E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

14 Kasım 2018 Çarşamba | GÜNCEL
276. Sayı (Aralık 2018)
2.125 kez okundu

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - Mostra Convegno Expocomfort'un çalışmalarına başlandı. 2018 yılında gerçekleştirilen MCE fuarında162 binin üzerinde katılımcıyla sürekli bir büyüme kaydedilerek, bir önceki fuara göre İtalya'dan gelen ziyaretçilerde yüzde 4, yabancı ziyaretçilerde yüzde 5,6 artış sağlandı. 2020’de gerçekleşecek olan fuarda bu rakamların daha da artması beklenirken, Türkiye'nin de fuara partner ülke olacağı MCE tarafından açıklandı. Türk firmalarına 3 bin 600 metrekare yer ayrılan fuarda, şu ana kadar 70 Türk şirketinin katılım sağlayacağı teyit edildi.

Türkiye 2017 yılında OECD ülkeleri (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) arasında en yüksek GSYH büyümesi ve en yüksek G20 ekonomisi büyümesi ile Avrupa'nın 5. büyük ve dünyanın 13. büyük ekonomisi olmuştu. Türkiye’nin her zaman ana ortakları arasında yer alan İtalya ile ekonomik ve ticari ilişkiler gelişmeye devam ediyor. İtalya, Türk HVAC-R endüstrisi için önemli bir pazarı temsil etmekte olup, iki ülke arasındaki ticaret hacmi her yıl yaklaşık 1 milyar dolara ulaşmaktadır. Türkiye, İtalya’nın ithalat yaptığı ülkeler arasında Çin ve Almanya'dan sonra üçüncü sırada; ihracat yaptığı ülkeler arasında da Almanya ile İngiltere'den sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Isıtma sistemleri sektörü, İtalya’ya yapılan ihracatta yüzde 38 pazar payı ve 65 milyon 467 bin 158 dolar (2017 verileri) seviyesinde mevcut ihracat değeri ile ilk sırada yer alıyor. Ardından yüzde 23'lük pazar payına sahip olan sıhhi tesisat sistemleri geliyor (ihracat değeri 39 milyon 233 bin 87 dolar). Bunu sırasıyla yüzde18 pazar payı ile havalandırma sistemleri (ihracat değeri 31 milyon 184 bin 367 dolar), yüzde12 pazar payı ile havalandırma sistemleri (ihracat değeri 21 milyon 598 bin 791 dolar) ve yüzde 9 pazar payı ile soğutma sistemleri (ihracat değeri 15 milyon 420 bin 622 dolar) izliyor.

Bu bağlamda Türkiye, MCE 2020'de onur konuğu olacak. Bu girişimde, 900'den fazla şirketi temsil eden İSİB (Türk İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği) ile birlikte geliştirilen bir dizi tanıtım faaliyetleri yürütülecek. Her iki ülkenin işletmeleri ile her iki yılda bir MCE'nin koridorlarında yürütülen çalışmalarla, HVAC-R sektöründe profesyoneller arasında geniş bir yelpazede iş ve ağ fırsatları yaratılması amaçlanıyor.

Partner ülke etkinlikleri arasında yer alan MCE’nin uluslararası roadshow’unun ayaklarından birisi İSİB işbirliği ile İstanbul’da düzenlenecek. Bununla MCE gibi uluslararası bir ticaret fuarının hem şirketlere hem de profesyonellere ilişkiler kurmak için sunabileceği sayısız fırsatın açıklanması amaçlanıyor.


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.