E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
BAYMAK
RADYAL ALÜMİNYUM RADYATÖR
HİDROTANK

Modüler Su Depoları Sektöründe Yeni Bir Bakış Açısı

Modüler Su Depoları Sektöründe Yeni Bir Bakış Açısı

8 Şubat 2018 Perşembe / 10:21 | TEKNİK TANITIM
266. Sayı (Şubat 2018)
29 kez okundu

Kayra modüler su depoları ve ısı sistemleri sektörde deneyimli uzman yönetim kadrosu ile 2017 yılında ticari yaşamına başlamıştır.

Kayra Modüler Su Depoları hep yeni bir şeyler üretme - geliştirme arzusuyla, TÜBİTAK Marmara Teknokent’te Ar-Ge merkezi ile çalışmalarına hızla devam etmektedir. Firma tarafından hem ticari hem de teknik yönden gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı pazarda bulunan ürünler incelenmiş, inovatif bir ruhla tekrardan harmanlanarak yeni ürünlerin önümüzdeki 1-2 yıl içinde piyasaya sunulması amaçlanmıştır.

2017 yılı ülkemiz için farklı gelişmeleri birlikte getirdi, biz de yasa ile belirlenmiş bir takım teşvik ve destekler ile kurulduk. Bizim için beklentilerimizi karşılar derecede idi. 2018 yılında ise hem beklentilerimizi hem de yaptığımız çalışmaları hızlandırarak adımızı duyurmaya devam edeceğiz.

DRAMA TEKNİKLERİ İLE FARKINDALIK SEMİNERLERİ

Kayra Modüler Su Depoları sektöre farklı bir bakış açısı getirmek amacıyla da “farkındalık seminerleri” düzenlemekte. Seminerler ülkemizin birçok ilinde MMO’ya bağlı şube temsilciliklerde devam etmektedir. Aynı zamanda Gebze TÜBİTAK Yerleşkesi Marmara Teknokent bünyesinde de 21 Şubat 2018 tarihinde bu seminerlere devam edilecek. Seminerlerde drama teknikleri ile bir anlatım üslubu benimsendiğinden hem katılımcılar hem de sunum yapanlar tarafından etkinlikler oldukça verimli geçmektedir. Firmanın TÜBİTAK’taki seminerlerinde 200 kişilik geniş bir kontenjan ayrıldı. Seminerler tamamen ücretsiz olup, mekanik tesisat sektöründe ve inşaat sektöründe ilgisi olan ve çalışan tüm herkes katılabilir. Katılım için kayıt zorunludur.

ÖZEL KAPLAMALI MODÜLER SU DEPOLARI VE YOĞUŞMA, KLOR VE GALVANİK KOROZYON ETKİSİ

Firmanın ana iştikal konularından modüler su depoları konusunda özellikle klor korozyonu ve galvanik korozyonun etkilerinin toplum sağlığı açısından nelere yol açtığını görmekteyiz. Su depoları genel itibari ile basınçsız ve açık sistemlerdir. Dolayısıyla su yüzeyi ile depo tavanı arasında bir boşluk kalmaktadır. Bu boşluk yoğuşmanın en çok olduğu bölgedir. Betonarme depolarda depoların tüm yüzeyi doğru yalıtım yapılmadığında binaya zarar vermekte ve yaşlandırmaktadır. Çelik modüler depolarda ise bu yoğuşma suyun olmadığı yerlerde demir klorür bileşiklerine zemin hazırlamakta ve özellikle paslanmaz tabir edilen çelik sınınflarında yüksek oranda korozyona neden olmaktadır. Ayrıca tesisat bağlantılarında kullanılan karbon yapıdaki çelik fittings malzemelerden gelen demir bileşenleri ile galvanik korozyon etkisi de yaşanmaktadır. Suyun olduğu bölgede galvaniz korozyon etkisi, yoğuşmanın olduğu bölgede klor korozyonu etkisi hep birlikte depoya zarar vermekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir.

Tüm bunlar göz önüne alınarak özel kaplamalı modüler su depoları geliştirildi. Kaplama malzemelerinin en önemli özelliği içme ve kullanma suyuna uygun nitelikte olması ve bunların evrensel olarak güvenirliği kanıtlanmış kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmiş olmasıdır. Önümüzdeki dönemlerde bu kaplama malzemelerinin yeni tekniklerinin depo üzerlerine uygulanması da Kayra Modüler Su Depoları tarafından gerçekleştirilecek.

DEPREM KAR VE RÜZGAR YÜKLERİ

Kayra Modüler Su Depoları, su depolarının konumlandırmasını genel olarak iç mekan, dış mekan ve yeraltı şeklinde yapmaktadır. Firmanın sırasıyla tavsiyesi birçok riski de göz önüne alarak yer altı veya yer üstü silindirik monoblok ya da modüler depolar, ardından priztatik depoların seçilmesidir. İç mekan depolarda mahal yetmezliğinden dolayı prizmatik depolar tercih edilmektedir. Fakat ülkemiz deprem ülkesi olduğundan bununla ilgili önlemler almamaktayız. Son yıllarda prizmatik depoların depreme karşı önlemleri için tüm depoyu dıştan takviyeli olarak yapmaktayız. Bu, depremin vereceği olumsuz etkilere karşı bir önlem olmaktadır. Dış mekan depolarında ise kar yükü ve rüzgar yüklerine karşı doğru önlemler alınması gerekmektedir. Deprem, rüzgar ve kar yüklerine dayanım olarak en mukavim depo şekli silindirik olanlardır.

YANGIN SUYU DEPOLARINDA HAVALIK VE ANTİ VORTEKS PLAKA

Yangın gerçeğine karşı ülkemizde son yıllarda oldukça güzel çalışmalar yapılmaktadır. Yangın yönetmeliklerinin önemini dahada iyi kavrayarak modern tesisatlar ile binalarımızı korumaya almaktayız. Fakat su depolarının çalışmaları göz önüne alındığında yüksek debili hidroforların emiş kuvvetlerine bağlı olarak NFPA’ye göre yangın suyu depolarında anti vorteks plakası ve havalık kullanımı zorunlu haldedir. Havalık kesiti için ve anti vorteks plakası için gerekli şartlar standartta detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Kullanılan her su deposunda gerek betonarme gerekse de çelik modüler depolarda havalık ve antivorteks plakalarının kullanımını yaygınlaştırmalıyız. Kayra Modüler Su Depoları’nın farkındalık seminerlerinde bu konuların hepsine detaylı bir şekilde değinilmektedir.


 


İlginizi çekebilir...

Soğutma Sistemlerinde Kompresör Arızaları

'Soğutma sistemlerinde' meydana gelen bir kompresör arızasında kompresör değiştirilmeden veya tamir etmeden önce arızanın ne sebeple meydana g...
5 Haziran 2018 Salı / 13:37

Norm Teknik: Endüstriyel Mutfaklar Artık Daha Güvenli

Günümüz büyük ticari mutfaklarında, ortamdaki yüksek ısı ve yanıcı yağlar sebebiyle sürekli olarak bir yangın riski bulunmaktadır. Bu gibi alanlarda k...
10 Ekim 2016 Pazartesi / 17:43


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.