E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
DAMLASU SOĞUTMA KULELERİ
NIBE TÜRKİYE
NİBA SU SOĞUTMA KULELERİ
ALDAĞ
SAVEN TEKNİK
FETAŞ
KSB
PİTSAN

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz:  'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

7 Kasım 2018 Çarşamba / 13:47 | SÖYLEŞİ
275. Sayı (Kasım 2018)

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz, yeni direktif ile beraber ürünlerde kullanılan teknoloji dolayısıyla ürün fiyatlarının arttığını ve tüketici talebinin fiyat artışıyla baskılandığını söylüyor. Öksüz, “Bu nedenle kombi pazarının önümüzdeki yıllarda düşüş yaşayacağını söyleyebiliriz. Ancak bu bir geçiş süreci; daha önce bu dönüşümü yaşayan birçok Avrupa ülkesinde benzer durgunluk süreçleri yaşanmıştı” diyor.

ErP yönetmeliği ile ilgili genel olarak görüşünüz nedir?

Geçtiğimiz Nisan ayında yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Direktifi (ErP) ile sadece bireysel kombiler değil, apartmanlarda kullanılan 400 kW altı merkezi ısıtma ürünlerine de yoğuşmalı olma zorunluluğu getirildi. Baymak olarak Enerji Verimliliği Direktifi söz konusu olmadığı yıllarda dahi yoğuşma teknolojisine olan inancımızı hep dile getirdik ve müşterilerimize yoğuşma teknolojili ürünlerimizi anlatarak öncü olduk. Bu yüzden yönetmeliğin hedeflediği tüm şartlara geniş ürün gamımız ile hazırız.

Yönetmelikle birlikte 2018 yıl sonu itibariyle, yurtiçi pazarda sadece teknolojik, çevreci ve tasarruflu yoğuşmalı kombiler üretilecek ve satılabilecek. Uygulamaya geçirilen bu değişikliklerin hem ülkemizin hem de sektörün daha iyi bir yöne evrilmesini sağlayacağına inanıyoruz. ErP ile birlikte orta vadede Türkiye ekonomisi için çok önemli bir noktada olan enerji tüketiminde yıllık 1,5 milyar dolar gibi bir tasarruf elde etme imkânı doğacak. Bununla paralel olarak enerji tüketiminde de %25-35 aralığında gerçekleşen tasarruf, doğalgaz faturalarında da 3’te1 oranında bir azalma sağlayacak. Enerji Verimliliği Direktifi’nin hem bireysel hem de ülke ekonomisinde önemli katkıları olacak.

ErP yönetmeliğinin devreye girmesi ile beraber müşteri talepleri ve üretim teknolojilerinin geldiği son nokta ne oldu?

Kombi pazarında yaşanan gelişmeler ve trendler, tüketicinin de talepleriyle birlikte konfor, tasarruf ve teknoloji özelliklerini taşıyan ürünlere yöneldi. Ana ürün gruplarının yanı sıra uzaktan kontrol edilebilen, akıllı kontrol sistemleriyle donatılan ürünler pazarda yer almaya başladı. Baymak bu aşamada kombilerinde kompakt ölçülerle tüketicileri hem tasarruf hem de estetikle buluştururken, akıllı oda termostatı ile konforu da sağlıyor. Akıllı oda termostatlarının hassas ısı ayarlama özelliğine sahip olmasıyla birlikte sadece gün içindeki ani değişikliklere göre değil, hava tahmini uyarılarına göre haftalık programlamalar yapma imkânı sunuyor. Yine enerji verimliliği ile alakalı bir örnek vermek gerekirse, A sınıfı bir yoğuşmalı kombi, oda termostatı ve çoklu vana kontrol sistemi ile A+ ve daha üstünde verimlilik seviyelerine ulaşabiliyor. Tüketici için düşük ısınma faturası anlamına gelen bu tip sistemler uzaktan da kontrol edilebildiği için konforlu bir kullanım sağlıyor. Akıllı kontrol sistemleri ile çalışan ürünler Türkiye’de henüz çok yeni ancak tüketicilerin talepleri doğrultusunda bu ürünlerin de pazarda yaygınlığının hızla arttığını görmekteyiz.

ErP etkisi ile beraber kombi pazarının mevcut durumunun tespitini yaparak, bundan sonra pazarın hangi noktaya gideceği konusunda öngörü ve beklentilerinizi paylaşır mısınız?

Enerji Verimliliği Direktifi’nin yürürlüğe girmesiyle, ürünlerde kullanılan teknolojide değişiklik oldu. Cihazın içerisinde yer alan ve kullanımı zorunlu hale gelen yoğuşma teknolojisi ve frekans kontrollü pompa nedeniyle pazarda ortalama ürün fiyatlarında belirli oranda bir fiyat artışı gerçekleşti. Arz – talep ilişkisi çerçevesinde, tüketicinin talebinin fiyat artışıyla baskılandığını göreceğiz. Bu süreçte tüketicilerin, bu artışı kullanım esnasında amorti edeceklerini bilmeleri önemli. Daha yüksek fiyatlı bir ürün satın alıyor olabilirler ancak yoğuşma teknolojisinin faturalarında yaratacağı %25-30 oranındaki düşüş bu fiyatı belli bir sürede telafi edecektir. Bu nedenle 1 milyonun üzerine çıkan kombi pazarının önümüzdeki yıllarda düşüş yaşayacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden 2019 yılının ısıtma sektörü için görece durağan bir dönem olmasını bekliyoruz. Ancak bu bir geçiş süreci ve daha önce bu dönüşümü yaşayan birçok Avrupa ülkesinde benzer durgunluk süreçleri yaşanmıştı.

Bu yeni pazar ortamında, ortaya çıkacak değişim pazarı da dahil olmak üzere, sizin hedefleriniz nelerdir?

Baymak, neredeyse 10 yıl önce yoğuşmalı kombileri müşterilerine sunmaya başladı. 5 yıl önce BDR Therma ile birleşmesiyle yoğuşmalı teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar üst düzey seviyeye ulaştı. Baymak’ın, ErP Avrupa’da devreye girmeden önce gerçekleştirdiği satışların yarısının yoğuşmalı kombi ürünlerini oluşturduğu yıllar oldu. Bu nedenle yoğuşmalı teknolojide geçmişten gelen çok önemli bir pazarı var. Geçmişten gelen bu güçlü kaslarımızı önümüzdeki zorlu dönemlerde kullanarak geliştirmeye devam edeceğiz. Pazardan ayrışan yeni teknolojik ürün ve hizmetlerimizi müşteriyle buluşturacağız.

Müşterinin ilk tercihi olmak için yıllardır sürdürdüğümüz kaliteli iletişime devam ederken, gazın yeni geldiği bölgelerde uygulamacı firmalara ürün eğitimi ve diğer teknik danışmanlık hizmetlerini vermek de önceliklerimiz arasında yer alacak. Bunun yanı sıra Baymak Bireysel Emeklilik Sistemi ile iklimlendirme sektörünün yapı taşını oluşturan küçük uygulamacı firmalara ulaşarak, Baymak ailesine katılmalarını teklif edeceğiz. Biz Baymak olarak, ‘İşimiz Sizi Anlamak’ dedik. Bu felsefemizle müşteri deneyimlerimizi geliştirmeye yönelik çalışmalarımıza ara vermeden, insana değer veren projelerimizle sektördeki liderliğimizi sürdürerek büyümeye devam edeceğiz.

Baymak olarak bu yeni pazara yönelik yatırım ve geliştirdiğiniz teknolojiler hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Baymak ısıtma, soğutma, yenilenebilir enerji, su ısıtıcıları ve su teknolojisi kategorilerinde geniş ürün grubuna sahip bir marka. Bu nedenle tüketicilerin ve pazarın ihtiyaçlarına göre her dönem yeni ürün ve teknolojiler bu geniş ürün ailesine katılıyor. Isıtma grubu özelinde konuşmak gerekirse, İdee gibi yenilikçi kombi ürünlerimizi geliştirerek sınıfının en iyisi olma iddiamızı sürdüreceğiz. Bunun yanı sıra şu anda tasarımı ve teknolojisi tamamen Baymak’a ait olan yeni bir kombi üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki süreçte yeni yoğuşmalı ürün ailemizi pazarla buluşturduğumuzda, uygulamacılardan bayilere kadar sektörün tüm bileşenleri, ne kadar kapsamlı bir ürün gamı olduğu konusunda hem fikir olacaklar.

Yeni nesil yoğuşmalı kombilerimizle birlikte akıllı kontrol sistemlerinde de yeni fikirlerle müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın karşısında olacağız. Türkiye’de yenilikçi ve çevreci ürünlerde öncü markalardan biri olarak, 2019 yılının ilk çeyreğinde de tüketiciyi konfor ve teknolojiyle buluşturmaya devam edeceğiz. 


 


İlginizi çekebilir...

Danfoss İş Geliştirme ve İran, Azerbaycan Satış Müdürü Murat Erdoğan: 'Enerjide Alternatif Çözüm: Bölgesel Isıtma'

Bölgesel ısıtma sistemleri üzerine sohbet gerçekleştirdiğimiz Danfoss İş Geliştirme ve İran, Azerbaycan Satış Müdürü Murat Erdoğan ülkemizin bu konuda...
4 Ekim 2018 Perşembe / 09:30

Erdoğan Teknik Genel Müdürü Niyazi Erdoğan: "Müşteri Odaklı İş Yapış Tarzımızla Mas Daf ile Uyum İçindeyiz"

Mas Daf iş ortaklarından Erdoğan Teknik; keşif, teklif, satış hizmetleri sunan ve hidrofor, pompa gruplarının yanında uzmanlığına; kazan, kalorimetre,...
10 Eylül 2018 Pazartesi / 13:26

EMAS Makina Pazarlama Müdürü Atakan Unan: 'Ar-Ge'ye Ayırdığımız Payı %10 Mertebelerine Yükseltmeyi Hedefliyoruz'

Emas Makina Sanayi A.Ş., 30 yılı aşkın süredir E.C.A. markası ile ısıtma sistemleri sektörünün en güçlü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdü...
3 Temmuz 2018 Salı / 13:46