.A. musluk, bataryaların üst seviyede kullanımını sağlayan sıhhi tesisat ustalarımıza yönelik, yılda 2 defa 20 saatlik, Milli Eğitim Bakanlığı ile protokollü olarak düzenlenen Sıhhi Tesisat Uyum Kursları sayesinde ustalarımızın yeni teknoloji ve tesisat uygulamalarına oryantasyonu ve belgelendirmeleri sağlanıyor. Meslek lisesi tesisat teknolojisi bölümleri başta olmak üzere üniversitelerin makine mühendisliği bölümlerinde 2008 yılından bu yana 30 adet doğalgaz ve sıhhi tesisat uygulama laboratuvarları (Ankara, Diyarbakır, Trabzon, Erzurum, İstanbul, Kütahya, Gaziantep, Sakarya vb. illerde) tefriş edilerek okullarımıza kazandırıldı. Son 2 yıldır kombi, radyatör, doğalgaz sayacından oluşan eğitim setleri 40 okulumuza gönderilerek tesisat teknolojisi bölümlerinde eğitim gören öğrencilerimizin uygulama eğitimlerine katkı sağlandı. Doğalgaz ve Sıhhi Tesisat Laboratuvarından yaklaşık olarak yılda 75 öğretmen 2000 tesisat teknolojisi öğrencimizin, eğitim setlerinden yaklaşık olarak 100 öğretmen, 2500 öğrencimizin faydalanması sağlandı.”

“Dış Katılımcılara Açık EKB Uzmanı Eğitimleri Düzenleniyoruz”

“Emar A.Ş. 2010 yılından bu yana sanayi ve bina sektörlerinde enerji verimliliği danışmanlık şirketi yetki belgesine sahip. Bu kabiliyeti ile eğitim fırsatlarını birleştirerek temas ettiği tüm gruplara enerji verimliği hakkında eğitimler gerçekleştiriyor, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen yetki ile Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleyecek uzmanların yetiştirilmesi amacı ile dış katılımcılara açık EKB uzmanı eğitimleri düzenleniyor.” 

“E.C.A. Eğitim Merkezleri Tüm Sektör İlgililerine Kapılarını Açık Tutuyor”

“Sektörümüzün fabrikalarında, müşteriye ürün satan, montaj yapan firmalarında, satış sonrası hizmetleri sunan yetkili servislerinde teknik eleman ihtiyacı oldukça yüksek. Sektörümüze eleman yetiştiren okullarımızda ön lisans ve meslek liselerinde sektörümüz ile ilgili tesisat teknolojisi, iklimlendirme vb. bölümleri seçen öğrencilerin desteklenmesi, eğitim hayatları boyunca teori ile birlikte uygulama yapma imkânları sağlanması önem arz ediyor. Gaz yakan cihazlar ve tesisat ürünlerine yönelik sektör firmalarının pek çoğu, kapılarını öğrenci ve öğretmenlere açıyor. E.C.A. olarak bu konudaki hassasiyetimize yüksek eğitim planlarımız, uygulamalarımız, eğitim donanımı desteklerimiz, oluşturduğumuz eğitim sınıflarındaki çalışmalarımızla devam ediyoruz. DOSİDER vb. sektör derneklerinin, TOBB İklimlendirme Meclisi gibi platformların proje çalışmalarına katılım sağlıyor, mesleki yeterlilik standartlarının oluşturulmasında saha bilgi ve pratiklerimizi yansıtmak üzere komisyonlarda yer alıyoruz. İyimser bir tahmin ile meslek okullarında bölümlerimizden mezun olan öğrencilerin yüzde 20’si mesleğine devam ediyor. Bu oranın artması, tesisat ve doğalgaz sektörü ile ilgili mesleklerin, alanların daha çok tercih edilmesine yönelik çalışmalar her zaman hedeflerimiz içinde yer alıyor. E.C.A. Eğitim Merkezleri tüm sektör ilgililerine her zaman kapılarını açık tutuyor.”

“E.C.A./ Emar A.Ş. saha ve eğitim faaliyetlerini ISO 9001, 10002, 14001, toplam kalite entegre yönetim sistemleri ile yürütüyor. 2014 yılında Ticaret Bakanlığı “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” ödülü, 2002 yılında EFQM (Avrupa Kalite Vakfı) “ Müşteri Memnuniyeti” ve “ Çalışanların Yönetimi” kategorilerinde rol model ödülü, 2001 yılında KALDER Ulusal Kalite Büyük Ödülleri ile taçlandırıldı.” 


 


İlginizi çekebilir...

Alarko Carrier'dan ASAT'ta Dalgıç Pompa Eğitimi

Alarko Carrier, Türkiye'de ilk yerli dalgıç pompayı geliştirdiği 1972 yılından beri üretmiş olduğu dalgıç pompalarla yeraltı sularının kullanılmas...
19 Şubat 2020

Ticaret Bakanlığı Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul Katılımcılarını Destekliyor

İnşaat sektörünün trendlerinin konuşulacağı ve en son yapı teknolojileriyle yapı ürünlerinin sergileneceği Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 2020, 18-...
13 Şubat 2020

Tesisat Diyalogları Web Sitesi Yayında

Tesisat sektörünün köklü tedarikçi ve üretici firmalarından Aknur Ltd. tesisat sektörü için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi....
10 Şubat 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.