E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
FETAŞ
DAMLASU SOĞUTMA KULELERİ
ALDAĞ
NIBE TÜRKİYE
SAVEN TEKNİK
PİTSAN
KSB
NİBA SU SOĞUTMA KULELERİ

Avrasya'nın En Önemli İklimlendirme Fuarı ISK - SODEX İstanbul, Sektöre Umut Verdi

Avrasya'nın En Önemli İklimlendirme Fuarı  ISK - SODEX İstanbul, Sektöre Umut Verdi

6 Mart 2018 Salı / 09:33 | HABERLER
267. Sayı (Mart 2018)

Yeni tarihi ve yeni yeri ile başarılı bir sınav veren ISK-SODEX 2018 fuarında, bu yıl ilk defa Enerji Verimliliği ve Bina Otomasyon sistemlerinin de dahil edildiği iklimlendirme sektörünün yeni trendleri sergilendi. ISK-SODEX 2018’de, 44 ülkeden 1,108 katılımcı (424 uluslararası) ISK-SODEX’in sağladığı yüksek iş hacmi ile yeni işbirlikleri kurma olanağı yakaladı.


Avrasya’nın en önemli ve en büyük iklimlendirme fuarı ISK-SODEX, 1997 yılından bu yana sektörün gelişimine rehberlik etmeye ve HVAC-R sektöründeki yeniliklere ışık tutmaya devam ediyor. 7-10 Şubat 2018 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ISKSODEX 2018, ürünleriyle konforlu ve verimli mekânların gizli kahramanı olan iklimlendirme sektörünü buluşturdu.


ISK-SODEX İstanbul fuarının açılışına; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Deutsche Messe Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Lenarz, Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, İSKAV Başkanı Metin Duruk, İSİB Başkanı Zeki Poyraz, sektörün önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve yöneticileri katıldı.
İklimlendirme sektörünün bir aile olduğuna vurgu yapan Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel’in hoşgeldiniz konuşmasıyla başlayan fuarda Deutsche Messe Yönetim Kurulu Üyesi Lenarz şunları söyledi: “Türkiye ihracatta yaptığı atılımla 2023 ekonomi hedeflerine her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin tamamı için en önemli ticari partnerlerden biri olan Türkiye, Deutsche Messe için de büyük önem taşıyor. ISK-SODEX Türkiye sanayisinin gücünü tüm dünyaya göstermesi için önemli bir fırsattır. Bu fırsatı Türkiye’deki iş adamlarıyla birlikte bugün burada organize ediyor olmak bizim için çok anlamlı. Ancak şunu vurgulamak isterim ki ISK-SODEX asıl gücünü bu ülkenin yetiştirdiği sanayicilerden, işadamlarından ve rekabetçi ekonomisinden almaktadır. Deutsche Messe olarak, ISK-SODEX 2018’in Türkiye iklimlendirme sektörüne önemli katkılar sağlayacağına ve yeni ufuklar açacağına inanıyorum.”


Fuarı destekleyen kuruluşlar adına ISKAV Başkanı Metin Duruk öncelikle geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan Vural Eroğlu’nu anarak başladığı konuşmasında, iklimlendirme sektörünün ürün geliştirme, eğitim, Ar-Ge, ihracat hedefleri ve yapılması gerekenler, sektöre yönelik tehdit ve fırsatları özetledi. Ardından sektörümüzün ihracatı için yoğun çalışmalar yürüten İklimlendirme Sektörü İhracatçılar Birliği (İSİB) Başkanı Zeki Poyraz, açılış için davet edilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sektörümüze verdiği destekler için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, ertelenen binalarda enerji kimlik belgesi kullanma zorunluluğunu anımsatarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sektörümüzün taleplerini sundu.


Açılışta son konuşmayı yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki son yüzyılın ikinci yarısında göç nedeniyle yaşadığımız çarpık kentleşme sorununu ortadan kaldırmaya yönelik Bakanlık çalışmalarını aktardı ve Bakanlığın üzerinde çalıştığı yeni yönetmelikler ve İmar Mevzuatı konularında müjdeler verdi. Türkiye’de şehirciliğin gelişmesinin önemine dikkat çekerek, ISK-SODEX’te buluşan iklimlendirme endüstrisinin inşaat sektörünün önemli bir parçası olduğuna vurgu yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki şunları söyledi: “Fuar’da buluşan iklimlendirme sektörü, artan ihracat performansı kadar yurtiçi üretime verdiği destekle de büyük önem taşıyor. Türkiye’de bir mahallenin kurulumu esnasında yaklaşık 23 bin eşya kullanılıyor, bu eşyalar 250 ayrı sektör tarafından üretiliyor. Şehir planlama kapsamında yılda 500 bin konut yenilenecek, bu dönüşümü de yeşil evler yaparak sağlayacağız.”


Törende, ISK-SODEX İstanbul 2018 Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Enerjinin (Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Yalıtım) İzinde” konulu resim yarışmasında dereceye giren çocuklara ödülleri de verildi.


İki yılda bir yapılan ISK-SODEX İstanbul 2018, bu yıl yenilenen yüzüyle sektörün en fazla iş hacmi yaratan buluşmalarından birine imza attı. 44 ülkeden binin üzerinde firmanın katıldığı fuar 93 ülkeden 84.936 kişi tarafından ziyaret edildi.


ISK-SODEX İstanbul 2018, Ortadoğu, Avrupa, Asya ve Afrika başta olmak üzere farklı bölge ve ülke temsilcilerinin yer aldığı çok sayıda alım heyetini de ağırladı. Toplam 500’den fazla kişinin yer aldığı alım heyetleri, düzenlenen B2B toplantılarda Türk ihracatçıları ile tanışma fırsatı elde ederek, yeni işbirlikleri için görüşmeler gerçekleştirdi.

FİRMA SUNUMLARI
ISK-SODEX İstanbul 2018’de ikili iş görüşmeleri ile firmalar arası yeni anlaşmaların yapılabileceği alanlar da hayata geçirildi. Bu kapsamda hedef pazarların tamamından satın alma heyetleri ve alanında uzman katılımcılar bir araya geldi. Katılımcılar yeni ürün ve çözümlerini forum alanlarında ziyaretçilere aktarma fırsatı buldu. 11. Salonda oluşturulan alanda 4 gün boyunca gerçekleştirilen firma sunumlarında iklimlendirme sistemlerinin geleceğini etkileyen dijitalleşmeden, enerji verimliliğine, ileri teknolojili ürünlerden endüstri 4.0’a kadar birçok konu masaya yatırıldı.


ISK-SODEX USTALAR LİGİ 2018
Fuar bu yıl ilk kez Ustalar Ligi’ne de ev sahipliği yaptı. Sektörün nitelikli teknik personel ihtiyacına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye genelinde 100’den fazla kombi ustası başvurdu. Borusan Mannesmann, E.C.A., Fıratboru ve Rothenberger sponsorluğunda düzenlenen “Ustalar Ligi 2018” yarışmasında teknisyenler en iyi kombi ustaları arasında yer alabilmek için büyük çaba gösterdi. Yarışmada doğru montaj, projeye uygunluk ve estetik kriterlerinde dereceye giren ilk üç kombi ustası fuarın on günü “Türkiye’nin en iyi ustası” olarak ödüllendirildi.


ISK-SODEX yeni tarihi, yeni yeri ve Forum Alanı, Ustalar Ligi gibi yeni destekleyici programları ile katılımcıları ve ziyaretçilerine yepyeni bir deneyim yaşattı.

ALDAĞ A.Ş. FUARDA DİKKATLERİ ÜZERİNDE TOPLADI

Aldağ A.Ş. Fuar boyunca tüm tanıtım enstrümanlarını ve medyayı yoğun kullanımıyla fuara dinamizm kazandırdı ve dikkatleri üzerinde topladı. Sponsorlukları, stand faaliyetleri teknik oturumları görsel medya ilgisinin yanı sıra, firmanın önemli bir faaliyeti de Anadolu'dan davet ettiği 1080 misafirini ISK-SODEX İstanbul 2018 Fuarı boyunca ağırlamasıydı. Aldağ A.Ş. 3 gece üst üste düzenlediği yemekte de misafirlerini bir araya getirdi.


Aldağ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Rebii Dağoğlu misafirleri için düzenlediği yemeklerde yaptığı konuşmalarında, "Ülkemiz için her türlü fedakârlığı yaparız. Her yıl kendimizi aşmak için daha fazla çalışacağız. Ürünlerimizin sertifikasyonunu bir iki ay içinde tamamlıyoruz. Aldağ ürünlerini bundan sonra, sürdürülebilirlik kriterleri ile de tercih edilen ürünler olarak pazara sunacağız" dedi. Konuklar arasında bulunan, Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Aldağ A.Ş.'nin başarılarını överek iş hayatında güven ve istikrarın önemine vurgu yaptı.
 


 


İlginizi çekebilir...

Büyümeyi İkiye Katlayan Demirdöküm, Yatırımlarını Sürdürüyor

DemirDöküm, 2018'in ilk 9 ayında hedeflerini ikiye katladı. 2018'i "Dönüşüm Yılı" ilan eden firma, toplam ciroda yüzde 46 büyüdü. Geleneksel ü...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 14:39

Bosch Termoteknik'ten Kıbrıs'ta Açılış

Uzun yıllardır Lefkoşa'da hizmet veren Bosch Termoteknik yetkili bayisi Mr. Pipe'ın yeni showroomunun açılışı Eylül ayında gerçekleştirildi. G...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 14:29

Baymak Türkiye'nin Dört Bir Yanında Bayileriyle Büyüyor

Baymak Ankara, İstanbul, Düzce, Diyarbakır, Ödemiş ve Ağrı'da olmak üzere 10 bayi açılışını tamamladı. Bayi açılışlarına katılan Baymak CEO'su...
7 Kasım 2018 Çarşamba / 14:23