E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Friterm Bakım İşletme Şefi Metin Tekeler: 'İlkelerimize Uygun Bir Yeşil Bina İnşa Ettik'

Friterm Bakım İşletme Şefi Metin Tekeler: 'İlkelerimize Uygun Bir Yeşil Bina İnşa Ettik'

6 Şubat 2019 Çarşamba / 15:41 | SÖYLEŞİ
278. Sayı (Şubat 2019)
496 kez okundu

Friterm’in, Dilovası Makine İhtisas OSB’de kurulan yeni üretim tesisi BREEAM Very Good derecesinde sertifika aldı. “Yeni bir fabrika fikri doğduğunda, doğaya dost sanayi ilkemize uygun olarak yeşil bir bina inşa etmeye karar verdik” diyen Friterm Bakım İşletme Şefi ve BREEAM Proje Yöneticisi Metin Tekeler, Sertfikasyon süreci ve Friterm'in bu konuyla ilgili yaptığı çalışmalar hakkında dergimize bilgi verdi.


Friterm ve faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?
Friterm 1979 yılında İstanbul’da kuruldu. Ticari soğutma, endüstriyel soğutma ve iklimlendirme sektöründe projelendirme, imalat, taahhüt ve satış faaliyetleri ile gelişimini sürdürüyor. Süreç içinde kanatlı borulu ısı eşanjörlerinde uzmanlaşmış olup iklimlendirme; endüstriyel soğutma; enerji ve proses soğutma sektörüne yönelik hemen her türlü kanatlı borulu ısı değiştiriciyi, kendi özgün yazılımını kullanarak tasarlıyor ve üretiyor. Hava soğutmalı kondenserler, soğuk oda evaporatörleri, eurovent sertifikalı kuru soğutucular, su/glikollü hava ısıtıcı ve soğutucular, buharlı ısıtıcılar, yağ soğutucuları, ısı geri kazanım bataryaları, LT/HT radyatörler, türbin giriş havası soğutma ve ısıtma üniteleri, hava soğutmalı ORC kondenserler ve buhar kondenserleri (ACC) üretilen başlıca ürünlerdir. Freon, amonyak, CO2, su/glikol gibi iç akışkanlar ve bakır, alüminyum, paslanmaz çelik, titanyum gibi malzeme çeşitliliği ile zengin bir ürün seçeneği sunuluyor. Halen İstanbul Tuzla’da 13.000 m² ve Kocaeli Dilovası’nda 38.000 m² kapalı alana sahip iki üretim tesisi, Ar-Ge merkezi, Friterm Akademi; 250 yetkin personeli, modern makina ve donanımı ile Friterm sektördeki öncü tedarikçi rolünü pekiştiriyor.

Neden yeşil bir bina yapma ihtiyacı duydunuz?
Friterm olarak doğaya dost sanayi ilkesini benimsiyor ve her alanda buna uygun adım atarak ilerlemeye gayret ediyoruz. Ürünlerimizle ilgili olarak, enerji verimliliği en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri. 

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizde de yine doğaya dost sanayi ilkesiyle hareket ediyoruz. Sokak hayvanlarıyla ilgili gerçekleştirdiğimiz “Bizim Sokağın Çocukları” projesi, enerji verimliliği kitabımız, Tema Vakfı ile yaptığımız iş birlikleri gibi birçok çalışmada sürdürülebilirlik, doğa ve çevre yararına hareket etmek bizim için önemli. Yeni bir fabrika fikri doğduğunda da doğaya dost sanayi ilkemize uygun olarak yeşil bir bina inşa etmeye karar verdik.

Yeni fabrikanızı Yeşil Bina yapan unsurlar nelerdir?
Friterm Dilovası Ana Üretim Tesisi, çevreye azami özen gösterilerek güneş vb. doğal kaynaklardan enerji elde edecek şekilde yeşil bina standartlarında tasarlandı ve yapıldı. Binanın tasarım ve yapım aşamasında enerji verimliliği, yalıtım, enerji ve su tasarrufu, geri dönüşüm, yaşam alanlarının iyileştirilmesi gibi birçok detay düşünüldü. 

Binanın mimari özelliklerinden bahseder misiniz?
Bina Friterm’e ait 60 dönüm alanda 32 bin 149 metrekarelik alana inşa edildi. Geri kalan açık alanda Friterm Futbol Kulübü’ne ait halı saha, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunuyor.

Binada Yeşil Bina sertifikası alınmasını sağlayan uygulamaların detayları hakkında bilgi verir misiniz?
Birçok farklı kriter üzerinden değerlendirme yapılan sertifikasyon sürecinde, bina yönetimi, enerji verimliliği, arazi kullanımı ve ekoloji, ulaşım, malzeme ve kirlilik gibi birçok konu değerlendirmeye alındı. Tasarım aşamasında uygulanan enerji modellemesi doğrultusunda maksimum verimlilik sağlayacak sistemler tercih edildi.

Aydınlatma otomasyonu; bildiğiniz gibi enerji tasarrufunda en önemli konulardan biri hatta bugün ülkemizde harcanan elektrik enerjisinin yüzde 20’sinin aydınlatma için kullanıldığı tahmin ediliyor. Biz Friterm olarak yeni fabrikamızı tasarlarken, aydınlatma en önem verdiğimiz konulardan biri oldu. Üretim tesisi, çalışanların maksimum oranda gün ışığından faydalanması amaçlanarak tasarlandı. Üretim alanında uygulanan gün ışığı sensörü uygulaması ile aydınlatmadan kaynaklı enerji tüketiminden büyük ölçüde tasarruf elde edildi. Depo kısmında bulunan sensörlü aydınlatmamız da yine enerji tasarrufu konusunda önemli bir rol oynuyor.

Enerji kullanımında en önemli kalemlerden bir diğeri olan ısınma ihtiyacı, ısı geri kazanım konusunda da fabrikamız enerji tassarufuyla ilgili önemli çözümler sunuyor. Dışarı ısı salımını minimuma düşürecek şekilde tasarlanan bina yalıtımı, enerji tasarrufunda önemli bir rol oynuyor. Üretim tesisinin güneydoğu cephesinde 380 metrekarelik alana yapılan Solarwall (Güneş duvarı) teknolojisiyle güneşten elde ettiğimiz enerjiyi, taze hava kullanarak ortama aktarıyor ve içeri giren havanın önceden güneş enerjisiyle ısınmış olmasını sağlıyoruz. Bunun yanında içeride kurulu ısı geri kazanım sistemi sayesinde elde edilen ısı, havalandırma için iç ortama sağlanan dış havayı ısıtarak enerji tüketiminde büyük ölçüde tasarruf sağlıyor.

Kompresör Ekobox Isı Geri Kazanım Sistemi: özel ısı geri kazanım modülü sayesinde kompresörün havayı sıkıştırması sonucunda ortaya çıkan ısıyı, suyumuzu ısıtarak değerlendiriyoruz. Enerji geri kazanım sistemi, kompresörün kullanımına ve yüküne bağlı olarak +75 ºC’ye kadar sıcak su elde etmemizi sağlıyor. Bu ısı enerjisini de ısıtmada kullanıyoruz.

Bildğiniz gibi doğal su kaynaklarının yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Tesis içersindeki Yağmur suyu deposu ve sifonik sistem ile yaz ayları hariç su kullanımının büyük çoğunluğu yağmurlardan sağlanıyor. Verimli su armatürlerinin tercih edilmesi ve toplanan yağmur suyunun proseste ve peyzajda kullanılması ile büyük ölçüde su tasarrufu sağlanıyor.

Gri suları (İnsanların günlük yaşam faaliyetleri sırasında ihtiyaç duydukları ve kullanımları sonucu oluşan atık sular gri su olarak tanımlanmaktadır) belli filtrelerden geçirerek tekrar kullanılabilir hale getiriyoruz.

Bina akustiğiyle gürültü kirliliğinin önüne geçerken, bina dışında yer alan yaya ve bisiklet yollarıyla da çevreye katkıda bulunmak hedeflendi. İnşaat süresince sahadan kaynaklı çevresel etkiler minimize edildi.


 


İlginizi çekebilir...

"Türkiye'den Çıkan Global Bir Marka Olmak İstiyoruz"

ODE'nin gündemine ve sektöre dair kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayan ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, ODE'...
24 Mayıs 2019 Cuma / 11:10

Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu: "Hedefimiz Globalleşmek"

Şirketlerinin globalleşme hedefleri doğrultusunda yaptıkları çalışmaları dergimize anlatan Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu, 'Yarın Bore...
13 Mayıs 2019 Pazartesi / 14:22

Arçelik'in Gündemi Enerji Verimliliği

Enerji verimliliği üzerine yaptığı çalışmalar ile Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketi kimliği kazanan Arçelik, sunduğu kurumsal çözümler ile dikkat...
13 Mayıs 2019 Pazartesi / 14:01

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.