E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Soğutma Klima Sektörü İstatistikleri Neyi Gösteriyor?

Soğutma Klima Sektörü İstatistikleri Neyi Gösteriyor?

4 Temmuz 2019 Perşembe / 13:32 | YAYINCIDAN
283. Sayı (Temmuz 2019)
25 kez okundu

Türkiye iklimlendirme sektörü üreticilerinin sivil toplum örgütü İSKİD, her yıl olduğu gibi bu yıl da sektör istatistiklerini yayımladı. Yayın Danışmanımız Muhittin Tekman hem kendi köşesinde hem de “Envanter” başlığını taşıyan sayfalarımızda istatistik verilerini okurlarımız için değerlendirdi. Son 11 yıl için ürün gurupları bazında artış ve düşüşleri de yorumlayan değerlendirmeyi okumanızı öneririm.

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD) Genel Kurulu sonunda yönetim kurulu başkanlığını İbrahim Biner üstlendi. İbrahim başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kutluyor ve başarılar diliyorum. İbrahim Biner bu sayımızda Konuk Yazar sayfamızın da konuğu oldu. Yazısında, mekanik tesisat uygulamalarının tasarım, ihale, sözleşme, yapım ve TAD aşamaları ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Geçtiğimiz ay basın toplantısında görüşme fırsatı yakaladığım İbrahim başkan, MTMD istatistiklerinde Türk mekanik müteahhitlerinin son üç yıl verilerine bakıldığında, yurtiçi - yurtdışı toplam gelirinin Amerikan Doları bazında 1.200.000’den iki yıl önce 700.000, geçtiğimiz yıl ise 300-400 bin dolarlara düştüğünü aktardı. İSKİD istatistikleri ile birlikte değerlendirilmesi gereken bir bilgi diye düşünüyorum.

Geçen sayımızda başladığımız “Akademi” tanıtımlarımıza bu sayı Baymak Akademi ile devam ediyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında eğitimler veren Baymak Akademi hakkında, Baymak Satış Sonrası Hizmetler Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurt bilgi aktardı.

Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü Emin Kasan, kendisi ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, “Termo Teknik olarak içinde bulunduğumuz dönemde, yüksek üretim ve ihracat kapasitemizi, sağlam mali yapımızı ve modern teknoloji altyapımızı güçlendiren yeni yatırımlar yapıyoruz” diyerek, Termo Teknik’teki son gelişmeleri okurlarımız için aktardı. Her iki yazıyı da ilgiyle okuyacağınızı umuyorum.

Okulların tatil olması, LGS ve YGS sınavlarının tamamlanması, yenilenen İstanbul seçimlerinin bitmesi ile bir yandan yaz tatilinin başlaması ve ülkemizin gerçek gündemine, ekonomik sosyal reformlara dönülecek olmasıyla iş hayatında da tansiyonun düşeceği görülüyor. Önümüzdeki dönem için birlik ve beraberlik içinde daha çok çalışmaya odaklanarak, olası tehdit ve tehlikeleri bertaraf edeceğimizi umut ediyor, ülkemiz ve milletimiz için esenlik temenni ediyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan


 


İlginizi çekebilir...

Yapı Kimlik Belgesi - Yapı Yasası ve Yapı Sigortası

B2B Medya Yayın Grubumuz dergilerinden Yalıtım dergimiz ile Çatı ve Cephe dergimizin gelenekselleşen ödül törenleri 7 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşti...
30 Mayıs 2019 Perşembe / 19:14

Tesis Yönetimi

Türkiye Tesis Yönetimi Konferansı'nın ikincisi geçtiğimiz ay Yenikapı Fuar ve Gösteri Merkezi'nde yapıldı....
6 Mayıs 2019 Pazartesi / 15:27

Değişim Rüzgarları Eserken Kimileri Duvar Örer, Kimileri Yeldeğirmeni Kurar

İSEDA Başkanı Turhan Karakaya, bu sayımızın Konuk Yazar sayfalarındaki "F-Gaz Yönetmeliği ve Sektöre Etkileri" başlıklı yazısını yukarıdaki ...
2 Nisan 2019 Salı / 16:33

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.