E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

MBB Genel Kurulu Yapıldı

8 Kasım 2010 Pazartesi | HABERLER
166. Sayı (166)
104 kez okundu

MBB Genel Kurulu YapıldıMarmara’daki belediyelerin çatı kuruluşu konumundaki Marmara Belediyeler Birliği (MBB)’nin 2. Olağan Meclis Toplantısı, Bursa’da gerçekleştirildi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katıldığı meclis toplantısı, uluslararası boyutuyla büyük ilgi görürken, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından belediye başkanları ve temsil heyetleri de katılımcılar arasındaydı. 

27 Ekim 2009 tarihinde, Bursa Almira Otel’de yapılan toplantıya, Marmara Belediyeler Birliği’nin faaliyetlerinin tanıtılmasıyla başlandı. Toplantının en önemli gündemi, Marmara Belediyeler Birliği ile AB Genel Sekreterliği arasında imzalanan ve yerel yönetimlerin AB ile ilgili eğitilmesini hedef alan protokol oldu. Devlet Bakanı Bağış ile Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe arasında imzalanan protokolle, yerel yönetimlerin, AB fonlarından nasıl daha fazla faydalanabileceği konusunda ve belediyelerin AB standartlarına uyumuyla ilgili eğitimler verilecek.

Marmara Belediyeler Birliği’nin Eminönü’ndeki merkez binasında gerçekleştirilecek eğitimler sayesinde, belediyelerin AB fonlarından daha fazla yararlanacağını ifade eden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Bu yıl yerel yönetimlerle önemli çalışmalar yapılacak. Çevre Bakanlığı’nın 17 değişik projesine fon ayrıldı. Ayrıca sivil toplum diyaloğu çerçevesinde kültür, sanat, tarım ve balıkçılık konularında 4 ayrı proje ortaya konulacak. İmzalanan protokol sayesinde AB Genel Sekreterliği’ndeki görevliler, yerel yöneticilere AB fonlarından nasıl daha iyi faydalanılabileceği ve şehirlerin AB standartlarına nasıl uyum sağlayacağı konusunda bilgiler verecek” diye konuştu.

Marmara Belediyeler Birliği’nin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Başkan Altepe ise, son bir yılda belediyecilik anlamında önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti. Bu kapsamda 15 bin belediye çalışanının hizmet içi eğitimlere tabi tutulduğunu belirten Altepe, “Bilgiyi paylaşmak önemli. Bu konuda her zaman birbirimize destek olmalıyız. Hedefimiz diğer belediye birlikleriyle işbirliği yapmak; Bursa, Kocaeli ve Trakya’da da alt birimleri oluşturarak, bu eğitimleri sürdürmek istiyoruz” dedi. Marmara Belediyeler Birliği’nin dış ilişkilerde de aktif olarak çalıştığına işaret eden Başkan Altepe, Kıbrıs, Filistin, Ürdün ve Lübnan’dan belediye başkanlarının, başta teknik konular olmak üzere her konuda birlikte çalışmaya devam edeceklerini gösteren işbirliği protokolüne imza attıklarını kaydetti. 


Konuşmaların ardından, Marmara Belediyeler Birliği ile AB Genel Sekreterliği’nin ortak çalışmasına olanak sağlayacak protokol, Bakan Bağış ile Başkan Recep Altepe arasında imzalandı. Törenin ardından Başkan Recep Altepe, Marmara Belediyeler Birliği’nin 2. Olağan Meclis Toplantısı’nın diğer gündem maddelerini görüşmeye açtı. Birliğin logosunun yenilendiği meclis toplantısında ayrıca, DenizBank sponsorluğunda gerçekleştirilen “Örnek Belediyecilik Projeler Yarışması” çerçevesinde, 28 belediyeye farklı dallarda ödüller verildi.


 


İlginizi çekebilir...

İSİB, Afrika Pazarlarında Emin Adımlarla İlerliyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Nijerya'da düzenlenen Mega Clima 2019 Fuarı'na katıldı. Bu yıl 3. kez düzenlenen fuarda topl...
31 Temmuz 2019 Çarşamba

BDR Thermea Group'tan, Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

Baymak'ın da aralarında yer aldığı markaları bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group, dünyanın ilk hidrojenle çalışan kombisini tanıttı. BDR Therm...
23 Temmuz 2019 Salı

Klima Kullanırken Elektrik Faturanızı Şişirmeyin

Klimalar yazın kurtarıcımız ancak klimalar hem doğaya zarar veriyor hem de elektrik faturalarını kabartıyor. EnCazip, elektrik faturasını şişirmeden, ...
23 Temmuz 2019 Salı

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.