E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
NIBE TÜRKİYE
NİBA SU SOĞUTMA KULELERİ
DAMLASU SOĞUTMA KULELERİ
KSB
SAVEN TEKNİK
FETAŞ
ALDAĞ
PİTSAN

Yakıt Fiyatlarındaki Artış Beklentisi Korkutuyor

Yakıt Fiyatlarındaki Artış Beklentisi Korkutuyor

4 Haziran 2018 Pazartesi / 16:24 | GÜNCEL YORUM
270. Sayı (Haziran 2018)

Günümüzde gerçekleşmekte olan genel ekonomik gelişmelere koşut olarak artan faiz ve döviz fiyatları nedeniyle oluşan olağan üstü durum bizleri günümüz koşullarını daha iyi anlamaya ve yakın geleceğe yönelik olarak da almamız gereken kararlar için doğru değerlendirmeler yapmaya zorunlu kılıyor.

Hem küresel hem de yerel boyutlarda yaşanmakta olan bu olumsuz durumun son verilerine bakarsak, örneğin son 3 ayda; Brent tipi ham petrol dolar bazında %10 artış göstermiş, dolar da 24 Mayıs itibariyle TL karşısında %32 daha değerlenmiştir.

Bu nedenle dergi grubu olarak her sene ısıtma sezonunun başlangıcı olarak gördüğümüz sonbahar aylarında yapmakta olduğumuz "1000 kcal ısı gereksinimi için kullanılan çeşitli yakıtların kullanıcıya maliyetleri" ile ilgili yıllık değerlendirme çalışmamızı bu sene Mayıs ayı sonu itibariyle de yapmak zorunda kaldık.

Ayrıntılı bilgilerle gelecek sayımızda sizlere sunulacak olan bu çalışmada Ağustos 2017 - Mayıs 2018 döneminde, yani henüz 9 aylık dönem içinde fuel-oil no: 4 ile fuel-oil no: 6 no'daki birim fiyatların %58'lik artış gösterdiği, ancak bu artışın henüz doğalgaz, LNG, LPG ve elektrik birim fiyatlarına yansımadığı yer almaktadır.

Mayıs 2018'deki yakıt birim fiyatlarının Ağustos 2017'deki fiyatlara göre artış oranlarına bakarsak; elektriğin konut, sanayi ve ticarethanelerdeki kullanımlarında geçerli olan birim fiyat artışları %15, LNG'nin %18, LPG'nin ise %13 olarak görünmesine karşın konutlardaki doğalgaz fiyatlarının henüz bu oranlarda etkilenmediği görülmektedir.

Bu yıl içinde çeşitli şehirlerdeki doğalgaz dağıtım şirketlerinde gerçekleşmiş olan sistem kullanım bedellerindeki değişimlerin de etkisiyle oluşan yeni birim fiyat artışlarına son günlerdeki petrol ve döviz değerlenmelerinin mutlaka yansıyacağı ve doğalgaz fiyatlarının ekim- kasım aylarında çok daha yüksek değerlere ulaşabileceği söylenebilir. Ayrıca bu yeni fiyat düzenlemeleriyle birlikte şehir gaz dağıtım şirketlerinin 100.000 m3/yıl'dan fazla tüketimi olan abonelerine çeşitli tüketim miktarlarına göre uyguladıkları doğalgaz birim fiyatlarının %15-25 aralığında arttığı dikkat çekmekte.

Günümüz itibariyle oluşmuş olan yakıt fiyatlarının 2012 yılındaki bedellerine göre yani son 6 yıl için yapılan değerlendirmesinde ise; Doğalgazın; konutlardaki kullanımında %16-18 aralığında, sanayideki kullanımında %35-38 aralığında fiyat artışı yaşadığı saptanmakta. Ayrıca doğalgazın sıvı fazındaki yani LNG'deki satış değerlerine bakılırsa bu dönemsel artışın %42 civarında olduğu, LPG'nin de tüp bazında %47-55 aralığında, dökmegaz bazında ise %70 civarında artmış olduğu anlaşılmaktadır.

Akaryakıt çeşitlerine bakıldığında; motorinin %47, yüksek kükürtlü fuel-oil no 6'nın %45, kalorifer yakıtı fuel-oil no 4'ün de %59 arttığı görülmektedir.
Linyit kömüründeki durum ise; TKİ ELİ'nin Soma'da ürettiği linyit kömürlerinden 0,5-10 mm aralığındaki yıkanmış, açık toz halindeki linyitte %99, +20 mm yıkanmış, parça, torba halindeki linyitte ise %110, Hakan Kömür'ün Sibirya'dan ithal ettiği ceviz tipi linyitte de %89 artış şeklindedir.

Son olarak elektrik fiyatları incelendiğinde; sanayi tarifesinde %37, ticarethane tarifesinde %42, konut tarifesinde ise %44 artış olduğu görülmektedir.


 


İlginizi çekebilir...

İnşaat Sektöründeki Alışılmış Büyüme 2019 Yılında Yerini Küçülmeye Bırakacak

Tesisat Dergisi'nin ana konusu olan inşaat sektörünün gelişim durumu, yaşadığı sorunlar ve geleceğine ilişkin belirlemeler ve öngörüler günümüzde ...
4 Ekim 2018 Perşembe / 09:56

Dövizde ve Akaryakıtta Yaşanan Son Fiyat Artışları Yakıt Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

Dergimizin bu sayısında yer alan 'Yakıt Birim Fiyatları, Brent Petrol Fiyatları, Dövizler ile TÜFE ve ÜFE Ağustos Ayı İtibariyle Son 6 Yılda Nasıl...
10 Eylül 2018 Pazartesi / 13:30

Enerjinin Verimliliği İçin Bölgesel Isıtma Toplu Konut Projelerinde Öncelik Kazanıyor

Ülkemizin büyük bir bölümü deprem kuşağında olduğundan ve içinde bulunduğumuz ay itibariyle 19. yılını yaşadığımız 1999 Ağustos Depremi sonrasında hep...
3 Ağustos 2018 Cuma / 10:02