E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Vaillant Türkiye Satış Ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu: 'Erp Yönetmeliğiyle Birlikte Sektörde %10 Civarında Büyüme Bekliyoruz'

Vaillant Türkiye Satış Ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu: 'Erp Yönetmeliğiyle Birlikte Sektörde %10 Civarında Büyüme Bekliyoruz'

3 Ağustos 2018 Cuma | SÖYLEŞİ
272. Sayı (Ağustos 2018)
2.408 kez okundu

Vaillant Türkiye, 2018 yılını %30 büyüme ve 500 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyor. Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu firmalarının önümüzdeki dönem hedeflerini dergimize anlatırken, ErP yönetmeliği ile beraber kombi pazarında yaşanacak gelişmeler ve son trendler ile ilgili değerlendirmelerini de paylaştı.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Evli ve bir kız çocuk babasıyım. 1991 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra satış temsilcisi olarak hızlı tüketim ürünleri sektöründe çalışmaya başladım. 13 sene yurtiçi ve yurtdışında değişik görevlerde bulunduktan sonra sektör değişim kararı ile elektronik endüstrisine geçiş yaptım. Bu sektörde 10 yılı aşkın bir süre Satış Direktörlüğü yaptıktan sonra Satış ve Pazarlama Direktörü olarak ısıtma, soğutma sektörüne, Vaillant’a geldim. 2015 yılında Vaillant için oyunu yeniden başlattık. 2016 yılında vites büyüterek ivmelendik. 2017 yılında ise tam yol ileri sloganı ile rekorlar kırdığımız bir yılı geride bıraktık. İklimlendirme sektörü kendine has dinamikleri, yüksek büyüme potansiyeli ve son derece yoğun rekabeti içerisinde barındıran bir sektör olup, bu sektörde olmaktan çok mutlu olup, son derece severek çalışıyorum.

İş yaşantım dışında ise seyahat etmeyi çok seviyorum ve rüzgar sörfü ile ilgileniyorum. Mesailerimden arta kalan vakitlerimde kendime yatırım yapabilmek adına kişisel gelişim kitaplarını takip ediyorum.

VAİLLANT’IN SEKTÖRDEKİ HİKÂYESİNİ ANLATIR MISINIZ?

Vaillant, 1874 yılında şofbenin mucidi olarak bilinen Johann Vaillant tarafından Remscheid’da kuruldu. 144 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Vaillant olarak, Türkiye ısıtma ve soğutma pazarında, en geniş ürün gamına sahip markalardan biriyiz. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklı ürünler, kaskad yoğuşmalı ısıtma çözümleri, sistem otomasyonu, yenilenebilir enerjiler ve konvansiyonel sistemlerin beraber kullanıldığı hibrid sistemler üzerine odaklanıyoruz.

Vaillant olarak 250 yetkili satıcı ve 300’den fazla satış noktası ile toplamda 550’den fazla noktada son kullanıcılarımız ile buluşuyoruz. Kendi bünyemizde bulunan 7/24 çözüm merkezimiz, tüketici deneyimi geliştirme birimimiz, 200’ün üzerinde 7/24 faaliyet gösteren mobil servis araçlarımız ile benzersiz bir hizmet yapısı sunuyoruz.

CİROSAL GELİŞİMİNİZ İLE İLGİLİ BİLGİLERİ PAYLAŞIR MISINIZ?
Vaillant Türkiye olarak geçtiğimiz yıl yoğuşmalı kombi pazarında %80, şofbende %57, panel radyatörde %30, klimada %16 ve ısı pompasında %5 büyüme kaydettik. Türkiye’de ilk kez 100.000 adet kombi satışı sınırını aşarak 117.000 adet ile rekorlar kırdığımız bir yılı geride bıraktık. 2017 yılı ciromuzu %51’lik büyüme ile 370 milyon TL’ye ulaştırdık. Vaillant Türkiye olarak, bilgi ve tecrübemiz doğrultusunda, 2018 beklentilerimizi de yüksek tuttuk. 2018 yılını %30 büyüme ve 500 milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyoruz.


VERDİĞİNİZ HİZMETLER VE ÜRÜNLER NELERDİR? BU NOKTADA FARK YARATAN TEKNOLOJİ VE ÜSTÜNLÜKLERİNİZ NELER?
Geniş ürün yelpazemiz ile fark yarattığımız sektörümüzde, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun ürünlerimizle en üst seviyede hizmet sunuyoruz. Verimli çalışmasının yarattığı düşük yakıt tüketimi, modern tasarımı, yüksek performansı ile öne çıkan ecoFIT Start yoğuşmalı kombimiz kaliteli ısı, rakipsiz sıcak su konforu ve yakıt tasarrufu arayan veya kombisini değiştirmeyi düşünen tüketiciler için pazara sunuldu. Okunabilirliği kolaylaştıran büyük LCD ekranı, arka aydınlatması, kullanışlı ara yüzü ile fark yaratan ecoFIT Start; şık tasarımı ile dikkat çekiyor. İdeal boyutları ile kullanıldığı mekanlarda yer tasarrufu da sağlayan ecoFIT Start, yüksek performansı ve üstün teknolojisi ile kullanıcılarına konfor ve güven sunuyor. Bu yıl da sektörde ses getiren, %85 geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen, beraberindeki VRC700f ile birlikte A++ ısıtma verimliliğine sahip olan Green IQ Multi yoğuşmalı kombi ürününü lanse ederek 5 farklı yoğuşmalı kombi modeli ile tüketicilerin huzuruna çıktık.

Ayrıca, A++ enerji verimliliklerine sahip VAI 8 Split Inverter klima, VAI 8 Multi Inverter klima ve yenilenebilir enerji ürünü Split ısı pompası ile tüketicilerimize benzersiz konfor deneyimi en üst seviyedeki verimlilik sınıfları ile sunuyoruz.

Kendi bünyesinde yer alan servis organizasyonu ile satış sonrasında da kusursuz hizmet sağlayan Vaillant, Türkiye’ de 26 yıldır markaya özgü birçok yenilik ile sektöre öncülük etmektedir.

Vaillant olarak 250 yetkili satıcı ve 300’den fazla satış noktası ile toplamda 550’den fazla noktada son kullanıcılar ile buluşuyor, kendi bünyemize ait 7/24 çözüm merkezimiz, tüketici deneyimi geliştirme birimimiz, 200’ün üzerinde 7/24 faaliyet gösteren mobil servis araçlarımız ile benzersiz bir hizmet yapısı sunuyoruz. Tüm bunların yanı sıra hem tüketicileri hem de ustaları kapsayan sadakat organizasyonumuz Vaillant Club sayesinde hedef kitlemiz ile sürekli temas halinde bulunuyor, aynı zamanda kendilerini ödüllendiren birçok fırsat sunuyoruz.

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA SEKTÖRDEKİ SON TRENDLER HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Vaillant’ın en önemli gücü, yenilikçi ürün gelişimine olan yatırımlarıdır. Vaillant Group olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına ait ürünlere odaklanmış bir firmayız ve bu ürünlerin gelecekte tüketiciler için yeni trendler yaratacağı bilinci ile Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz ve büyük yatırımlar yapıyoruz.

Enerji verimlilik yasalarına uyum süreci üretim trendini daha verimli cihazlara doğru yöneltirken, çevre ve enerji verimliliği konusunda kullanıcılarda artan bilinç, yoğuşmalı kombilere olan talebi de hızla artırıyor. Bunların yanı sıra, dünyadaki dijitalleşmeye paralel olarak ısıtma sektöründe de dijital ürünlerin payı artış gösteriyor ve sektör trendlerinde belirleyici rol üstleniyor.

Vaillant olarak hem doğayı koruma anlayışımız hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yapmayı sürdüreceğiz.

ErP YÖNETMELİĞİ İLE BERABER PAZARDA YAŞANACAK GELİŞMELER HAKKINDAKİ YORUMLARINIZ NELERDİR?
Daha yüksek verimli ve daha düşük emisyonlu cihazların kullanımlarını zorunlu hale getiren ErP regülasyonu ile sistem kurulumlarında yenilenebilir enerji kaynaklı ürünlerin (ısı pompası, güneş enerjisi gibi) ve akıllı kontrol tertibatlarının kullanımının da önemi artırılmıştır.

ErP yönetmeliği bazı eko tasarım gerekliliklerini de dayatmaktadır. Bu gerekliler ısıtma soğutma ve havalandırma ürünlerine de uygulanmakta olup cihazların CE belgesi alıp almaması konusunda belirleyici rol oynamaktadır. ErP geçişiyle birlikte artık konvansiyonel ürünler yerlerini tamamen enerji tasarrufu sağlayan yoğuşmalı ürünlere bırakacaktır.

Sektörümüz için bu senenin en önemli gündem maddelerinden biri olan ErP yönetmeliğiyle birlikte 2018 yılında da sektörde %10 civarında bir büyüme bekliyoruz. Bu büyümeye paralel olarak kombi pazarının da yıllık 1 milyon 100 bin adedi aşmasını öngörüyoruz.


ErP yönetmeliğini, 2015 yılından bu yana Avrupa’da deneyimleyen bir şirket olarak, hala hazırda işimizin yüzde 75’ini oluşturan ErP’ye uyumlu geniş ürün gamımızla Türkiye’deki yeni döneme en hazır marka olduğumuzu söyleyebilirim. 3 yıldır, Avrupa’yla eş zamanlı olarak Türkiye’deki yeni döneme hazırlanıyoruz. Öncelikle Türkiye’nin değişik bölgelerinde eğitimler vererek, yüzlerce sektör oyuncusunu konuyla ilgili bilgilendirdik. İş ortaklarımızı enerji bayiliği konseptimiz kapsamında enerji danışmanlığına hazırladık. Ürün gamımızı ise konvansiyonel ürünlerden yenilenebilir enerji ürünlerine ve yüksek verimli yani yoğuşmalı kombi gibi ürünlere taşıdık. Bilgi ve tecrübemizle, bu dönemin yıldızı olmaya adayız.

 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
3 Temmuz 2019 Çarşamba

"Türkiye'den Çıkan Global Bir Marka Olmak İstiyoruz"

ODE'nin gündemine ve sektöre dair kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayan ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, ODE'...
24 Mayıs 2019 Cuma

Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu: "Hedefimiz Globalleşmek"

Şirketlerinin globalleşme hedefleri doğrultusunda yaptıkları çalışmaları dergimize anlatan Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu, 'Yarın Bore...
13 Mayıs 2019 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.