E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

EMAS Makina Pazarlama Müdürü Atakan Unan: 'Ar-Ge'ye Ayırdığımız Payı %10 Mertebelerine Yükseltmeyi Hedefliyoruz'

EMAS Makina Pazarlama Müdürü Atakan Unan: 'Ar-Ge'ye Ayırdığımız Payı %10 Mertebelerine Yükseltmeyi Hedefliyoruz'

3 Temmuz 2018 Salı | SÖYLEŞİ
271. Sayı (Temmuz 2018)
1.943 kez okundu

Emas Makina Sanayi A.Ş., 30 yılı aşkın süredir E.C.A. markası ile ısıtma sistemleri sektörünün en güçlü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Özellikle son iki yıldır Ar-Ge merkezlerine ciddi yatırım yaptıklarını belirten Emas Makina Pazarlama Müdürü Atakan Unan, “Ar-Ge harcamalarına ayrılan pay OECD ülkelerinde % 2,5 civarında. Biz ise Ar-Ge harcamalarımıza %7 ‘lik bir pay ayırıyoruz. Hedefimiz bunu %10 mertebelerine yükseltmek” diyor.

EMAS Makina hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?


Elginkan Topluluğu şirketleri arasında yer alan Emas Makina Sanayi A.Ş., 30 yılı aşkın süredir E.C.A. markası ile ısıtma sistemleri sektörünün en güçlü markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Döküm katı yakıt sobası ile üretime başlayan Emas, 2004 yılından itibaren kombi ve diğer ısı grubu ürünlerinin üretimini yapmakta.
Emas Makina A.Ş. olarak 400’e yakını bayi olmak üzere, toplam 2 bin 200 satış noktası ve 270 yetkili servisle yurt genelinde hizmet veriyoruz. Geniş bir ürün gamına sahibiz. Portföyümüzde bulanan ürünler başta kombi çeşitleri olmak üzere, hermetik şofben, panel, alüminyum ve pik döküm radyatör, termostatik radyatör valfi, su ve gaz valfleri, havlupan, yoğuşmalı yüksek kapasiteli duvar tipi kombi/kazanlar ile duvar, kaset ve salon tipi klimalardır.

Başarı stratejiniz hangi hususlar üzerine kuruldu?


Başarı stratejimizi Ar-Ge'ye verdiğimiz önem, yurt geneline yayılmış güçlü satış ve servis ağı organizasyonlarımız ile nitelikli insan kaynakları üzerine kuruyoruz. Sektörümüzde faaliyet gösteren ve ilk üç sırada yer alan şirketler içinde %100 Türk sermayeli tek yerli firmayız. Bu motivasyonla çalışmalarımıza devam ediyoruz.Cirosal gelişiminiz ve ithalat, ihracat faaliyetleriniz ile ilgili bilgileri paylaşır mısınız?


Planlarımızı büyüme üzerine oluşturuyoruz. Hem yurtiçi hem de yurtdışı operasyonlarında büyüme hedefliyoruz. Yeni ürün çalışmalarına, Ar-Ge merkezine, üretim teknolojisi ve bayi kanalına yaptığımız yatırımlar devam edecek.

Emas Makina olarak toplam ciromuz içinde ihracatın payı yaklaşık yüzde 30. Şu anda 52 ülkeye ihracat yapıyoruz. Panel radyatör gibi bazı ürün gruplarımızda Türkiye’nin en çok ihracat yapan şirketiyiz. Rusya, Almanya, Çin, İngiltere, Romanya ve Arjantin en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında geliyor. 2018 yılında da hedefimiz tüm ürün gruplarımızla ihracat rakamlarımızı daha da yukarıya taşımak ve ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak.

Yatırımlarınız, yeni hedefleriniz ve projeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?


Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz büyümenin önemli bir kısmı tüketicilerimizin beğenisine sunduğumuz yeni ürünlerimizle sağlandı. Bu bizim için en önemli konulardan bir tanesi. Sürdürülebilir büyüme hedefliyoruz. Bunun yolu da Ar-Ge faaliyetlerinden geçiyor.


Özellikle son iki yıldır Ar-Ge merkezimize ciddi yatırım yapıyoruz. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından belgelendirilen Ar-Ge merkezlerinden bir tanesiyiz. Ar-Ge harcamalarına ayrılan pay OECD ülkelerinde % 2,5 civarında. Biz ise Ar-Ge harcamalarımıza %7 ‘lik bir pay ayırıyoruz. Hedefimiz bunu %10 mertebelerine yükseltmek.

Fark yaratan teknolojileriniz, üstünlükleriniz, özellikleriniz neler?

Emas A.Ş. olarak dünya çapındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, ürünlerimizi yeni trendlere ve son teknolojiye uygun üreterek bu sayede müşterilerimize kullanım kolaylığı ve konforlu bir deneyim sunuyoruz.


E.C.A. Scot ve Proteus Premix kombilerimiz akıllı oda termostatı aracılığıyla cep telefonu ile uzaktan kumanda edilebiliyor. Bu sayede kullanıcılar ortam sıcaklığını istedikleri zaman, istedikleri mesafeden ayarlayabiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar, akıllı oda termostatını haftalık olarak programlayıp; ev, uyku ve dışarı modlarının saatlerini seçerek kombinin mod değişikliğinin kendi kendine yapılmasını sağlayabiliyor ve bu özellikleri kullanarak ne kadar tasarruf sağlandığını da raporlama özelliği ile tespit edebiliyor.


Proteus Premix kombimiz; kullanım suyunda feed forward ve türbin sistemi ile sabit sıcaklıkta su alma imkanı, paslanmaz çelik brülör ile yüksek yanma verimi, düşük atık gaz emisyonu ve 3 kademeli sirkülasyon pompası ile daha az enerji tüketimi sağlayan özellikleriyle farklılığını ön plana çıkarıyor. Tüm bu teknolojik özellikler sayesinde hem tasarruflu hem de konforlu bir kullanım sağlanmış oluyor.


Niobe ve Spylos serisi duvar tipi split klimalarımız ise gelişmiş kompresor frekansı teknolojisi ile düşük ses seviyelerinde çalışabiliyor. Uzun mesafeye hava üfleyebilme, full DC interverter özelliği, rahat uyku modu, kendini temizleyebilen evaporatör, hassas anti carbon filtre gibi teknolojik ve enerji tasarrufu sağlayan özellikleriyle E.C.A. split klimalar da kombilerimiz gibi cep telefonu ile uzaktan kumanda edilebiliyor.

 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
3 Temmuz 2019 Çarşamba

"Türkiye'den Çıkan Global Bir Marka Olmak İstiyoruz"

ODE'nin gündemine ve sektöre dair kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayan ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, ODE'...
24 Mayıs 2019 Cuma

Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu: "Hedefimiz Globalleşmek"

Şirketlerinin globalleşme hedefleri doğrultusunda yaptıkları çalışmaları dergimize anlatan Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu, 'Yarın Bore...
13 Mayıs 2019 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.