E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

MTMD Sektör Buluşması Gerçekleşti

MTMD Sektör Buluşması Gerçekleşti

6 Aralık 2018 Perşembe | HABERLER
276. Sayı (Aralık 2018)
389 kez okundu

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği, 1 Kasım’da Grand Sheraton Ataşehir’de düzenlediği MTMD Sektör Buluşması ve Yeni Yayınlar Lansmanı’nda sektör paydaşlarıyla bir araya geldi. Etkinliğe, MTMD Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler, alanında uzman mühendisler ve çok sayıda MTMD üyesi katıldı.

MTMD Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Çelimli, derneğin iki önemli yayınının güncellendiğini vurgulayarak başladığı açılış konuşmasında, “Bu gece bir araya gelmemizde önemli rol oynayan DW 144 Sac Kanal İmalat ve Montaj İşleri Teknik Şartnamesi ve DW 172 Mutfak Havalandırma Şartnamesi’nin gözden geçirilmiş, yenilenmiş ikinci baskılarının sektöre kazandırılmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. DW 144’ün ülkemizde hava kanalı standartlarının oturmasında önemli katkılar sağladığını düşünüyoruz. Güncellenen DW 144’ün hava kanalı standartlarını imalatından montajına kadar daha iyi seviyelere getireceğine inanıyoruz. Ayrıca DW 172 Mutfak Havalandırma Şartnamesinde de önemli değişiklikler olduğu için güncellenmesi gerektiğini düşündük, dolayısıyla DW 172’nin de ikinci baskısını yayımladık. Bu iki önemli şartname kitabının sektöre dağıtımı derneğimiz tarafından yapılacaktır” dedi.

Son bir yıldır yaşanan ekonomik dalgalanmalar sebebiyle mekanik müteahhitlerin yeni pazar arayışı içinde olduklarını vurgulayan Çelimli, “Özellikle 2014-2015 yıllarında üst noktalara çıkan pazar payı, son bir yıldır parlak değil ve tahmin ediyoruz ki 2019 yılında da gelişim göstermeyecek. Ancak uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record) yayımladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesine göre; küresel inşaat sektöründe son yıllardaki küçülmeye rağmen 2016 yılında 40’tan 46’ya çıkan Türk firmalarının sayısı 2017 yılında değişmedi. Listedeki Türk firmalarının toplam pazar payı 2013 yılında yüzde 3.8 iken 2014 yılında yüzde 4.3, 2015 yılında yüzde 4.6, 2016 yılında yüzde 5.5 olmuştu. 2017 yılında ise bu oran yüzde 4.8 olarak gerçekleşti. 2016 ve 2017 yıllarındaki bu artış gurur verici. Dolayısıyla gerek uygulayıcı gerek tasarımcı tüm meslektaşlarımızın yurtdışı pazarlarında var olması gerekiyor. Aksi takdirde ekonomik sıkıntılar artacaktır. Dernek üyesi birçok firmamız, dört kıtada ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Bundan sonra sadece yurtiçinde çalışan üyelerimiz de artık yurtdışında da var olacak ve ülkemizi temsil edeceklerdir” diye konuştu.

2017 yılı envanter sonuçlarının henüz tamamlanmadığını ancak MTMD üyesi 28 firmanın 2014 yılında 1.2 milyar dolarlık sözleşme imzaladığını söyleyen İrfan Çelimli, “2015-2016 yıllarında düşüşler görülüyor ancak şu an 43 üyemizle birlikte yeni çalışmalarla bu rakamı artırmalıyız. En temel sorunumuz; ihalelerdeki ağır sözleşme şartları, haksız uygulamalar ve haksız rekabet. Sözleşmede adalet konusunu özellikle vurguluyorum. Bu sorunları, sektör bileşenleri olarak birlikte hareket ederek çözebiliriz. Sektörel kuvvetler ayrılığı olmazsa olmaz, her uzmanlık alanı kendi alanında temsil edilmeli. Dolayısıyla doğru, başarılı ve sürdürülebilir bir sektör olmak için tasarım, malzeme temini, uygulama, test ve devreye alma konularının her biri ayrı kuvvettir ve tüm bu disiplinler eşgüdüm içinde çalışmalıdır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından tesisat sektörüne ve MTMD çalışmalarına büyük katkı sağlayan ve onursal üye olarak derneğe kabul edilen uzmanlara; Prof. Dr. Hasan Heperkan, Dr. Kazım Beceren, Prof. Dr. Birol Kılkış, Şinasi Karaoğlu ve İbrahim Karakaş’a plaketleri takdim edildi.

MTMD’nin üç ayda bir yayımladığı e-derginin ilk üç sayısında reklam veren ve derneğe destek olan sektör paydaşları; Aldağ A.Ş. Genel Müdürü Doruk Oflaz, ATC Havalandırma Sistemleri Yönetici Ortakları Gebro Kılıç ve Sadin Tellioğlu ve Danfoss Isıtma Satış Direktörü Serhan Günel’e plaketleri takdim edildi.

MTMD Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Çelimli, DW 172 Mutfak Havalandırma Şartnamesi kitabının hazırlanmasındaki çalışmalarından dolayı MTMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Biner’e teşekkürlerini sundu. Ardından DW 172 Mutfak Havalandırma Şartnamesi’ne desteklerinden dolayı AES-ACAR Endüstriyel Sistemler Proje Müdürü Yiğit Tunç Acar, Alize Mühendislik Genel Müdürü Cüneyt Tecer, Doğu İklimlendirme Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Akyar, Halton Havalandırma Teknik Satış Destek Müdürü Aytek Bastaş, Link Yapı Proje Satış Müdürü Arda Karabulut, Systemair HSK Satış ve Pazarlama Direktörü Serkan Gündüz ve Ventek Mühendislik Genel Müdürü İbrahim Karakaş’a plaketleri takdim edildi.

Son olarak reklam desteği ile DW 144 Sac Kanal İmalat ve Montaj İşleri Teknik Şartnamesi yayınının çıkmasına katkı sağlayan Dencohappel Flakt Grup’tan Sultan Kahraman, Doğu İklimlendirme Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Akyar, İnka Yapı Pazarlama Müdürü Münir Özbakan, Karsac Havalandırma Genel Müdürü Mihdat Karabudak, Link Yapı Proje Satış Müdürü Arda Karabulut, Makro Teknik Kurumsal İletişim Müdürü Filiz Avcı, Oray Mekanik Genel Müdürü Orhan Kırmızı, Step Mekanik Satış Direktörü Ender Bilgin ve Trox Türkiye Genel Müdürü Özcan Kök’e plaketleri takdim edildi.

Plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından başlayan müzikli, danslı prolonge kokteylde keyifli anlar yaşandı.


 


İlginizi çekebilir...

İSİB, Afrika Pazarlarında Emin Adımlarla İlerliyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Nijerya'da düzenlenen Mega Clima 2019 Fuarı'na katıldı. Bu yıl 3. kez düzenlenen fuarda topl...
31 Temmuz 2019 Çarşamba

BDR Thermea Group'tan, Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

Baymak'ın da aralarında yer aldığı markaları bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group, dünyanın ilk hidrojenle çalışan kombisini tanıttı. BDR Therm...
23 Temmuz 2019 Salı

Klima Kullanırken Elektrik Faturanızı Şişirmeyin

Klimalar yazın kurtarıcımız ancak klimalar hem doğaya zarar veriyor hem de elektrik faturalarını kabartıyor. EnCazip, elektrik faturasını şişirmeden, ...
23 Temmuz 2019 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.