E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Turgay Karakuş: "SOSİAD Adına Güncel Değerlendirmeler ve Çalışmalarımız"

Turgay Karakuş: "SOSİAD Adına Güncel Değerlendirmeler ve Çalışmalarımız"

4 Ekim 2018 Perşembe / 09:43 | KONUK YAZAR
274. Sayı (Ekim 2018)
84 kez okundu

Turgay KARAKUŞ
SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı


Bilindiği üzere ülke olarak ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyoruz. Bütün sektörlerde ve meclislerde konuşulan, anılan konular aynı. Bizler de dernek olarak durumu yakından takip ediyor ve üye firmalarımızı dinliyoruz. İçinde bulunduğumuz ekonomik darboğazı aşmak için bütün sektörlerde geçerli olmak üzere tabana eğitimli insanları yerleştirmek, eğitimden başlayarak sektörlerdeki verimi (özellikle tarım, sanayi, enerji başka olmak üzere) ve ihracatı arttırmak gerekiyor.

Bir toplulukta bütün mesleklerin en iyi şekilde icrası iyi bir eğitimden geçer. Bu bakış açısı ile sanayi sektörüne baktığımızda, iyi eğitimin sonucunu bir ülkenin tüm dünyaya teknoloji ihraç edebilmesinden görebiliriz veya eğitimde sınıfta kalmış bir ülkeyi aynı şekilde büyük ölçüde ithalat yapmasından anlayabiliriz. Bu durum böyle olunca da global ekonomik dalgalanmalarda dışa bağımlılığın verdiği ekonomik hasarı görebiliyoruz.


“SOSİAD eğitim adına neler yapıyor? Bakış açısı nedir, hangi noktadayız?” sizlere anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bizim çok önem verdiğimiz ve sektör için, memleketimiz için önemli olan bir sosyal sorumluluk projemizden bahsedeceğim. Daha önce de basına bilgi verilmiş, tanıtımı yapılmıştı. Projemiz meslek liselerinde alanımız olan soğutma sistemlerini temsilen okutulan tesisat teknolojisi/enerji iklimlendirme sistemleri bölümünün eğitim kalitesinin arttırılması için ve bu bölümün öğrenciler tarafından tercih edilebilirliğini arttırmak, arz talep dengesini yüksek tutmak için başlattığımız bir sosyal sorumluluk projesidir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; günümüz gerçeklerinde başarı puanı yüksek bir öğrenci en başta Fen Lisesi, Anadolu Lisesi eğer buralara giremez ise düz lise, kolej vs. tercih ediyor. En son olarak meslek lisesi tercih ediliyor. Bu durum meslek liselerinde kaliteyi olumsuz yönde etkiliyor ve sektör kaliteli, kalifiye ve eğitimli eleman bulmakta zorlanıyor. Bu durumda sanayide ihracat yerine ithalat yapmamız gayet doğal bir sonuç oluyor. Bölümümüzün aslında yeterince anlatılamadığını, ne kadar önemli olduğunun vurgulanmasının gerektiğini düşünüyoruz. Daha önce bir konferansta bununla ilgili bir detay vermiştim kısaca bahsedeyim; bölümümüz insanlık yeryüzünde yaşadığı sürece var olması gereken bir meslek grubudur. Birincisi insan var ise tıp sektörü olmak zorundadır. İkincisi insan var ise gıda sektörü olmak zorundadır. Üçüncüsü insan ve gıda var ise iklimlendirme olmak zorundadır. Dördüncüsü insan, gıda ve iklimlendirme var ise enerji olmak zorundadır. Görüldüğü üzere bölümümüz aslında ekonomik krizler de olsa insan ve gıda olduğu sürece üretilmesi gerekmektedir. Bölümümüz de kendi içinde çok fazla dallara ayrılmaktadır. Bu konularda bilinçlendirmek adına İstanbul ilinde bizim bölümümüz olan, belirlediğimiz 8 tane meslek lisesinde seminer düzenlenecek. Bununla ilgili eğitim komisyonumuz çalışmaktadır. Hem veliler hem öğrenciler sektörümüz ve bölümümüz ile alakalı bilgilendirilecek. Özellikle 9. sınıfların bölüm seçimi yapacağı zamandan önce Mart, Nisan aylarında bu seminerler okulların da iş birliği ile düzenlenecektir. Bu seminerler sonunda projemizin bir parçası olarak iki adet pilot okul seçilecek, bu okullara eğitim ve teknik destek verilerek İstanbul ilindeki sektör firmalarımıza ve teknik eğitime katkı sunulması beklenilmektedir. Uzun soluklu bir proje olacak ve sanıyorum meyveleri 5-6 sene sonra olacaktır. Projemiz de sürdürebilirlik esastır. Devletin okulu, devletin öğretmeni, devletin sırası ve devletin öğrencisi prensibi ile hareket ediyoruz. Biz bu tanımlanan “Meslek Lisesi, Memleket Meselesi” konusunun çözümü ve ilerlemesi için bir ivme kazandırmak için projemize başladık. Memleket ve sektör için hayırlı olmasını diliyorum.

Bir diğer eğitim projemiz: başta vakfımız ISKAV ve diğer katkı koyan dernekler ile beraber İBB, İSMEK ile bir protokol imzalanarak, İstanbul Merter’de İSMEK İklimlendirme Uzmanlık Okulu açıldı. Burada 7-8 haftalık teorik ve çoğunlukla da pratik ders programları ile sektöre kalifiye eleman kazandırmak ve meslek edindirmek hedefimizdir. İlk mezunları verilmiş olup işe yerleştirilmeler başlamıştır. Şu an ikinci grubu eğitime almış durumdayız. Bu projemiz de gayet iyi ilerlemektedir.


Çok aktif çalışan bir diğer komisyonumuz olan UMTAG Komisyonu (Ulusal ve Uluslararası Mevzuat Takip ve Geliştirme Komisyonu) çok güzel bir aktivite gerçekleştirdi. Ben kısaca bahsedeceğim. Komisyonumuz da ilerleyen zamanlarda kendi çalışmalarını ve ayrıntılarını basınımız ile paylaşacaktır. Bu hafta F-Gaz seminerimizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Biliyorsunuz F-Gazların Avrupa’da uygulamaları ilerlemiş olup ülkemizde de florlu sera gazlarına ilişkin yönetmelik 4 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik Avrupa’da ve ülkemizde çok büyük önem arz etmekte olup özellikle de ülkemizden Avrupa’ya ürün ihraç eden firmalarımız için çok önemlidir. Florlu sera gazlarında küresel ısınma potansiyeli yüksek olan gazlar için alternatifler oluşturulması adına gerekli bütün çalışmalar yapılmaktadır. Seminerimiz T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde yapılmış olup, gerekli yasal bilgiler de aktarılmıştır. Seminerimizin devamını planlamaktayız. Bununla ilgili takvimi ve çalışmalarını basın ile paylaşacağız.


Son olarak derneğimiz ve ülkemiz için önemli olan bir ortak çalışmayı burada da dillendirmek istiyorum. Aslında daha önce birçok kez duyurulmuştu ama değinmek isterim. Derneğimiz 2016 yılında merkezi Belçika’da olan AREA (Air Conditioning and Refrigeration European Association - Avrupa Soğutma, Klima ve Isı Pompası Müteahhitleri Birliği) derneğine üye olmuştur. 1989 yılında kurulan AREA, 110 ülkeden istihdam eden, 13.000 şirketi temsil eden, 22 ülkeden 26 ulusal dernek ile yıllık cirosu 23 Milyar Euro’ya ulaşan bir topluluğu seslendiriyor. Bu topluluğa Türkiye’yi temsilen derneğimiz SOSİAD üyedir. AREA ile beraber birçok çalışma yürütmekteyiz. AREA; bünyesinde yer alan F-Gaz, EN378/PED, Düşük GWP Soğutkanlar, UNEP ile İlişkiler, Enerji, Worldskills ve Real Alternatives (Alternatif Soğutucu Akışkanları konu alan AB Projesi) çalışma grupları (task force) ile çalışmalarını sürdürmektedir. Her çalışma grubunda SOSİAD’dan en az bir üye yer almaktadır.

AREA’da ki çalışmalarımızdan en önemlilerinden birisi Real Alternatives 4 Life projesidir. REAL Alternatives 4 LIFE AB projesi; düşük GWP’li doğal ve alternatif soğutkanlarla ilgili iyi uygulamaları ve eğitimlerin tüm Avrupa’da yaygınlaştırılmasını amaç edinmektedir. Türkiye’den (SOSİAD), Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, İspanya, Romanya ve Portekiz gibi farklı ülkelerden paydaşların yer aldığı projenin bu aşamasının üç yıl sürmesi planlanmaktadır. Proje; düşük GWP'li soğutucu akışkanlara geçiş konusunda Avrupa'daki bilgi, farkındalık ve teknik beceri konularındaki eksiklikleri, güvenilir/güncel eğitim materyalleri ve Avrupa’da belirlenen eğitim merkezlerinde doğal/alternatif soğutkanlar konusundaki eğitim programları ile gidermeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, SOSİAD üyesi firmalardan belirlenen beş mühendis Kasım-Aralık 2018’de AB’deki değişik eğitim merkezlerinde teorik/uygulamalı eğitim alacaklardır. Eğitim materyalleri Türkçe dâhil 14 farklı dilde hazırlanarak e-öğrenme platformunun http://www.realalternatives4LIFE.eu adresinde kullanıma sunulmuştur. Proje kapsamında ülkemizde ve dört paydaş ülkede seçilen eğitim merkezlerinde CO2 ve HC soğutkanlar konusunda uygulamalı "Eğitimcilerin Eğitimi" faaliyetleri 2019 yılında gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Çalışmalar ile ilgili bütün dökümanlar SOSİAD tarafından Türkçeye çevrilmiş olup, AREA internet sitesinden indirilebilen uygulamadan ulaşılabilir.

Derneğimiz ülkemize, sektörümüze ve üyelerimize faydalı çalışmalar yapmaya karalılıkla devam edecektir. Çalışmalarımızı internet sitemizden de takip edebilirsiniz. 


 


İlginizi çekebilir...

Bilinmeyen Yönleri ile Tesis Yönetim Sektörü & TFMRA

Levent Alatlı Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) Başkanı...
13 Mayıs 2019 Pazartesi / 14:40

F-Gaz Yönetmeliği ve Sektöre Etkileri

Dünyamız, kontrolü güç ve ürkütücü bir biçimde kirleniyor ve çok büyük bir hızla ısınıyor. Maalesef bu kötü gidişin önemli müsebbiplerinden biri de so...
5 Nisan 2019 Cuma / 11:07

"Sektörün, Son Tekno Ekonomik ve Çevresel Koşullarda Alması Gereken Pozisyonlar"

Vista College'in yayımladığı ve son 50 yılda HVAC sektöründeki en önemli 17 gelişiminin anlatıldığı raporu okuduğumuzda yüreklerimize su serpilse ...
6 Aralık 2018 Perşembe / 11:50

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.