E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

TAÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Kurtuluş Kaya: 'Cihazlar ve Satış Sonrası Hizmetler Kalitesinden Dolayı Form'u Seçtik'

TAÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Kurtuluş Kaya: 'Cihazlar ve Satış Sonrası Hizmetler Kalitesinden Dolayı Form'u Seçtik'

4 Nisan 2018 Çarşamba | SÖYLEŞİ
268. Sayı (Nisan 2018)
2.459 kez okundu

Bir devlet üniversitesi olan Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) şu an 1438 öğrenciye eğitim verirken 2018 yılının Eylül ayına kadar diğer binalarının inşaatının da tamamlanmasıyla 6 bin öğrenciye eğitim imkânı sunmayı hedefliyor. Üniversitenin iklimlendirme projesinde ise FORM tercih edildi. FORM’u tercih etmelerindeki en önemli unsurun satış sonrası hizmetler kalitesi olduğunu belirten TAÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Kurtuluş Kaya proje ile ilgili dergimize bilgiler verdi.


TAÜ HAKKINDA BİLGİ VEREREK, KURULUŞ HİKÂYESİNİ ANLATIR MISINIZ?

Beykoz ilçe merkezine ve Boğaziçi kıyılarına on dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ), öğrencilerine hareketli, uluslararası ve çok dilli bir ortamda eğitim imkânı sunan, ayrıcalıklı bir devlet üniversitesi kimliğine sahip. TAÜ, eğitim kalitesi ve başarısını uluslararası standartlara taşımak için, Almanya’nın en iyi 35 üniversitesi ve Alman Akademik Değişim Servisi’nden (DAAD) oluşan bir konsorsiyum ile ortak hareket ediyor. Üniversitenin her fakültesi, Almanya’da bulunan partner üniversitelerle ortak çalışmalar yürütüyor ve koordinasyon birlikte sağlanıyor. Aynı zamanda bilim, siyaset, toplum ve ekonomi dünyasından oluşan konsorsiyum danışma kurulu da TAÜ’nün gelişimine katkı sunuyor.


TAÜ’nün temelleri, Türkiye ve Almanya arasında imzalanan anlaşmaya dayanarak 2010 yılının Ekim ayında atılmış, 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren ise Mekatronik Mühendisliği, İşletme ve Hukuk Bölümleri ile eğitime başlanmış. Aradan geçen birkaç yılda fakülte sayısı 5’e, eğitim verilen bölüm sayısı ise 11’e yükselmiş. 2013 yılında LYS ile üniversiteye yerleşen öğrenci sayısı 99 iken 2017 yılında öğrenci sayısı; 1.266’sı lisans, 172’si lisansüstü olmak üzere toplam 1.438’e ulaşmış. Önce Yabancı Diller Yüksekokulu, ardından Rektörlük ve İdari Birimler Binasının inşaatları tamamlanmış, 2017 yılı itibariyle sosyal bilim dallarını içeren Fakülteler Binası öğrencilerin hizmetine açılmış.
TOKİ 1. Etap kapsamında 2016’nın Haziran ayında inşaatına başlanan; Merkezi Derslikler Binası, Mühendislik Fakültesi Binası, Merkezi Laboratuvar Binası, Misafirhane Binası ile öğrenci kulüpleri ve bilgisayar odalarını da kapsayan Kütüphane ve Yemekhane Binasının inşaatlarının ise 2018 yılının Eylül ayına kadar bitirilmesi hedefleniyor. İnşaatlar tamamlandığında kapalı kullanım alanının 110.746 m²’ye ulaşması beklenen kampüste, 1.000’i lisansüstü olmak üzere toplam 6.000 öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor. Önemli hedeflerden biri ise Türkiye çapında üniversiteler arasındaki en büyük Teknopark’ın TAÜ bünyesinde kurulması ve modern laboratuvar cihazlarıyla donatılması olarak gösteriliyor.

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE KULLANILAN SİSTEMLERİ GENEL HATLARI İLE ANLATIR MISINIZ?

Türk- Alman Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı olarak binalarda kullanılacak olan sistemlere karar vermeden önce ekibimiz ve Proje Müellifimiz Hilmi Güner ile beraber yapılan toplantılarda ortak karar; doğaya saygılı, enerji verimliliğini ön planda tutan, kullanıcılar için yaşam alanlarını konforlu hale getirebilecek modern sistemlerin kullanılması idi. Bu karar doğrultusunda gerekli araştırmalar yapılmış, konusunda uzman birçok firma ve kurumla görüşülmüş, örnek bir proje olabilmesi için gereken tüm özen ve hassasiyet ile beraber seçici davranılmıştır. Bu çerçeve kapsamında kullanılacak olan mahallin özelliğine göre doğalgazlı rooftop cihazlar, primer devre olarak yoğuşmalı kazanlar ve VRF klimalar kullanılmasına karar verilmiş ve buna uygun olarak projelendirme safhaları tamamlanmıştır.


BU SİSTEMLERİN TERCİH EDİLME NEDENLERİ NELERDİ? SAĞLADIĞI AVANTAJLAR, TASARRUFLAR, GETİRİLER NELERDİR?

Biz bir devlet üniversitesiyiz. 4734 sayılı kamu ihale kanununa tabiyiz. İhale aşaması tamamlanan bina yüklenici firma tarafından anahtar teslim götürü bedel sözleşme ile yapılıyor. İhalelerimizde marka, model belirtemiyoruz. Ama yüklenici firma kullanılabilecek markaları bizim onayımıza sunuyor ve biz de bu firmalar arasında ürün özellikleri ve sertifikasyonuyla projemize uygun olan ürünü seçiyoruz. Bu seçimi yaparken sadece inşaat aşamasını değil, işletme aşamasını da düşünüyoruz. Dolayısıyla 10-15 sene sonra da bir sıkıntı olduğunda kullanılmış olan ürünleri sağlayan firmalardan destek alabilmemiz bizim için öncelikler arasında. Bu projelerimizden ilki 2015 yılında tamamlanan 8.300 metrekare kapalı alana sahip Yabancı Diller Yüksek Okulu binasında sınıflar ve ortak mahaller için doğalgazlı rooftop ve ofisler için VRF klima sistemlerini tercih ettik. Bu aşamada yüklenici firma tarafından piyasada bize sunulan firmalardan biride FORM Şirketler Grubu’ydu. Yapmış olduğumuz araştırmalar ışığında FORM’un sunduğu ürünlerin belirlemiş olduğumuz ilkelere en yakın cihazlar olduğunu, ayrıca cihazların verimliliğinin sürdürülebilmesi için üniversite olarak çok önem verdiğimiz satış sonrası hizmetler konusundaki tecrübelerine ve referanslarına güvenerek seçimimizi yaptık. Projemizde toplam ısıtma kapasitesi 2.500 kW, toplam soğutma kapasitesi 3,200 kW olan 29 adet doğalgazlı ve hava soğutmalı LENNOX marka paket klimalar kullanılıyor. Bu sistemlerin bize sağlamış olduğu en önemli avantajlardan biri hava kalite sensörü sayesinde, taze hava oranı içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Bu sayede gereksiz taze hava alınmasının önüne geçilerek önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca rooftop cihazlarının üfleme ve emiş fanları standart olarak değişken devirli olduğu için işletme maliyetleri sabit devirli fanlara göre daha düşük oluyor.

Yine projede toplam soğutma kapasitesi 3,960 kW olan 40 adet Mitsubishi Heavy VRF KXZ dış ünite ve 14 adet DX Klima Santrali ile 495 adet Mitsubishi Heavy VRF iç ünite klima cihazı kullanılıyor. Fosil yakıtlı ısıtma cihazlarına göre düşük CO2 salınımıyla çevreye ve kolay kullanımıyla da kullanıcıyla dost bir teknoloji olan Mitsubishi Heavy VRF sistemleri, tüm soğutma, ısıtma ihtiyaçlarını yüksek verimle karşılıyor.FORM’UN SAĞLADIĞI HİZMET KALİTESİ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Satış, sevkiyat, satış sonrası hizmetler ve çözüm odaklı personeliyle FORM Şirketler Grubu, çok ilgili ve hızlı hizmet sunan bir firma. Satış kadrosu, devreye alma kadrosu ve satış sonrası hizmetler kadrosunun herhangi bir sıkıntıda, bir telefon ile doğrudan yanınızda olması ve hızlı çözümler sunması büyük avantaj. 


SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Bugüne kadar gerek satış, özellikle de satış sonrası müşteri memnuniyetini ön planda tutan FORM Şirketler Grubu ile çalışmaktan mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Üniversitemizin bir kamu kuruluşu olması sebebiyle satış sonrası bakım-onarım işleri için şirket olarak bizlere sağladığı fiyat avantajları ve verdiği tüm destekler için ise FORM’a ve tüm ekibine teşekkürlerimi sunar, başarılar dilerim. 


 


İlginizi çekebilir...

"Yüksek Üretim ve İhracat Kapasitemizi Güçlendiren Yatırımlar Yapıyoruz"

Termo Teknik'teki son gelişmeler hakkında dergimize bilgiler aktaran Termo Teknik Türkiye Ticari Genel Müdürü M. Emin Kasan, 'Termo Teknik ola...
3 Temmuz 2019 Çarşamba

"Türkiye'den Çıkan Global Bir Marka Olmak İstiyoruz"

ODE'nin gündemine ve sektöre dair kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayan ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, ODE'...
24 Mayıs 2019 Cuma

Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu: "Hedefimiz Globalleşmek"

Şirketlerinin globalleşme hedefleri doğrultusunda yaptıkları çalışmaları dergimize anlatan Boreas A.Ş. Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu, 'Yarın Bore...
13 Mayıs 2019 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.