E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Johnson Controls'den UVC Enerjisi ile Biyofilmi Yok Eden Ultraviole Işın Yayıcılar

Johnson Controls'den UVC Enerjisi ile Biyofilmi Yok Eden Ultraviole Işın Yayıcılar

21 Aralık 2018 Cuma / 09:21 | HABERLER63 kez okundu

Johnson Controls, 5 Aralık'ta Wyndham Grand İstanbul Kalamış Otel'de gerçekleştirdiği lansman toplantısında, Johnson Controls çözümleri ve Steril-Aire UVC hakkında bilgilendirme yaptı. Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölgesi Satış Sonrası Direktörü Mustafa Özçam tarafından Johnson Controls çözümlerinin aktarıldığı toplantı, Steril-Aire'in UVC teknolojisi ve ürünlerinin tanıtımı ile devam etti.

Enerji tüketiminin azaltılmasından, maliyetlerin kontrol edilmesine hem insan sağlığı hem de makine veriminin optimize edilmesine kadar her alanda ölçülebilir artılar kattığının altını çizen Özçam, Steril-Aire UVC çözümlerinin, hastaneler, oteller, okullar, havalimanları, AVM, spor salonları, kütüphaneler, toplantı salonları, müzeler, endüstriyel yapılar, kimyasal, elektronik, gıda, ilaç, biyoteknoloji üretim tesisleri gibi insanların yoğun olarak bulunduğu mekanların, ısıtma-soğutma-havalandırma, kısaca iklimlendirme sistemlerinde hava kalitesinin iyileştirilmesinde mükemmel çözüm sağladığını örnekler ile anlattı.

Steril-Aire Genel Müdürü Malcolm Cain ise şu bilgileri verdi:"Robert Scheir, Ph.D. (Dr. Bob) tarafından 1994 yılında yüzeylerin ve havadaki küflerin yanı sıra virüs ve bakterileri yok etmek için tasarlanan çözümlerdir, Steril-Aire UVC. Dr. Bob, biyolojik savaş tespit cihazları konusunda uzmanlaşmış bir bilim adamıdır. Lejyonella hastalığı ortaya çıktığı zaman ilgisini çekmiş ve klima santrallerine dikkatini yoğunlaştırmıştır. Küf ve bakterilerin nemli ortamlarda yüzeylere yapışarak sümüksü, tutkala benzer bir madde salgılaması ile oluşan madde birikimleri olan Biyofilm'in ince bir tabaka veya santimetrelerce kalınlıkta meydana gelebildiğini gözlemlemiştir. Hastanelerde, tıbbi laboratuvarlarda ve endüstride bulaşıcı hastalıkların tespiti ve kontrolü alanında 25 yıldan fazla deneyime sahip olan Dr. Bob, UVC enerjisi ile biyofilmi yok eden teknoloji olan Steril-Aire (UVC) ultraviole ışın yayıcılarını geliştirmiştir. Steril-Aire sahibi Dr. Bob devamlı iç hava kalitesi üzerinde çalışmıştır. Sonraki yıllarda benzer teknolojilere sahip rakipleri çıksa da etkililik, kullanım ömrü, bağımsız olarak doğrulanmış çıkış değeri, kurulum sonrası destek gibi başlıklarda en önde yer almaktadır. Bir düzineden fazla patent almış olup, çok sayıda ödül ile sektörün en iyilerinden kabul edilmektedir. ABD'de Hükümet Binaları zorunlu olarak bu çözüme sahiptir. Kaliforniya'da Arnold Schwarzenegger Valiliği sırasında tüm okullarda hastalık nedeniyle ders kaybını önlemek için Steril-Aire çözümünü zorunlu tutmuştur. Sürekli kullanımı halinde tavsiye edilen süre olan 9.000 saat bakıma gerek yoktur. Kullanım süresinden sonra atık konusunda ise geri dönüşümü mevcuttur."

UVC Enerjisi ile Biyofilmi Yok Eden Steril-Aire (UVC) Ultraviole Işın Yayıcılar 

Daha sağlıklı binalar için sürdürülebilir çözümler
-Enerji maliyetlerinden %15'e kadar tasarruf sağlar.
-İç mekan hava kalitesini (IAQ) iyileştirir.
-Su tüketimini azaltır.
-Bakım maliyetlerini azaltır.
-İşletme verimini yükseltir.
-Gıdaların raf ömrünü uzatır ve kalitesini korur.
-Steril-Aire'in tasarladığı ultraviole ışın yayıcılar, güçlendirilen veya yenilenen HVAC sistemleri için kusursuz çözümlerdir. Ozon veya ikincil kontaminant üretmezler. Çevre dostu olmalarının yanısıra kurulumlarından itibaren 24 ay içinde (veya daha kısa sürede) kendi maliyetlerini karşılarlar.

Steril-Aaire (UVC) ultraviole ışın yayıcılar:
-Isı transferini iyileştirirken net soğutma kapasitesini de yükselterek HVAC işletme maliyetlerini düşürür.
-Devamlı olarak soğutma serpantinlerini temizler, tavaları, odacıkları ve kanalları temiz tutar, maliyetli temizlik programlarının, zararlı kimyasalların ve dezenfektan maddelerin kullanımını ortadan kaldırır veya azaltır.
-Küf, bakteri ve virüs gibi yüzeye yapışan veya havada asılı mikroorganizmaları %99.9 oranında azaltır.
-Küf ve bakteri büyümesinden kaynaklanan rahatsız edici, zararlı kokuları azaltır.
-Genel hava kalitesini yükselterek verimi yükseltir, devamsızlığı azaltır.
-Çok patentli Steril-Aire (UVC) ultraviole ışın yayıcılarayrıca cebri hava sistemlerinde ve yüzey dekontaminasyonunda kullanıldığında da etkili sonuç vermektedir.

Enerji ve suyun muhafaza edilmesi
Tüketilen enerjinin %60'ı binanın HVAC sisteminden kaynaklandığından ve enerji maliyetleri de sürekli arttığından, artık herkes harcamalarını kontrol altına almaya ve karbon salınımını azaltmaya çalışmaktadır. Steril_Aire'in antiseptik UVC çözümleri bobinleri ve drenaj tavasını devamlı olarak temizlemek suretiyle fan, chiller ve kompresör kaynaklı enerji tüketimini azaltır. Isı transferi, hava akışı, net soğutma kapasitesi, kompresör çalışma süresi, işletme verimliliği, termal konfor sağlanır.

Su akıllıca kullanılması gereken kaynaktır
Soğutma serpantinlerinden geri kazanılan temiz yoğuşma suyu, soğutma kulesi katma suyu olarak bahçe sulamalarında veya atık suyla yıkama uygulamalarında kullanılabilmekte, böylelikle; su tüketimi-işletme maliyetleri-kimyasal kullanımı-soğutucuda enerji kullanımı ve maliyetlerinde azalmaya neden olur. Bu geri kazanma süreci ayrıca soğutulmuş yoğuşma suyunu kule için daha ılık olan suyla karıştırmak suretiyle enerji tasarrufu elde edilmesini de sağlamaktadır. Su halihazırda soğutulmuş olduğundan daha az enerjiye ihtiyaç duyulmasının yanısıra yüksek çıkışlı Steril-Aire UVC antiseptik enerji çözümüyle damıtılmış ve temiz biçimde elde edilmektedir. Bu aöantajı yalnızca Steril-Aire'in patentli sistemi sağlamaktadır.

Verimlilik ve sürdürülebilirlik
Daha verimli HVAC sistemleri daha uzun süre kullanılır. Ekipmanların kullanım süreleri uzatılır. Steril-Aire UVC çözümleri birden fazla katagoride LEED kredilerine ulaşılmasına olanak tanır, vergi indirimleri ve teşviklerden yararlanma sağlar.

Bütün UVC'ler birbiri ile aynı değildir

Yapılan ayrıntılı incelemelerde, ABD Çevre Koruma Kurumu'nun Ulusal Güvenlik Araştırma Merkezi Teknoloji Test ve Değerlendirme Programı tarafından yürütülen deneylerde, Steril-Aire antiseptik UVC konfigürasyonu Öldürme/Watt açısından ortalama 6 kat daha etkili olduğu tespit edilmiştir.


 


İlginizi çekebilir...

İSİB, Afrika Pazarlarında Emin Adımlarla İlerliyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Nijerya'da düzenlenen Mega Clima 2019 Fuarı'na katıldı. Bu yıl 3. kez düzenlenen fuarda topl...
31 Temmuz 2019 Çarşamba / 16:22

BDR Thermea Group'tan, Dünyanın Hidrojenle Çalışan İlk Kombisi

Baymak'ın da aralarında yer aldığı markaları bünyesinde bulunduran BDR Thermea Group, dünyanın ilk hidrojenle çalışan kombisini tanıttı. BDR Therm...
23 Temmuz 2019 Salı / 14:24

Klima Kullanırken Elektrik Faturanızı Şişirmeyin

Klimalar yazın kurtarıcımız ancak klimalar hem doğaya zarar veriyor hem de elektrik faturalarını kabartıyor. EnCazip, elektrik faturasını şişirmeden, ...
23 Temmuz 2019 Salı / 13:37

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.