E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Atıktan Enerji Sektörünün Nabzı IWES ’te Atacak

8 Kasım 2010 Pazartesi / 13:13 | GÜNCEL
166. Sayı (166)
5 kez okundu

Atıktan Enerji Sektörünün Nabzı IWES’ te Atacak12-13 Kasım 2009 tarihinde, İstanbul WOW Convention Center’de gerçekleştirilecek olan Uluslararası Atıktan Enerji Sempozyumu, sektör için en önemli platformlardan biri olmaya aday.

Ülkemizde, atıktan enerji sektörünün doğru uygulamalar ile hızlı bir şekilde yaygınlaşması için sektördeki çözümlerle, sorunların bir araya getirilerek irdelenmesi amacını taşıyan IW2ES - Uluslararası Atıktan Enerji Sempozyumu (International Waste to Energy Symposium), 12-13 Kasım 2009 tarihinde, İstanbul WOW Convention Center’de gerçekleştirilecek.

Sempozyuma sponsor olarak destek veren firmalar arasında Ortadoğu Enerji, BM Mühendislik ve İnşaat A.Ş, Borusan Güç Sistemleri San. ve Tic. A.Ş, CEV Clean Energy&Vehicle, Çevrim Elk. Mak. San. ve Tic. Ltd Şti, İSTAÇ A.Ş., İZAYDAŞ İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş., Sampaş Nanotechnology, Spig Soğutma Sistemleri Tic. Ltd. Şti.,  Umde Mühendislik Müt. Tic. Ltd. Şti., A.E.T. Gelişmiş Çevre Teknolojileri Enerji Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Cankat Mak. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti., İltekno İleri Teknoloji Mühendislik ve Tic. A.Ş ve Tic.Ltd.Şti. ve Topkapı Endüstri Malları Tic. A.Ş. bulunuyor.

Sempozyumu destekleyen kuruluşlar arasında ise Çevre ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, TÜSİAD, MÜSİAD, TÜBİTAK-MAM, İSTAÇ A.Ş., İBB-İstanbul Enerji A.Ş., İZAYDAŞ, Türkiye Kojenerasyon Derneği, Mimar ve Mühendisler Grubu, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, REC-Bölgesel Çevre Merkezi, EED-Enerji Ekonomisi Derneği ve PETDER var.Sempozyumda; atıktan enerji üretim teknolojileri sunan firmalar ile atık yönetiminin baş aktörleri olan yerel ve merkezi yönetimlerin karar vericileri bir araya gelerek çöp gazından enerji, biyogazlaştırma, termal bertaraf, yeni teknolojiler, atıktan enerjide finansman olanakları, ulusal ve uluslararası yasal çerçeve, eğilimler ve danışmanlık hizmetleri konularını masaya yatıracak. Sempozyum kapsamında, Avrupa’daki sayılı uygulamalardan biri olarak gösterilen İSTAÇ A.Ş. Odayeri Çöp Gazından Enerji Tesisi ve Kompost Tesisi, Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi ile İZAYDAŞ (İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme A.Ş.) ziyaret edilecek. 

Toplam 9 oturumda 44 bildirinin sunulacağı sempozyumla ilgili genel bilgi ve ücretsiz davetiyeye www.iw2es.com internet adresinden ulaşmak mümkün.

 

IW2ES Teknik Gezi Programı

İSTAÇ A.Ş. Odayeri

 Çöp Gazından Enerji Tesisi Ziyareti ve Kompost Tesisi, Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi ziyareti için TAKSİM AKM önünden 14 Kasım 2009 tarihinde saat 09:00’da  hareket edilecek.

Tesis Hakkında Bilgi

 “Odayeri Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi” İSTAÇ A.Ş. tarafından yürütülen “İstanbul Katı Atık Sahalarındaki Çöp Gazının Elektriğe Dönüştürülmesi Projesi” kapsamında Avrupa ile Ortadoğu’nun en büyük, dünyanın ilk on sırasında.İSTAÇ A.Ş.’nin, 2007 yılında Odayeri Çöp Depolama Sahası’nda oluşan çöp gazından elektrik enerjisi üretilmesi konusunda tesisin kurulumu, işletilmesi ve elde edilecek gelirden belediyeye pay verilmesi doğrultusunda hazırladığı ihaleyi, Ortadoğu Enerji Şirketi kazandı. Kendi alanında Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun en büyük projesi olan “Odayeri Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi”nin bulunduğu Odayeri sahasında 1995’ten beri düzenli olarak çöp depolanıyor. Depo sahası 52 hektar alanı kapsayan Odayeri’nde, mevcut durumda 32 milyon ton çöp depolanabiliyor. Yılda 224 milyon kilovat saatlik elektrik üretimi sağlanacak tesisin, yılda 15-20 milyon dolar kar getirmesi hedefleniyor. 112 bin konutun bir yıllık enerji ihtiyacının da bu tesiste üretilen elektrikle sağlanması amaçlanıyor.

İZAYDAŞ 

İZAYDAŞ, İzmit Atık ve Artıkları Arıtma ve Yakma ve Değerlendirme A.Ş ziyareti için TAKSİM AKM önünden 14 Kasım 2009 tarihinde saat 09:00’da hareket edilecek.

Tesis Hakkında Bilgi:

Tesisin çalışma prensibi; endüstriden kaynaklanan plastik ve lastik atıklar, kullanılmış yağ, ilaç ve kozmetik atıklar, petro-kimya atıkları, PVC, solvent, boya artıkları, yapıştırıcı ve yapışkanlar, bunların ambalajları, standart dışı ve süresi geçmiş ürünler, arıtma çamurları, vb. tehlikeli atıklarla klinik atıkların yakılarak bertaraf edilmesine dayanır. Patlayıcı maddeler, radyoaktif atıklar, mezbaha atıkları, dışkı ve kadavralar tesise kabul edilmemektedir.


 


İlginizi çekebilir...

Teskon 2019 İzmir'de Sektörü Buluşturuyor

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi yürütücülüğünde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'...
5 Nisan 2019 Cuma / 13:47

Türkiye'nin Partner Olduğu MCE 2020'nin Çalışmaları Başladı

Milano'da 17-20 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan ve yepyeni yenilikleriyle zenginleşen iklimlendirme sektörünün en önemli fuarlarından MCE - ...
14 Kasım 2018 Çarşamba / 10:55

Chillventa 2018 Katılımcıları Fuardan Memnun Ayrıldılar

İklimlendirme sektörünün önemli fuar organizasyonlarından biri olan Uluslararası Soğutma, Klima, Havalandırma ve Isı Pompaları Fuarı Chillventa, Alman...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 14:18

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.