E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
HİDROTANK
BAYMAK
RADYAL ALÜMİNYUM RADYATÖR

Johnson Controls DX Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Bahadır Taşkonak: 'Hitachi ile Birlikte Gücümüze Güç Kattık'

Johnson Controls DX Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Bahadır Taşkonak: 'Hitachi ile Birlikte Gücümüze Güç Kattık'

6 Mart 2018 Salı / 10:06 | SÖYLEŞİ
267. Sayı (Mart 2018)
95 kez okundu

Klima sistemleri alanında Hitachi Appliances ile gücünü birleştiren Johnson Controls Türkiye’deki operasyonlarını başarılı bir şekilde sürdürüyor. Hitachi ürünlerinin Türkiye pazarına en iyi şekilde uyacak, ülke ekonomisine faydası dokunacak şekilde Türkiye’de satışı ve dağıtımı noktasında gerekli aksiyonları alacaklarını belirten Johnson Controls DX Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Bahadır Taşkonak “Biz bu çalışmaları yaparken, Türkiye’yi Kuzey Afrika, Hazar ve Orta Doğu için lojistik merkezi olarak kullanacağız” diyor.


KENDİNİZİ VE FİRMANIZI TANITIR MISINIZ?

Johnson Controls olarak 7 kıtada, 150’den fazla ülkede, yaklaşık 700 ofisimizle ve 170.000 çalışanımızla dünya çapında hizmet vermekteyiz. Binalarda enerji optimizasyonu ve işletme verimliliği sağlayan ısıtma, havalandırma, iklimlendirme, soğutma ve bina yönetim sistemlerinde lider bir ekipman, otomasyon ve servis sağlayıcısıyız. Sürdürülebilir hizmete bağlılığımız, 1885’de ilk elektrikli oda termostatını icat ettiğimiz dönemdeki köklerimize dayanıyor. Hissedarlarımızı ve müşterilerimizi başarılı kılmak için işlerine değer katan hizmetlerimizi büyüme stratejilerimiz ve arttırdığımız pazar payımız ile destekliyoruz.
Uzun yıllardır bu sektördeyim ve her seviyede çalıştım. HVAC sektörüne girişim, 1998 yılında ilk split klima montajını ellerimle yaparak oldu. O günden bugüne ürün yöneticiliği, satış ve pazarlama yöneticiliği gibi birçok farklı pozisyonda görev aldım. 4 yıldır Johnson Controls firmasında bulunmaktayım. Satış Müdürü olarak başladığım bu yolculukta şu anda DX Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü olarak görev almaktayım.

VERDİĞİNİZ HİZMET VE ÜRÜNLER HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Ev, işyerleri ve diğer yaşam alanlarının ısıtma, soğutma,havalandırma ihtiyaçlarına verimli ve yenilikçi çözümler sağlayan geniş HVAC ürün gamımız ile uzun yıllardır sektörde bulunmaktayız. Bunun içerisinde ekibimle beraber yönettiğimiz ürün grubu; hepimizin DX olarak adlandırdığı aslında VRF ve bireysel sistemler, split klimalar, ticari klimalar, rooftoptan oluşmaktadır. Sorumlusu olduğumuz ülkeler olan; Türkiye ve Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan gibi Hazar ülkelerinde Hitachi ve York markalı ürünlerimizin satış ve satış sonrası faaliyetlerini sürdürmekteyiz.

HİTACHİ İLE OLAN İŞBİRLİĞİNİZİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Dünyanın önde gelen iki markası olan Johnson Controls ve Hitachi Appliances, klima sistemleri alanında güçlerini birleştirerek 1 Ekim 2015 yılında Johnson Controls-Hitachi Klima Sistemleri adıyla yeni bir ortaklık kurmuş oldular. Bu işbirliğinde Johnson Controls, Hitachi Klima Sistemleri hisselerinin %60’ını satın alırken, Hitachi %40’lık hisse payı ile bu yeni yapılanmada yer almaya devam etmeketdir.


Sonuç itibariyle JCH, Johnson Controls-Hitachi, hem Hitachi personelinin hem de yeni Johnson Controls çalışanlarının bulunduğu yepyeni bir yapılanma halini alıyor. Bu işbirliğiyle beraber Johnson Controls olarak, özellikle bireysel sistemlerde, üretici kimliğimize bir güç daha eklemiş olduk. Yüksek tonajlı sistemler, orta ve büyük kapasiteli sitemlerde çok güçlü bir ürün gamımız ve York gibi çok güçlü bir markamız vardı ancak Hitachi’nin de gelmesiyle beraber orta ve küçük kapasiteli projelerdeki gücümüze güç kattığımızı düşünüyorum. Dünya genelinde, 165 ülkede satış kanalı alanında faaliyet gösteren Johnson Controls’ün, Hitachi ekipmanlarının satış ve dağıtım kanalı özelinde de faaliyet göstererek hem Hitachi’nin hem de Johnson Controls’ün son kullanıcıya ve yatırımcıya çok daha iyi hizmet sunacağı aşikardır.


HİTACHİ İLE TÜRKİYE’DE HEDEFLERİNİZ, YAPILANMANIZ VE STRATEJİLERİNİZ NELER OLACAK?

Hitachi - Johnson Controls işbirliğinden önceki Hitachi organizasyonu, aslına bakarsanız farklı farklı birçok distribitör ile çalışmış. Burada imkân bulmuşken hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek gerekiyor. Ancak bu yıl itibariyle, Türkiye pazarının yüksek rekabeti ve dünya genelinde birçok ülkede Johnson Controls’ün ve Hitachi’nin motivasyonu gereği, bizlerin tek amacı bayii kanalıyla direk çalışıyor olmak ve ana firma olarak, tüm gücümüzü bayilerimize direkt olarak aktarabiliyor olmak. Önümüzdeki yıllarda, çalışmalarını sürdürdüğümüz, York-Hitachi konseptli bayilerlerimizle hem York hem de Hitachi ürünlerimizle son kullanıcıya ve yatırımcıya, geniş ürün gamıyla, mükemmel fiyat performans çözümleriyle, iyi eğitimli bayi ve servislerimizle hizmet etmeye devam ediyor olacağız ve bu bayilerimizle biz beraberce çalışıyor olacağız.


SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Hitachi dünya üzerinde birçok ülkede üretim faaliyeti olan, inverter kompresör teknolojisinde öncü olan çok güçlü bir firma. Johnson Controls ise satış kanalı ve pazarlama faaliyetleri çok iyi olan bir firma. Bu işbirliğinin sonucunda ortaya bir fayda çıkıyor. Bunun sonucunda, Johnson Controls tarafından yönetilen Hitachi markasını tercih eden son kullanıcılar ve yatırımcılarda kazan-kazan olacağı ortada. “Bu kazan-kazan neden olacak?” diye soracak olursanız, artık her anlamda Hitachi’nin tüm gücünden faydalanıyor olabileceğiz. Bugün Hitachi’nin İspanya’da, Japonya’da, Çin’de üç tane VRF fabrikası var. Bizler, Johnson Controls, olarak bu üç fabrikanın ürünlerinin Türkiye pazarına en iyi şekilde uyacak, ülke ekonomisine faydası dokunacak ve partnerlerimize faydalı olacak şekilde Türkiye’de satışı ve dağıtımı noktasında gerekli aksiyonları alacağız. Bu noktada dikkat çekmek istediğim bir kısım var. Biz bu çalışmaları yaparken, Türkiye’yi Kuzey Afrika, Hazar ve Orta Doğu için lojistik merkezi olarak kullanacağız. Bu da şu demek oluyor: Asla stok sıkıntısı yaşamadan, stok devamlılığını sağlayarak çalışmalarımızı yürütüyor olacağız.


Sonuç itibariyle; ülkede kullanılan ekipman kalitesini arttırmayı, teknisyenlerin bilgi seviyesini arttırmayı ve kullanılan ürünlerin üst teknoloji sınıflarına çıkarılmasını kendimize misyon olarak belirledik. Ciddi anlamda Hitachi’nin ülkedeki HVAC sektörüne çok daha farklı anlamlarda katkı sağlayacağına dair çok yüksek motivasyonumuz var. Ekibimle beraber motivasyon sıramızda yer alan ilk unsur kesinlikle pazar payı değil, burada tamamı ile sürdürülebilir, dünyaya ve ülkemize maksimum seviyede faydalı çözümler sunuyor olmak.


 


İlginizi çekebilir...

Mehmet Şanal: "Üntes'i İhracatta Daha da Büyüteceğiz"

Sürdürülebilir konforu ve verimliliği hedefleyen yenilikçi ve entegre çözümleri 1968 yılından beri sektörün hizmetine sunan Üntes 50. yılını kutluyor....
14 Ocak 2019 Pazartesi / 13:50

Ulus Yapı Genel Müdürü Eren Kalafat: 'Sismik Koruma Hizmetleri Bağımsız Proje ve Müşavirlik Firmalarından Alınmalı'

Deprem kuşağında yer alan ülkemiz için depreme karşı alınabilecek önlemler her zaman önem taşıyor. Tesisatlarda sismik koruma da bu konulardan birisi....
6 Aralık 2018 Perşembe / 11:41

Baymak Ürün Grup Müdürü Rıdvan Öksüz: 'Kombi Pazarında Yaşanacak Düşüş Bir Geçiş Süreci Olacak'

Enerji Verimliliği Direktifi ve yoğuşmalı kombi pazarındaki beklentiler konusunda dergimize değerlendirmelerde bulunan Baymak Ürün Müdürü Rıdvan Öksüz...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 13:47

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.