E-Dergi Oku 
COPA

Şantiyede İş Güvenliği için Kişisel Koruyucu Ekipmanlar

Şantiyede İş Güvenliği için Kişisel Koruyucu Ekipmanlar

29 Nisan 2020 | TEKNİK MAKALE906 kez okundu

İnşaat sektörü, dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş kazalarının en çok yaşandığı, tehlikeli çalışma koşulları nedeniyle iş güvenliği açısından en riskli sektörlerin başında gelmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, projeye özgü koşullar dikkate alınmadan, genel geçer sağlık ve güvenlik önlemlerinin uygulanmaya çalışılmasıdır.

İş kazalarının en önemli nedenlerinden biri, çalışanların hayati önem arz edecek durumlar karşısında tedbirli olmak adına yeterli ehemmiyeti göstermemesidir. Unutulmamalıdır ki en çok risk teşkil eden gruplar, saha çalışanlarıdır ve her zaman kaza yapma riskleri ile karşı karşıyadırlar.

Kazalar ya tasarım eksikliklerinden ya da öngörülemeyen tehlikeli durumlardan meydana gelmektedir. Bu nedenle güvenlik sürecinin her aşamasının çok iyi yönetilmesi ve denetlenmesi gerekmektedir. Hem risk faktörü taşıyanların yeterli bilince sahip olması, hem de iş verenin önlem alıcı rolünü üslenip, sadece çalışanın bilinçli olması gerekliliği fikrinin arkasına sığınmaması gerekir. Her iki tarafa da fazlasıyla iş düşmektedir.

İş güvenliği konusunda alınacak önlemlerin tümünün sorumluluğunu sadece projelendirme safhasına yüklemek de doğru değildir. Uygulama safhasında şantiyede aktif olarak çalışacaklar için alınması gereken tedbirlerin neler olacağı, bunların kimler tarafından ve nasıl yerine getirileceğinin planlanmış olması da gerekmektedir.

En riskli grubun şantiye çalışanları olduğu göz önünde bulundurularak, kişinin inisiyatifine bırakılmaksızın alınması gereken çevresel tedbirler, öngörülebilen kazaları engellemeye dayalı zorunluluklardır. Fakat, bunların yanında öngörülemeyen tehditler, sürekli dikkatli olunmasını gerektiren durumlar karşısında, bilhassa ağır işlerde ve yüksekte çalışanların mutlaka üzerlerinde taşımaları gereken, giyilebilir kişisel koruyucu ekipmanlarını eksiksiz barındırmaları gerekir.

Giyilebilir kişisel koruyucu ekipmanlar öncelikle kişinin kendi güvenliği olmak üzere, çevresinin de güvenliğini sağlamak için kullanılan güvenlik ürünlerdir. İş kazalarını önlemek, çalışan sağlığını korumak ve kaza anında en az hasar ile atlatılmasını sağlamayı amaçlamak adına kullanılmaktadırlar. Başlıca kişisel koruyucu ekipmanlar şu şekildedir.

BARET
Giyilebilir kişisel koruyucu ekipmanlardan biri olan baretler, baş koruması için en etkin ürünlerdir. Bir nevi kask modeli olan baretler, başa gelecek olası darbelere karşı koruma sağlarlar. Giyildiğinde baretin üst noktası ile baş arasında yer alan boşluklu yapı sayesinde darbeleri sönümleme özellikleri bulunur. Bu vesileyle de darbelerin başa zarar vermesi önlenmiş olur.

Baretler modellerine göre değişkenlik gösteriyor olsalar da genel olarak alt noktalarından kayışları vasıtası ile başa sabitlemek için gerekli ayarlamayı yapma imkânı sunmaktadırlar.

KORUYUCU GÖZLÜK
Gözlükler, çalışma esnasında sıvı veya katı partiküllerin sıçrayarak göze zarar vermesini engelleyen ve aynı zamanda UV ışınlarından koruyabilen giyilebilir koruyucu ekipmanlardandır.
Emniyet gözlükleri olarak da adlandırılan bu ürünler, darbeye dayanımlı malzemelerden üretilmiş olmaları ve yeterli yan koruma sunmalıdırlar. Sadece gözleri değil aynı zamanda yüzü de tamamı ile koruyan modeller, yapılan işin ehemmiyetine göre tercih edilmelidir. Örnek vermek gerekirse, kaynak esnasında kaynak gözlükleri veya kaynak yüz korumalığı tercih edilmelidir.

MASKE
Çalışma koşulları dikkate alınarak, boya işlemi gibi kimyasal içerikli malzemelerin hava yolu ile solunumunun engellenmesi için uygun özelliklere haiz koruyucu maskeler kullanılmalıdır. Dumana maruz kalınmasını gerektiren ortamlarda çalışması durumunda da içerisindeki zararlı gazların türü dikkate alınarak mutlaka tek tip maske kullanımından kaçınılmalı ve sertifikalandırılmış ürünler tercih edilmelidir. Gaz maskeleri nasıl ki toz maskelerinin yerini tutmuyorsa, toz maskeleri de gaz maskelerinin yerini tutmayacaktır.

ELDİVEN
Kesik, sıyrık veya yanık gibi olası iş kazalarının önüne geçebilmek için, çalışma koşullarına uygun, doğru bedenlerde, doğru malzeme tercihli koruyucu eldivenler kullanılmalıdır. Doğru eldiven tercihine binaen farklı malzeme özelliklerine sahip iplikli yapılı örme eldivenler kullanımı rahat ve yüksek güvenliklidirler. Aynı zamanda avuç içi ve parmak uç kısımları gibi yüzeyler nitril kaplama ile aşınmaya karşı daha dirençli hale getirilmektedirler.
Avuç içinin ve parmakların lateks ile kaplı olması, nemli, kuru ya da kaygan, aşındırıcı, hafif keskin malzemelerle çalışılmasını kolaylaştırmakta ve gerekli emniyeti sağlamaktadır.

AYAKKABI VE BOT
Özellikle ağır nesnelerin kaldırılmasını gerektiren çalışma koşullarında cisimlerin ayağınıza düşmesi kaçınılmaz olabilir. Saha çalışmalarının doğası gereği, tamamlanmayan işlerin bir sonraki güne aktarılması, kullanılan malzemelerin mevcut yerlerinde atıl olarak bırakılması olağan bir durumdur. Şantiye ortamı olarak da dilimize yer eden bu durum karşısında, her an ayağınıza bir şeylerin batması, ayağınızı kesmesi veya düşmesi olasılık dahilindedir. Gerekli korumanın sağlanması için, çelik uçlu ve kaymayan tabanlı emniyet ayakkabıları tercih edilmelidir.

GİYİM
Giysiler fiziki çalışma koşulları dikkate alınarak, dayanıklı ve rahat olmalıdır. Rahat çalışma ortamının sağlanabilmesi için doğru bedenler tercih edilmelidir. Bol olmaları durumunda fark etmeden takılmalara ve iş kazalarına neden olabilmektedir. Diğer taraftan dar da olmamalıdırlar ki konforsuz bir çalışma durumuna mahal verilmemelidir. Gece çalışma koşulları altında, giysiler fosforlu yapıda olup, fark edilir bir durum yaratılmalıdır.

KULAKLIK
Süreklilik arz eden yüksek seslere maruz kalınması durumunda, işitme duyusu zarar görecektir. Bu tip gürültülü saha şartlarına bağlı olarak, mutlaka uygun kulaklık tipleri kullanılarak kalıcı işitme kaybından uzak durulmalıdır. Çalışma koşullarına göre kulak tıpası (kulak tıkacı) kullanımı da yaygın olarak tercih edilmektedir.

https://www.sismikmarket.com/kategori/is-guvenligi


 


İlginizi çekebilir...

Kitapsız Stok

Yazı dizisinin bir önceki kısmında Toyota'nın "Stoksuz Çalışma" konusuna değineceğimizi söylemiştik ve bu bölüme stok ile başlayalım....
2 Kasım 2020

KOBİ İşletmeleri İçin Kaizen Sistemi Önerisi

Kaizen kelimesi Japonca'dan gelmektedir ve sürekli iyileştirme anlamına gelir....
1 Ekim 2020

Patlayan Azim

Geçen ay kaldığımız yerden devam ediyoruz....
1 Ekim 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.