E-Dergi Oku 
DUYAR POMPA
COPA

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

3 Temmuz 2019 | SÖYLEŞİ
283. Sayı (Temmuz 2019)
4.164 kez okundu

Termo Teknik’teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, “Termo Teknik olarak içinde bulunduğumuz dönemde yüksek üretim ve ihracat kapasitemizi; sağlam mali yapımızı ve modern teknoloji alt yapımızı güçlendiren yeni yatırımlar yapıyoruz” diyerek mevcut piyasa koşullarında izledikleri stratejiyi paylaştı.

Öncelikle sizi ve şirketinizi tanıyabilir miyiz?

1965 Adana doğumluyum. Ailece ABD’ye göç ettik ve 1990 yılında üniversite bitiminde Türkiye’ye döndüm. Termo Teknik’te başlayan kariyerim üretim müdürlüğü, fabrika müdürlüğü, ticari koordinatörlük olarak devam etti. Şu anda da Termo Teknik Ticari Genel Müdürlüğü görevini yapmaktayım.

İstanbul İstinye’de 1966 yılında kurulan kat kaloriferi sistemleri üretimine 1986’da başlayarak ısı sistemleri tedarikçisi olmanın ilk adımlarını atan, 1999 yılında SRG’ye (Stelrad Radiators Group) katılarak iç ve dış pazarlarda gücünü arttıran Termo Teknik, 200’ün üzerinde bayi ve 500’ün üzerinde satış noktası ile Türkiye’nin tamamında tüketiciye ulaşıyor.

Çorlu’da, 6 üretim bandı ve yaklaşık 50 bin metrekare kapalı alana sahip olan, dünyanın en büyük panel radyatör fabrikasında üretim yapan Termo Teknik, panel radyatörün yanı sıra yüksek verimli kombi ve kazan serisini de Türk tüketicisine sunuyor. Termo Teknik bu özellikleri ile Türkiye ile Avrupa’nın en büyük ısı sistemleri tedarikçileri arasında bulunuyor. Termo Teknik üretim tesisleri bugün hem dünyada en çok panel radyatör üreten hem de Türkiye’nin en çok radyatör ihracatı yapan fabrikasıdır.

Termo Teknik tarafından Türkiye’de üretilen ve İngiltere’de üretilip Türk tüketicisine sunulan ürünler kalite ve sağlamlıkları ile dikkat çekiyor.

Silüet Serisi: Verimliliği, montaj kolaylığı ve çeşitliliği ile dikkat çeken panel radyatörler üreten Termo Teknik, şimdi Silüet Serisi ile mekanların estetiğine de katkıda bulunmayı hedefliyor. Tıpkı klasik panel radyatörler gibi çelikten imal edilen dolayısıyla aynı dayanıklılık ve tesisat dostu yapıya sahip olan Silüet Serisi’nin yatay ve dikey olarak tasarlanan Minima, Style, Vertica ve Latida modelleri bulunuyor. Termo Teknik Silüet Serisi panel radyatörlerin garanti süresi ise 15 yıl.

Kombi Kazan Grubu: Kombi ve kazan grubunda, İngiltere’de 110 yıllık tecrübe ve 6 Sigma ile üretilen, yüzde 109’a varan enerji verimliliğine sahip olan LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi ve İngiltere iş dünyasının en prestijli ödülü “The Queen’s Award” sahibi duvar tipi yoğuşmalı kazan EVOMAX bulunuyor.

LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi 5 yıl, EVOMAX Duvar tipi yoğuşmalı kazan 3 yıl garanti ile sunuluyor.

Termo Teknik olarak, “Uzun yıllardır sorunsuz şekilde kullandığınız ısıtma ürünlerinin Termo Teknik markasına sahip olması kesinlikle tesadüf değildir” sloganı ile hareket ediyoruz. Çünkü yıllardır değer yaratan ve Türk tüketicisinin uzun yıllar boyu sorunsuz kullanacağı verimli ısıtma ürünleri sunmak en önemli prensibimiz. Panel radyatörlerimizin yanında 6 Sigma ile üretilen LOGIC Premix Yoğuşmalı kombimiz bile düşük arıza oranları ile bu sloganımızı destekler özelliklere sahip.

Gündeminizde yeni yatırım planlarınız var mı?


Dünyanın en büyük panel radyatör fabrikası olan üretim birimimizde en çok kullandığımız hammadde çelik sac. Bu çelik sac verimlik ve ekonomi açısından modern üretim teknolojisiile işlemden geçirilerek radyatöre dönüşüyor.

Üretimimiz elektrik kaynaklı olduğundan minimum seviyede emisyon salınımı gerçekleşiyor. Üretimde kullandığımız teknoloji ve araçlar hem üstün kalite hem de verimlilik sağlıyor. Türkiye’nin ihtiyacını karşılayan ve başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihracat yapan bir üretim tesisine sahibiz. Fabrikamıza 2019 ve sonraki yıllarda da teknoloji yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Kapasite artırımı, ürün çeşitliliği, daha çevreci bir üretim için daha çevreci boya hatları, üretim tesisi gelişimi ve lojistik konularında 20 yıldır sürekli yatırım yapıyoruz.

Kalite belgeleri
Termo Teknik’in en önemli değerlerinden birisi çalışanlarıdır. Bu nedenle, kalitenin yanısıra iş güvenliğine yatırım yapıyoruz. TSE’nin yanısıra, BS, ISO 9001:2008 akreditasyonu; uluslararası radyatör standardı olan EN442 ve DIN, BSI, NF, GOST-R, UkrSEPRO, EMI’ye sahibiz. Çalışanların iş güvenliği ve sağlığı açısından en önemli belge olan OHSAS 18001 belgemiz de var. 50’den fazla ülkeye ihraç edilen ürünlerimiz tüm bu ülkelerin standartlarını karşılayacak özelliklere sahip.

ERP’ye uygun ürünler
Ürünlerimizin tümüTürkiye’de 2018 yılı Nisan ayında uygulamaya konulan ERP (Energy Related Products - Enerji İlişkili Ürünler) Yönetmeliği’ne 2015 yılından beri uygun. ERP yönetmeliği, enerji tüketimini ve karbondioksit salınımını global bir çerçevede azaltmayı amaçlıyor. Termo Teknik olarak biz bu yönetmeliği hem Türkiye’nin çevre bilincinin gelişmesi hem de her yıl bilinçsiz ve verimsiz enerji tüketimi nedeniyle oluşan ulusal maddi kaybımızın önlenmesi açısından çok değerli ve kıymetli bir adım olarak görüyoruz. Bu amaçla, üstelik henüz ERP yönetmeliği Türkiye’de yeni yeni konuşulmaya başlanmışken, konvansiyonel kombi serisini ürün gamımızdan çıkarttık.

2019 Hedefleri
Türk tüketicisini Türkiye’den çok daha uzun yıllardır doğalgaz kullanan Avrupa ülkelerinde standartlaşmış ürün kalitesiyle buluşturabilmeyi amaçlıyoruz. Panel radyatör, bu hedefte Termo Teknik’in şüphesiz ana ürün serisidir. Sağlam ve estetik Silüet dekoratif radyatör serimiz ile tüketicilerin, mimarların ve proje uygulayıcılarının ısıtma algısını estetik ile birleştirmeyi hedefliyoruz.

Şu anki piyasa koşullarını da göz önüne alarak, şirketiniz açısından piyasa değerlendirmesi yapar mısınız? Bugünkü piyasa koşullarında şirketler sizce nasıl bir strateji izlemeli?

2018 yılı Ağustos ayında yaşanan döviz dalgalanması sonucu ortaya çıkan ve 2019 yılında da devam eden talep azlığı panel radyatör pazarının daralmasına neden olmuştur. Yeni inşaat segmentindeki daralma en fazla panel radyatör üretimini etkilemektedir. Bununla birlikte ortaya çıkan konut stok fazlalığı pazar hareketini kısıtlamaktadır.

İç pazarda yaşanan bu daralmayı ön görmekteydik; 2019 yılı planlamamızı bu doğrultuda yapmıştık. Bu durumun 2020 ve 2021 yılında da devam edeceğini düşünmekteyiz. Bunun için Termo Teknik olarak içinde bulunduğumuz dönemde yüksek üretim ve ihracat kapasitemizi; sağlam mali yapımızı ve modern teknoloji alt yapımızı güçlendiren yeni yatırımlar yapmaktayız. Ayrıca, bayilerimiz ve tüm iş ortaklarımızı bu yönlerini güçlendirmeleri için desteklemekteyiz.Bugün dünyanın en büyük üretim gücüne sahip panel radyatör fabrikası Termo Teknik’tir.

Isıtma sektöründe acil olarak çözülmesi gereken sorunlar, yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Bugün sektörün gelişimini negatif yönde etkileyen en önemli husus, bazı üreticilerin özellikle yurt içi pazarında standartlarla belirlenen kaliteden taviz vererek pazarda fiyat odaklı rekabet ortamı oluşmasına sebep olmasıdır.

Termo Teknik olarak modern üretim teknolojimiz ve uyguladığımız standartlar ile sektöre örnek oluyor ve sektörün kalitesini yukarı taşıyoruz; taşımaya da devam edeceğiz.

Termo Teknik üstün teknoloji ile yeni ürünler geliştirmeye ve ihraç etmeye, ısıtma sitemleri pazarında dünyanın önde gelen markalarının seçkin ürünlerini Türkiye’ye sunmaya, iş ortaklarının her zaman yanında olmaya ve son kullanıcılara etkili hizmet vermeye devam edecektir.

İhracattaki konumunuzu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son 20 yıldır her yıl Türkiye’de en fazla radyatör ihracatı yapan firma olarak tescilleniyoruz. Bu başarımızı istikrarlı fiyat, uygun kalite ve zamanında teslimata borçluyuz. Daha uzun yıllar sürdürmek üzere çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Yaptığımız ihracatla Türk ekonomisine katkı sunmaktan gurur duyuyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz ve vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Termo Teknik 50 yılı aşan süreden bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Köklü geçmişimizin de verdiği güçle Türkiye’de hemen hemen bütün kullanıcılar ve profesyoneller tarafından bilinen bir markayız. 50 yılda bayilerimiz ve tüm iş ortaklarımız ile samimiyete, güvene ve iş birliğine dayanan bir ilişki kurduk; 2019’da da iş birliklerimize olan yatırımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz ve bayilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

 


İlginizi çekebilir...

Covid-19 Salgını İklimlendirmenin Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Covid-19 salgınının, hayatın her alanına olduğu gibi sektörümüze de önemli etkileri oldu....
6 Temmuz 2020

Doğu İklimlendirme Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü Zihni Işık: 'Dinle, Uygula, Güven, Tesis Et, Sun'

Doğu İklimlendirme Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü Zihni Işık şirketlerinin faaliyetlerini dergimize anlattı....
4 Haziran 2020

Çamsan AVM'nin İklimlendirmesi Form'un Enerji Verimli Çözümleri İle Sağlanıyor

Çamsan Gayrimenkul Yatırım A.Ş. tarafından İstanbul Sancaktepe'de hayata geçirilen Çamsanpark AVM'nin iklimlendirme sistemlerindeki tercihi Fo...
4 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.