E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

MBB Genel Kurulu Yapıldı

8 Kasım 2010 Pazartesi / 16:49 | HABERLER
166. Sayı (166)
1 kez okundu

MBB Genel Kurulu YapıldıMarmara’daki belediyelerin çatı kuruluşu konumundaki Marmara Belediyeler Birliği (MBB)’nin 2. Olağan Meclis Toplantısı, Bursa’da gerçekleştirildi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katıldığı meclis toplantısı, uluslararası boyutuyla büyük ilgi görürken, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından belediye başkanları ve temsil heyetleri de katılımcılar arasındaydı. 

27 Ekim 2009 tarihinde, Bursa Almira Otel’de yapılan toplantıya, Marmara Belediyeler Birliği’nin faaliyetlerinin tanıtılmasıyla başlandı. Toplantının en önemli gündemi, Marmara Belediyeler Birliği ile AB Genel Sekreterliği arasında imzalanan ve yerel yönetimlerin AB ile ilgili eğitilmesini hedef alan protokol oldu. Devlet Bakanı Bağış ile Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe arasında imzalanan protokolle, yerel yönetimlerin, AB fonlarından nasıl daha fazla faydalanabileceği konusunda ve belediyelerin AB standartlarına uyumuyla ilgili eğitimler verilecek.

Marmara Belediyeler Birliği’nin Eminönü’ndeki merkez binasında gerçekleştirilecek eğitimler sayesinde, belediyelerin AB fonlarından daha fazla yararlanacağını ifade eden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Bu yıl yerel yönetimlerle önemli çalışmalar yapılacak. Çevre Bakanlığı’nın 17 değişik projesine fon ayrıldı. Ayrıca sivil toplum diyaloğu çerçevesinde kültür, sanat, tarım ve balıkçılık konularında 4 ayrı proje ortaya konulacak. İmzalanan protokol sayesinde AB Genel Sekreterliği’ndeki görevliler, yerel yöneticilere AB fonlarından nasıl daha iyi faydalanılabileceği ve şehirlerin AB standartlarına nasıl uyum sağlayacağı konusunda bilgiler verecek” diye konuştu.

Marmara Belediyeler Birliği’nin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Başkan Altepe ise, son bir yılda belediyecilik anlamında önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti. Bu kapsamda 15 bin belediye çalışanının hizmet içi eğitimlere tabi tutulduğunu belirten Altepe, “Bilgiyi paylaşmak önemli. Bu konuda her zaman birbirimize destek olmalıyız. Hedefimiz diğer belediye birlikleriyle işbirliği yapmak; Bursa, Kocaeli ve Trakya’da da alt birimleri oluşturarak, bu eğitimleri sürdürmek istiyoruz” dedi. Marmara Belediyeler Birliği’nin dış ilişkilerde de aktif olarak çalıştığına işaret eden Başkan Altepe, Kıbrıs, Filistin, Ürdün ve Lübnan’dan belediye başkanlarının, başta teknik konular olmak üzere her konuda birlikte çalışmaya devam edeceklerini gösteren işbirliği protokolüne imza attıklarını kaydetti. 


Konuşmaların ardından, Marmara Belediyeler Birliği ile AB Genel Sekreterliği’nin ortak çalışmasına olanak sağlayacak protokol, Bakan Bağış ile Başkan Recep Altepe arasında imzalandı. Törenin ardından Başkan Recep Altepe, Marmara Belediyeler Birliği’nin 2. Olağan Meclis Toplantısı’nın diğer gündem maddelerini görüşmeye açtı. Birliğin logosunun yenilendiği meclis toplantısında ayrıca, DenizBank sponsorluğunda gerçekleştirilen “Örnek Belediyecilik Projeler Yarışması” çerçevesinde, 28 belediyeye farklı dallarda ödüller verildi.


 


İlginizi çekebilir...

Mesut Eren'i Sonsuzluğa Uğurluyoruz

Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği kurucu üyelerinden, Erensan Şirketler Grubu kurucusu, KBSB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Eren'in babası, Mak...
9 Nisan 2019 Salı / 16:27

İSİB'den İhracatçısına Hedef Ülke Araştırmalarında Bilgi Desteği

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Türk İklimlendirme Sektörü'nün dünya pazarlarında rekabet performansını artırmak, pazar yelpaze...
5 Nisan 2019 Cuma / 14:29

ISH Frankfurt 2019

Sektördeki 'Dijitalleşme'nin ve 'Enerji Dönüşümü'nün gözler önüne serildiği ISH Frankfurt 2019'da, ısıtmada ileri teknoloji, iç ha...
5 Nisan 2019 Cuma / 10:17

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Yalıtım Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.