E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

BDR Thermea Group'tan, Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

BDR Thermea Group'tan, Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

23 Temmuz 2019 | HABERLER
284. Sayı (Ağustos 2019)
1.897 kez okundu

Baymak’ın da aralarında yer aldığı markaları bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group, dünyanın ilk hidrojenle çalışan kombisini tanıttı. BDR Thermea Group tarafından geliştirilen kombi, CO2 salınımı olmadan rüzgâr veya güneş enerjisinden üretilen saf hidrojenin kullanımıyla sektörde çığır açmaya hazırlanıyor.

BDR Thermea Group'un İtalya'daki Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen hidrojenle çalışan kombi, Hollanda'da gaz dağıtım firması Stedin iş birliğiyle gerçekleştirilen ilk pilot çalışmanın ardından, Birleşik Krallık başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde geniş ölçekli test uygulamalarına başlayacak.

"Sürdürülebilirlikteki iddiamızda kararlıyız"
Hidrojen ile çalışan kombinin geliştirilmesinin BDR Thermea Group'un düşük karbon salınımına sahip ısıtma çözümlerinin bir parçası olduğunu belirten BDR Thermea Group CEO'su Bertrand Schmitt sözlerine şöyle devam etti; "Sürdürülebilir şekilde üretilen hidrojen, gelecek için önemli ve potansiyeli yüksek bir enerji taşıyıcısı. Özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi gibi kış aylarında en çok ihtiyaç duyulan kaynakların uzun süre kullanımı için gerekli depolama koşullarının sağlanması konusunda bu teknolojiye ihtiyaç duyacağız. Yakıt kullanan ürünlerimizin yanı sıra hidrojen ile çalışan yeni kombimizle sürdürülebilir bir çevre yaratmak konusunda kararlıyız.”

Pilot Çalışmaların Alanı Genişleyecek
Hidrojenle çalışan kombinin kullanımı ve test alanları konusunda bilgi veren BDR Thermea Group CTO'su Peter Snel; "Hidrojen ile çalışan kombinin çalışma prensibi, doğalgaz ile çalışan bir kombininki ile aynı. Gelecekte doğalgaz hatları yoluyla hidrojenin tedarik edilmeye başlanması ile doğalgaz ile çalışan kombileri, hidrojen ile çalışan kombilerle değiştirebileceğiz. Bu nedenle şebeke operatörleriyle iş birliği yapmak, çok önemli. Hollanda’daki pilot çalışmaya ek olarak Birleşik Krallık'ta geniş ölçekli bir demo projeyi de uygulamaya alacağız. Önümüzdeki iki yıl içinde 400'ün üzerinde hidrojen ile çalışan kombinin kurulumu ve ilk çalıştırması yapılacak" dedi. Test uygulamaları için iş birliği yaptıkları gaz firması Stedin gibi Avrupa'daki diğer gaz dağıtım kuruluşları ve bina sahiplerini de saha testleri için iş birliğine davet ettiklerini dile getiren Snel, CO2'siz ısı tedarik teknolojilerinin gelişiminde ancak bu şekilde bir hızlanma yaşanabileceğini, bu uygulamaların aynı zamanda rüzgâr ve güneş enerjisi kullanarak sürdürülebilir ve çevreci enerjinin üretimini de artıracağını dile getirdi.

Neden Hidrojen?

Endüstriyel alanda 1950’lerden bu yana kullanılan hidrojen, iklimlendirme sektöründe de yeni fırsatlar sunuyor. Fosil yakıtlardan sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçiş aşamasında sadece güneş ve rüzgar değil farklı enerji taşıyıcıları da kullanılmaya başlanacak. Bu enerji taşıyıcılarında gelecekteki büyük rolün sahibi ise hidrojen olarak karşımıza çıkıyor. Hidrojen doğalgaz, rüzgar ve güneş gibi bir enerji kaynağı değildir. Hidrojen bir gaz ve bu nedenle bir enerji taşıyıcısıdır bu nedenle hidrojenden enerji üretilebilir. Tıpkı doğalgaz ve diğer gazlar gibi, hidrojeni de saklama ve depolama yöntemi ile kullanılabilir.

Geleceğin enerji taşıyıcılarından biri olan hidrojen gazı özellikle binalarda, evlerde hem ısıtma hem de sıcak su temininde kullanılabilecek. Özellikle bir ısı ağına bağlanamayan tarihi yapılarda hidrojen gazı güvenli ve temiz bir enerji olarak alternatif olarak kullanılabilecek.

Hidrojen, depolanması kolay bir gazdır. Taşınması kolay olan hidrojen yenilenebilir enerjiden üretilirken, hidrojen ile çalışan bir kazandan doğaya kalan sadece sudur. Hidrojen gazında COâ‚‚ emisyonu bulunmaz bu yüzden temiz bir gelecek için alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Hidrojenin Merkezi Isıtmada Kullanımı
Mevcut doğalgaz altyapıları hidrojen gazı dağıtımı için elverişli olsa da geleneksel merkezi ısıtma kazanları hidrojen kullanımı için uygun değildir. Bu yüzden BDR Thermea Hollanda’daki ilk hidrojen kazanını geliştirerek saf hidrojen kullanımında sektörde yeni bir dönemin başlangıcına imza atmıştır. Bu çalışmaların önümüzdeki dönemlerde ‘Hidrojen mahalleleri’ olarak adlandırılan pilot uygulama alanlarında hayata geçirilerek ve yaygınlaşması amaçlanmaktadır.
 


 


İlginizi çekebilir...

Systemair HSK'dan Sektöre Özel Webinarlar

Systemair HSK, bu dönemde hem iç hava kalitesi konusunda paydaşlarını bilgilendirmek hem de iş ortaklarının öncelik verdiği önemli konulara dikkat çek...
1 Temmuz 2020

SOSİAD'ın Soğuk Zincir Konulu Webinarı Yoğun İlgi Gördü

'Yaşam için Soğuk Zincir', SOSİAD'ın bu yılki 26 Haziran Dünya Soğutma Günü etkinliği olarak gerçekleşen web seminerinde ele alındı....
1 Temmuz 2020

Turgay Karakuş, A Para TV'de İhracatın Yıldızları Programının Konuğu Oldu

Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği (SOSİAD) Başkanı Turgay Karakuş, 26 Haziran Dünya Soğutma Günü'nde A Para TV'de yayımlanan İhracatın Yıldı...
30 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.