E-Dergi Oku 

Sektörün de Eğitim Merkezi: Bosch Termoteknik Akademi

Sektörün de Eğitim Merkezi: Bosch Termoteknik Akademi

24 Mayıs 2019 | HABERLER
282. Sayı (Haziran 2019)
2.502 kez okundu

Her ay sektörün önde gelen firmalarından birini ziyaret ederek, eğitim bölümlerini mercek altına alacağımız ve burada yapılan çalışmalar ile ilgili bilgileri sizlere aktaracağımız yeni yazı dizimizin ilk durağı Bosch Termoteknik Akademi oldu. Bosch Termoteknik Akademi hakkında Pazarlama Direktörü Ali Aktaş’tan edindiğimiz bilgileri ve akademi ile ilgili ayrıntıları sizler ile paylaşıyoruz.

Şubat 2014 itibari ile kendini yenileyen ve “Bilgi paylaştıkça çoğalır” vizyonuyla yola çıkan Bosch Termoteknik Akademi, tam donanımlı eğitim merkezi olarak hizmet veriyor. Bosch Termoteknik Akademi’nin hedef kitlesini firma içi çalışanlar dışında; yetkili bayi ve yetkili servislerinin personelleri, sektörde faaliyet gösteren projeciler, uygulamacılar, mühendis, tekniker ve teknisyenler, sivil toplum örgütleri, mimarlar ve eğitmenler oluşturuyor.

Bosch Termoteknik Akademi bünyesindeki eğitimler teknik eğitim ve İnovasyon Merkezi Müdürü İbrahim Özyeşilova koordinasyonunda; Teknik Eğitmenler Taşer Genç, Necati Soydemir ve Eğitim Bölümü Asistanı Figen Yapıcıoğlu tarafından organize ediliyor. Teknik eğitim birimi, Akademinin teknolojik alt yapısını geliştirmek ve eğitmenlerin yetkinliğini sürekli en üst seviyelerde tutmak üzere kurulmuş. Akademi bünyesindeki eğitimler, teknik eğitim koordinatörü ve teknik eğitmenlerden oluşan eğitim birimi tarafından düzenli olarak organize ediliyor ve eğitim takvimi oluşturuluyor. Hazırlanan eğitim takvimi yılbaşında hem bayiler hem de servisler ile paylaşılıyor. 

Akademi bünyesindeki İstanbul, Manisa ve Ankara’daki eğitim merkezlerinde; teorik eğitim, ısıtma ve klima sistemlerine özel uygulamalı eğitim salonları bulunuyor. Uygulamalı eğitim salonlarında tüm cihazlar çalışır halde. Bu sayede eğitime katılanlar yüzde 100 uygulama yapma ve sahadaki şartları görme şansını yakalıyorlar. Eğitim salonlarında otomasyon sistemlerinin de simülasyonları bulunuyor. Bu sayede kaliteli bir iklimlendirme sistemleri otomatik kontrol eğitimi verilebiliyor.

Bununla birlikte 2017 yılında açılışı yapılan; Bosch Termoteknik Manisa Fabrikası bünyesinde hayata geçirilen Termoteknoloji İnovasyon Merkezi’nde 320 kişi kapasiteli oditoryum, 3 farklı alanda hizmet veren eğitim salonu, ürünlerin sergilendiği dijital ve mobil içeriklerle de desteklenen showroom yer alıyor. 

Akademi eğitimleri yalnızca İstanbul, Manisa ve Ankara’daki eğitim merkezleri ile sınırlı değil. Ülke çapında birçok bölge ve şehirde düzenlenen toplantı ve konferans salonlarında eğitimler hedef kitlelere ulaştırılıyor.

Ayrıca, Bosch Termoteknik Akademi’nin dijital eğitim ve uzaktan öğrenme platformu sayesinde eğitimler kayıt altında tutuluyor ve uzaktan öğrenme içerikleri kullanıcılar ile paylaşabiliyor. Eğitimlere katılan katılımcılar sisteme kullanıcı olarak tanımlanıyor, kullanıcılara eğitim içeriklerine istedikleri zaman internet üzerinden ulaşma imkânı tanınıyor.

Kullanıcılara platformda bulunan kütüphane içeriklerinde yararlanabilme ve diğer kullanıcılar ile iş arkadaşı olup, tartışma konuları üzerinde fikir paylaşabilme imkânı da sunuluyor. Eğitimlerde katılımcı kayıtları, değerlendirme anketleri ve sınavları dijital oylama sistemi ile interaktif olarak yapılabiliyor. Eğitmenler son teknoloji eğitim gereçleri ile destekleniyor.

“Üniversiteler, Meslek Yüksek Okulları ve Meslek Liseleri ile Ortak Projeler Yapıyoruz”

Eğitim bizim firmamızın genlerinde olan ve çok önem verdiğimiz bir konu. Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz ilk günden beri eğitim salonlarımız şirket binalarımızın en önemli parçası oldu. Eğitim salonları kendi iş ortaklarımız ile bir araya gelmenin yanı sıra birçok dernek, sivil toplum kuruluşu ve üniversiteler gibi sektör paydaşlarının da buluşma yeri oldu. Uygulamalı ve teorik eğitim salonlarımızla planlı eğitimlerimizin yanı sıra Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlediğimiz eğitimler ile iş ortaklarımız ve HVAC pazarının önemli oyuncuları ile yıl içerisinde bir araya geliyoruz. Bayi, alt bayi ve yetkili servislerimize sunduğumuz planlı eğitimlerin dışında; Üniversiteler, Meslek Yüksek Okulları ve Meslek Liseleri ile ortak projeler yaparak sektörümüzün gelecekteki oyuncularının eğitimine de katkıda bulunuyoruz.

“İklimlendirme Derslerine Katılıp Eğitimler Veriyoruz”

Farklı üniversitelerden gelen eğitim taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. 2016’dan bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Okan Üniversitesi, İzmir Yüksek teknoloji Enstitüsü öğrencilerine teknik eğitim desteği verdik. Ayrıca yine üniversite ve lise öğrencilerine genel müdürlük binamızda ve Manisa fabrikamızda düzenlediğimiz teknik gezilere katılım imkânı sunuyoruz. Kendi binalarımızda verdiğimiz eğitimlerin yanı sıra üniversite ve meslek yüksekokullarının iklimlendirme derslerine katılıp eğitimler veriyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri Bahçeşehir Üniversitesi ile yaptığımız ve bir eğitim yarıyılı boyunca iklimlendirme dersini verdiğimiz işbirliği projesi.

“Mesleki ve Teknik Eğitimin Gelişimine Yönelik İşbirliği Protokolüne İmza Attık”

Bu işbirlikleri sürerken İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi Tesisat ve İklimlendirme bölümü eğitim salonlarının yenilenme ihtiyacına yönelik olarak bu salonu Bosch Termoteknik Akademi adı ile yeniledik.

Özellikle meslek liselerine yapılan yatırımın ülkemizin geleceğine ve sektörümüze yatırım anlamına geldiğini düşünüyoruz. Meslek liseleri ile bugüne kadar yaptığımız işbirliklerini arttırarak sürdürmek ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın da onayladığı bir çerçeve içerisine almak amacı ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne talebimizi ilettik ve mesleki ve teknik eğitimin gelişimine yönelik ortak çalışmaları konu alan bir iş birliği protokolüne imza attık.

Protokol çerçevesinde, İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesinin Tesisat ve İklimlendirme Eğitim salonlarının yenilenmesini üstlendik. Yenilenen eğitim salonlarında hem Meslek Lisesi Öğrencilerimiz eğitim alabilecek hem de firmamız iş ortaklarına yönelik eğitimler için bu salonları kullanabilecektir. Aynı şekilde İstanbul Yakacık Endüstri Meslek Lisesi iklimlendirme bölümü eğitim salonu da tekrar düzenledik. Her yıl Türkiye’nin değişik yerlerinde bu tip ihtiyacı olan meslek okullarına destek sağlıyoruz. 2018 yılı içerisinde yaklaşık 50 okula kombi, klima gibi cihazları eğitimlerinde kullanmaları için destek sağladık.

Gerek üniversitelerin teknik fakülteleri ile gerek ise meslek liseleri ve meslek yüksekokulları ile ilişkilerimizi daha da geliştirerek sektörümüze ve ülkemize teknik eleman yetiştirilmesine daha fazla katkıda bulunabilmeyi arzuluyoruz.

“Burası Sadece Bosch Termoteknik’in Değil Sektörün de Eğitim ve Deneyim Merkezi”

Bosch Termoteknik Akademi, Türkiye’deki çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın yanı sıra ihracat yaptığımız, Avrupa’dan Asya’ya kadar uzanan 41 farklı ülkenin tamamına açık bir müşteri deneyim merkezidir. Bu merkezde iş ortaklarımıza, mevcut ve potansiyel müşterilerimize, tüm cihazlarımızı ve bu cihazların teknoloji ile olan birlikteliğini deneyimleyerek gösterme imkânımız mevcut. Misafirlerimiz cihazları çalışır şekilde tecrübe etme fırsatı da buluyorlar. Sadece müşterilerimize de değil; meslek lisesi, üniversite öğrencileri ve öğretmenleri, gaz şirketleri, dernekler gibi kurum ve kuruluşlara da eğitimler veriyoruz. Yani burası yalnızca Bosch Termoteknik’in değil, sektörün bir deneyim ve eğitim merkezi konumundadır. İnovatif yaklaşımlarla tasarlanmış bu merkezde fikirler tartışılarak, paylaşılarak sektör için yeni yaklaşımlar geliştirilmektedir. Ayrıca bizi geçmişten geleceğe taşıyan teknoloji, üretim, müşteri odaklılık, eğitim ve başarı gibi değerlerimizi sektöre, dünyaya ve gelecek nesillere bu merkezde yaptığımız eğitimler ve organizasyonlarla aktarma şansı da yakalıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra eğitimlerimiz de şirket olarak odaklandığımız bir diğer konu. Bosch Termoteknik Akademi’nin bayiler ve servisler için her sene düzenlediği eğitimlerde tesisat ve iklimlendirme konularında temel eğitimler vererek teknik bilgilerini taze tutuyoruz. Bu eğitimlerde, ürün gamımızda yer alan yer tipi kazanlardan kombiye, VRF klima sistemlerinden split klimalara kadar tüm ürünlerle ilgili bilgi veriyoruz. Bosch Termoteknik Akademi bünyesinde hayata geçireceğimiz uzaktan eğitim platformu ile de bayilerin eğitimlerimize bilgisayar olan herhangi bir yerden, ihtiyaç duydukları her an ulaşmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Son olarak, şirketimizin her geçen gün daha da geliştirdiği; Bosch Partner Program ve Buderus Star Club gibi projelerimiz bulunuyor. Geçtiğimiz sene hayata geçirilen, iş ortaklarımızın gelişimine destek verirken aynı zamanda birçok avantajı da beraberinde sunan programlarımızla tüm iş ortaklarımızla, düzenli olarak iletişim içinde olmayı planlıyoruz. 

Bununla birlikte; yetkili servis personellerimizin teknik bilgi düzeyi düzenli eğitimlerle üst seviyelerde tutuluyor. Ürüne özel eğitimlerimizle uzmanlaşmış personel yetiştiriyoruz. Aramıza yeni katılan çalışma arkadaşlarımıza verdiğimiz temel teknik eğitimlerin dışında yenileme eğitimleri sayesinde de tecrübeli personelimizin bilgilerini güncel tutuyoruz. Sadece teknik eğitimler değil, müşteri ile iletişimimizi kuvvetlendirmek adına eğitimler de sağlıyoruz. Her servis teknisyenimizi bilgi seviyelerine göre takip ediyoruz. Servis eğitimlerimizi Bosch Termoteknik Akademi Uzaktan Eğitim Platformu ile destekleyerek, istedikleri her an bilgiye ulaşmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

“Mesleki Yeterlilik Belgesi için Yetki Almış Kurumlar ile Ortak Eğitimler Düzenliyoruz”

Her eğitim sonunda mutlaka eğitim sertifikası veriliyor. Mesleki yeterlilik belgesi vermek için yetki almış kurumlar ile eğitim salonlarımızda ortak eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimler sonucunda bu kurumlar iş ortaklarımıza yetki verebiliyorlar. Biz de eğitim imkânlarımızı bu kurumlara açarak yetkilendirme konusunda destek veriyoruz.

“Bizim Gibi Firmalar Her Yıl en az 2 Okula Son Teknoloji Bir Eğitim Salonu Kazandırmalı”

Biz uzun yıllardır sektörün içindeyiz. Yıllardır hizmet verdiğimiz ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörünün temel ihtiyaçlarını çok iyi biliyoruz. Bunlar arasında özellikle bilgi ve kalifiye işgücüne olan ihtiyaç oldukça yüksek bir orana sahip. Hem bu ihtiyaçları karşılamak hem de beraberinde güvenli, kaliteli ve uzun ömürlü çözümlerle müşteri memnuniyetini artırmak için bu merkezi kurduk. Bu alandaki ihtiyacın bilinciyle hem sektörümüzü geliştirmeyi hem de müşterilerimizi memnun etmeyi hedefleyerek Termoteknoloji İnovasyon Merkezi’ni hayata geçirdik. Diğer firmalarda eğitim alanına önem vererek, nitelikli eğitim içeriklerini artırmalıdırlar. Bununla birlikte meslek liselerine yapılan yatırımlarında tüm sektörler için kalifiye iş gücünü artırmak adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda üniversiteler ve meslek yüksekokullarına verilen desteğin tüm sektöre de örnek olacağına inanıyorum. Bizim gibi firmalar her yıl en az 2 okula son teknoloji bir eğitim salonu kazandırsalar yıllar içerisinde bu mesleği yapacak öğrencilerin yetişeceği okulların eğitim kalitesinin daha artacağına ve sektörümüze çok büyük bir fayda olacağına inanıyorum.

Bununla birlikte artık uzaktan eğitim de çok büyük önem kazanmaya başladı. Özellikle teorik eğitimler çok pratik bir şekilde internet üzerinden verilebiliyor. Firmalar, hatta ileride okullar bu tip platformları hayata geçirerek sektörümüzde de hayat boyu öğrenmeyi destekleyebilirler.


 


İlginizi çekebilir...

Vaillant, Pandemi Döneminde "Evde konfor" Odağında Attığı Adımları "XCO'20"de Anlattı

Vaillant, 'Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO'20'de, pandemi döneminde değişen müşteri deneyimi ve bu alanda atılan adımları anlattı...
21 Mayıs 2020

MTMD 'Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Webinar'ı Gerçekleşti

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği 20 Mayıs Çarşamba günü, saat 14.00-15.15 arasında 'Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Yaklaşımları Webi...
21 Mayıs 2020

Alarko Carrier ACademi'den "Pandemi Hastaneleri Özelinde Enfeksiyon" Webinarı

Alarko Carrier ACademi Webinar'ları "Pandemi Hastaneleri Özelinde Enfeksiyon" konusuyla devam ediyor...
20 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.